Dla mieszkańcaHistoria RumiInwestycjeWiadomości

Był pustostan, będzie…kieszonkowy ogród!

Był pustostan, będzie…kieszonkowy ogród!
Reklama Reklama

Urząd Miasta Rumi przejął część terenów przy ul. Katowickiej. Dotychczas znajdował się tam opuszczony budynek mieszkalny, który od lat straszył mieszkańców. Wkrótce ma się to zmienić.

(wpis został opublikowany 6 grudnia 2021 r. i zaktualizowany 20.11.2022 r.)

Opuszczony budynek przy ul. Katowickiej w Rumi

Pustostan, o którym mowa, znajdował się na działce leżącej na rogu ul. Katowickiej i ul. Chylońskiej w Rumi, naprzeciwko Szkoły Podstawowej nr 9 oraz parafii Św. Jana z Kęt.

Po raz pierwszy o planach miasta co do przebudowy dowiedzieliśmy się 6 grudnia 2021 roku, od wiceburmistrza Ariela Sinickiego:

Oto mikołajkowy prezent dla wielu mieszkańców miasta, szczególnie z Janowa. Kolejny etap poprawy estetyki naszej Rumi. Po latach walk i starań, udało się przejąć opuszczony budynek przy [ul.] Katowickiej, naprzeciwko największej szkoły w mieście (SP 9) oraz parafii Św. Jana z Kęt. Próbowaliśmy wielu możliwości i zawsze gdzieś nas stopowano, ale wreszcie – sukces! (…) Teraz potrzebujemy około trzech miesięcy na przygotowanie dokumentacji wyburzenia, a następnie około trzech miesięcy na wyburzenie, czyli zrobimy wszystko, żeby na Boże Ciało sprawa była zakończona.” – pisał wiceburmistrz w mediach społecznościowych.

Pustostan na rogu ul. Katowickiej i Chylońskiej w Rumi, 2021 r. (źródło: Ariel Sinicki / fb.com)
Pustostan na rogu ul. Katowickiej i Chylońskiej w Rumi, 2021 r. (źródło: Ariel Sinicki / fb.com)

Zgodnie z zapowiedzią, po przejęciu działki przez miasto, dom został rozebrany. Rozbiórka pustostanu przy ul. Katowickiej rozpoczęła się w kwietniu 2022 r.

Zdjęcie nadesłane przez czytelnika, Karola. Dziękuję!

Co w miejscu pustostanu przy ul. Katowickiej?

Obecnie teren przy ul. Katowickiej, na którym do niedawna stał niszczejący prywatny pustostan, stopniowo zmienia się w ogólnodostępny plac edukacyjno-rekreacyjny, czyli tzw. “ogród kieszonkowy”.

Reklama Reklama

Ogród kieszonkowy (czyli w oryginale: “pocket park”) to bardzo mały park lub teren zewnętrzny do publicznego wypoczynku, np. plac miejski lub dziedziniec z ławkami i fontannami. Nazywane są “kieszonkowymi”, ponieważ ich maksymalna wielkość wynosi około 5000 metrów kwadratowych.

Wyłoniony w miejskim przetargu wykonawca wyznaczył już obszar pod rabaty oraz wytyczył ścieżki piesze. Obecnie realizowane są roboty ziemne. Następny etap prac będzie związany z nasadzeniem setek roślin, stworzeniem ogródka przeznaczonego do kształcenia dzieci w zakresie segregacji odpadów oraz montażem plansz edukacyjnych, ławek, stołów i stojaków na rowery. Wykonane zostanie również ogrodzenie oraz oświetlenie.

fot. Urząd Miasta Rumi

Wszystkie prace przy ul. Katowickiej mają się zakończyć w drugiej połowie grudnia tego roku.

Co buduje się w Rumi? Inwestycje i budowy na terenie Rumi

Jakie inwestycje zaplanowano w Rumi? Co buduje się w mieście Rumia? Sprawdźcie wiadomości o inwestycjach, przetargach, remontach, modernizacjach i nowych miejscach biznesowych w Rumi.

Reklama Reklama

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *