Był pustostan, jest…kieszonkowy ogród!

Był pustostan, jest…kieszonkowy ogród!
Reklama
Reklama

Plac edukacyjno-rekreacyjny przy ul. Katowickiej oficjalnie otwarty dla mieszkańców! Dotychczas znajdował się tam opuszczony budynek mieszkalny, który od lat straszył przechodniów.

(wpis został opublikowany 6 grudnia 2021 r. i zaktualizowany 26.05.2023 r.)

Reklama
Reklama

Opuszczony budynek przy ul. Katowickiej w Rumi

Pustostan, o którym mowa, znajdował się na działce leżącej na rogu ul. Katowickiej i ul. Chylońskiej w Rumi, naprzeciwko Szkoły Podstawowej nr 9 oraz parafii Św. Jana z Kęt.

Po raz pierwszy o planach miasta co do przebudowy dowiedzieliśmy się 6 grudnia 2021 roku, od wiceburmistrza Ariela Sinickiego:

Oto mikołajkowy prezent dla wielu mieszkańców miasta, szczególnie z Janowa. Kolejny etap poprawy estetyki naszej Rumi. Po latach walk i starań, udało się przejąć opuszczony budynek przy [ul.] Katowickiej, naprzeciwko największej szkoły w mieście (SP 9) oraz parafii Św. Jana z Kęt. Próbowaliśmy wielu możliwości i zawsze gdzieś nas stopowano, ale wreszcie – sukces! (…) Teraz potrzebujemy około trzech miesięcy na przygotowanie dokumentacji wyburzenia, a następnie około trzech miesięcy na wyburzenie, czyli zrobimy wszystko, żeby na Boże Ciało sprawa była zakończona.” – pisał wiceburmistrz w mediach społecznościowych.

Pustostan na rogu ul. Katowickiej i Chylońskiej w Rumi, 2021 r. (źródło: Ariel Sinicki / fb.com)
Pustostan na rogu ul. Katowickiej i Chylońskiej w Rumi, 2021 r. (źródło: Ariel Sinicki / fb.com)

Zgodnie z zapowiedzią, po przejęciu działki przez miasto, dom został rozebrany. Rozbiórka pustostanu przy ul. Katowickiej rozpoczęła się w kwietniu 2022 r.

Zdjęcie nadesłane przez czytelnika, Karola. Dziękuję!

Co w miejscu pustostanu przy ul. Katowickiej?

Obecnie w miejscu, gdzie dawniej znajdował się opuszczony budynek, powstał ogólnodostępny plac edukacyjno-rekreacyjny.

W ramach kosztującej ponad 280 tysięcy złotych inwestycji zapuszczony teren został oczyszczony i wyrównany, wytyczono ścieżki piesze, zamontowano ogrodzenie, system nawodnienia, ławki, stoły, plansze edukacyjne, stojaki na rowery oraz kosze umożliwiające segregację odpadów. Wykonawca założył także trawnik oraz posadził kilkaset roślin.

Prace budowlane przy ul. Katowickiej zakończyły się w grudniu 2022 r.. Aby rośliny się w pełni przyjęły, a ścieżki mogły ulec naturalnemu utwardzeniu, teren od tego czasu pozostawał zamknięty.

Plac przy ul. Katowickiej w Rumi, grudzień 2022 r. (fot. Romuald Król Przedmieścia)

Ogródek został oficjalnie przekazany do użytkowania mieszkańców 22 maja. Symbolicznego otwarcia inwestycji dokonali wspólnie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 im. kpt. ż.w. Karola Olgierda Borchardta, radna Lucyna Miotk oraz wiceburmistrz Ariel Sinicki.

Ogólnodostępny plac edukacyjno-rekreacyjny przy ul. Katowickiej w Rumi
Ogólnodostępny plac edukacyjno-rekreacyjny przy ul. Katowickiej w Rumi (fot. UM Rumia)
Uczniowie podczas otwarcia placu przy ul. Katowickiej (fot. UM Rumia)
Na terenie placu znajdują się tablice informacyjne, m.in. o segregacji odpadów (fot. UM Rumia)

– To centralne miejsce największej dzielnicy naszego miasta, blisko 20-tysięcznego Janowa, znajduje się przy największej szkole i największej parafii. Do tej pory to miejsce straszyło, stała tu ruina, która zachęcała do spożywania alkoholu i podobnych aktywności. Teraz, po kilkuletniej walce o zmiany i pozyskanie tego obszaru, udało się wyburzyć ten budynek oraz posprzątać i zagospodarować działkę. Powstał przepiękny ogródek edukujący mieszkańców w zakresie segregacji śmieci, a wszyscy powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, ile można w ten sposób zaoszczędzić i jak ważna dla naszej planety jest segregacja. Wcześniej było tu strasznie, a teraz można przyjść, doedukować się i odpocząć w otoczeniu przyjaznej infrastruktury i kilkuset roślin. Docelowo chcemy, aby takie miejsca powstały we wszystkich dzielnicach. Jeszcze w tym roku taka pozytywna zmiana ma nastąpić w Starej Rumi – mówi Ariel Sinicki, wiceburmistrz do spraw inwestycji. – Jest to kolejna miejska inwestycja, której celem jest nie tylko poprawa estetyki w przestrzeni publicznej, ale i zwiększenie powierzchni terenów zieleni. Proces pozyskania i uporządkowania tej działki był bardzo praco- i czasochłonny, ale zasada „nigdy się nie poddawaj” doprowadziła nas do sukcesu – dodaje.

– Jestem bardzo szczęśliwa, że takie miejsce powstało. Dla mnie, jako nauczyciela i społecznika, edukacja jest bardzo ważna. Nam wszystkim się wydaje, że wszystko już wiemy, ale najczęściej okazuje się, że wcale nie. I to jest właśnie miejsce, do którego zarówno dorosły, jak i dziecko, może przyjść i bez wstydu zapoznać się z informacjami zawartymi na tablicach, aby poszerzyć swoją wiedzę o ekologii – podsumowuje Lucyna Miotk, radna uczestnicząca w otarciu ogródka.

W przyszłości wymieniony zostanie chodnik prowadzący do ogródka edukacyjnego przy ul. Katowickiej.

Co buduje się w Rumi? Inwestycje i budowy na terenie Rumi

Jakie inwestycje zaplanowano w Rumi? Co buduje się w mieście Rumia? Sprawdźcie wiadomości o inwestycjach, przetargach, remontach, modernizacjach i nowych miejscach biznesowych w Rumi.

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

1 Comment

  1. asik

    Pół parku zamienili w gigantyczny głośny i szpetny plac zabaw, a tam, gdzie mógłby się on znajdować zrobili jakiś dziwny więzienny wybieg dla osób, które chciałyby pójść do parku, ale nie mogą bo nie da się tam wytrzymać.
    Pomysł porównywalny z przesuwaniem jeziora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *