Burmistrz Rumi z absolutorium. Zabrał głos w kilku ważnych sprawach.

michal pasieczny burmistrz absolutorium rumia 2020
Reklama
Reklama

Podczas sierpniowych obrad sesji Rady Miejskiej Rumi (27 sierpnia) burmistrz Rumi Michał Pasieczny ponownie otrzymał absolutorium, czyli zatwierdzenie wykonania budżetu miasta za ubiegły rok.

Raport o stanie miasta Rumi w 2019 roku

Rada miejska podjęła decyzję o przyznaniu absolutorium po przedstawieniu przez niezależnego eksperta raportu o stanie miasta (kliknij, aby przejść).

Reklama
Reklama
Sesja Rady Miejskiej w Rumi, 27 sierpnia 2020 r. (fot. Urząd Miasta Rumi)

Jak wyglądały wyniki głosowania?

W sprawie podjęcia uchwały o udzieleniu absolutorium Burmistrzowi Miasta Rumi za 2019 rok głosy rozłożyły się następująco:

 • 12 radnych było za: Liliana Bareła-Palczewska, Piotr Bartelke, Maria Bochniak, Anna Okrój, Bogdan Formella, Leszek Grzeszczyk, Daniel Hadam, Teresa Hebel, Marcin Kaczmarek, Lucyna Miotk, Tomasz Urbaniak-Dzienisz, Krzysztof Woźniak;
 • 5 radnych wstrzymało się od głosu: Henryk Grinholc, Barbara Jasińska, Leszek Kiersznikiewicz, Michał Kryża, Florian Mosa.
 • 1 radny był przeciw: Beata Ławrukajtis

3 radnych było nieobecnych.

Głosowanie w sprawie podjęcia uchwały o udzieleniu absolutorium Burmistrzowi Miasta Rumi za 2019 rok (fot. Urząd Miasta Rumi)

Burmistrz Rumi Michał Pasieczny po głosowaniu:

Poniżej publikuję przemowę Burmistrza Rumi Michała Pasiecznego, którą spisałem z transmisji Sesji Rady Miasta. Burmistrz porusza w niej kilka ważnych spraw dla mieszkańców Rumi, między innymi przewidywane perspektywy na 2021 rok, otwierające się nowe firmy w naszym mieście, czy współpracę miasta i deweloperów.

Burmistrz Miasta Rumi, Michał Pasieczny. (fot. Urząd Miasta Rumi)

„Chciałem bardzo serdecznie podziękować wszystkim radnym, wszystkim naszym pracownikom, ale także wielu wielu wolontariuszom, ponieważ bardzo mocno wykorzystujemy tą tkankę społeczną. Mamy tak wielu pasjonatów w różnych dziedzinach, świetne organizacje pozarządowe, osoby prywatne, które podpowiadają i mówią co zrobić, jak zrobić- sami realizują wiele projektów. To jest nasza siła i nasza wielkość, że nie boimy się odważnych decyzji.

[Podczas sesji] była mowa o zrównoważonym rozwoju– bardzo serdecznie dziękuję, że faktycznie ten proces inwestycyjny i pozyskiwania inwestorów/firm na tereny Rumi przebiega w naprawdę bardzo dobrym, dynamicznym i profesjonalnym tonie i wydaniu. Jesteśmy bardzo chwaleni przez różne podmioty zewnętrzne, zdobywamy dotacje.

Myślę, że [tak] faktycznie to raczej rok 2021 będzie cięższy, niż ten 2020. Jest to spowodowane mniejszymi dochodami, również tymi „COVIDowskimi” i z całą pewnością będzie to rok trudny. Nasze działania już spowodowały powstawanie wielu firm, między innymi firma Panattoni „odda się” w tym roku (podatki będą wpływały już w przyszłym). To będzie kwota „ponad sześciozerowa”, także z całą pewnością nam to w jakimś stopniu załata dziurę. [Dziurę], którą nie ukrywajmy, będziemy mieli, ponieważ teraz miesiąc w miesiąc dochody z PIT-u są mniejsze. Widzieliśmy w raporcie jak bardzo dochody z PIT-u wpływają na cały budżet Rumi. Nie tylko Rumi, a w zasadzie wszystkich miast.”

 • Sprawdź na TwR: Panattoni Park Tricity North, czyli inwestycja o powierzchni 45 tys. mkw., ma powstać nieopodal Bałtyckiego Terminala Kontenerowego i Obwodnicy Trójmiasta. Więcej we wpisie: Nowe centrum dystrybucyjne w Rumi.

„Wielkie podziękowania [za to], że nie boimy się czasami takich populistycznie negatywnych również decyzji. Na przykład o większym otwarciu się na deweloperów jeśli chodzi o mieszkaniówkę. Widzimy jak bardzo Reda na tym skorzystała. To ponad 2000 mieszkań, które zostały wybudowane w dosyć krótkim okresie czasu, w znaczący sposób zwiększyły budżet Redy, korkując Rumię.

Podjęliśmy decyzję, że nie tylko Reda ma na tym korzystać i my mamy mieć zatłoczone ulice, ale lepiej jeśli przy Błoniach Janowski, jeśli przy Auchan, pojawią się budynki mieszkalne, zabierzemy trochę tych mieszkańców potencjalnych Redzie, powiatowi puckiemu i wejherowskiemu. Ci mieszkańcy będą u nas. Dzięki temu, nie tylko będą samochody na ulicach, ale przede wszystkim będziemy mieli środki finansowe na nasze zadania społeczne i inwestycyjne.

[To była] świetna decyzja (sami widzimy) ze spółką Rumia Invest-Park. Już 15 hektarów mamy w umowach przedwstępnych i „idą” projekty budowlane. Firma Clima Gold działa, też ma pomysł jeszcze na rozwój na różne inne rynki. Dla kolejnych inwestorów również szukamy kolejnych gruntów, między innymi walczymy o potężną firmę, która na 10 hektarach chce swoją siedzibę przenieść.”

 • Sprawdź na TwR: Spółka Rumia Invest Park otrzyma prawie 6,5 mln zł na kompleksowe przygotowanie terenów inwestycyjnych. Wszystko po to, by przyciągnąć do Rumi kolejnych inwestorów. Więcej we wpisie: Miliony złotych na tereny inwestycyjne w Rumi

„Mamy potencjał, są świetne działania i ja bardzo bardzo wszystkim dziękuję. Za to, że możemy realizować marzenia, że możemy realizować nasze potrzeby, że możemy wspierać wiele osób w ciężkiej sytuacji. To jest nasze wspólne działanie. Za to bardzo serdecznie jeszcze raz wszystkim dziękuję.”

Nagranie z sesji Rady Miejskiej Rumi (27.08.2020):

Jeśli macie ochotę usłyszeć te słowa „osobiście” lub sprawdzić całe nagranie z sesji Rady Miejskiej Rumi z 27 sierpnia 2020 r., możecie je obejrzeć poniżej, w serwisie YouTube:

https://youtu.be/6R_aavFQvLE

Tematy wiodące sesji w dniu 27 sierpnia 2020 r.:

 • Raport o stanie gminy
 • Absolutorium
 • Sprawozdanie Komisji Skarg, Wniosków i Petycji
 • Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej
 • Sprawozdanie Komisji Samorządowej

Następna planowa sesja odbędzie się w systemie zdalnym, w ostatni czwartek listopada (27 listopada). Jeżeli we wrześniu lub październiku będzie potrzeba zwołania sesji, również będzie to sesja w formie zdalnej.

(zdjęcie tytułowe: Urząd Miasta Rumi)

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *