Przyjeżdża „Siara” do Rumi, czyli…

Siara w Rumi, czyli aktor Janusz Rewinski w reklamie

Kilka dni temu, jeden z czytelników bloga przesłał mi bardzo ciekawe nagranie wideo, o którym wielu z Was pewnie do tej pory nie miało pojęcia. 🙂

Janusz Rewiński w reklamie firmy z Rumi

Reklama Reklama

Główną rolę w klipie wideo odgrywa aktor i satyryk Janusz Rewiński. Dla wielu z nas Pan Janusz znany jest z ról Stefana „Siary” Siarzewskiego, grubej ryby świata przestępczego w filmach „Kiler” (1997 r.) i Kiler-ów dwóch (1999 r.) oraz Bosmana Banka z Podróży Pana Kleksa (1985 r.). Przez wiele lat bawił publiczność z Zenonem Laskowikiem w kabarecie Tey oraz występował w duecie z Bohdanem Smoleniem.

Można zaryzykować stwierdzenie, że lata 80. i 90. to absolutny prime Pana Janusza Rewińskiego. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na reklamę z tamtych czasów, w której aktor zachwala firmę z Rumi. 🙂

Kiler Siara
Kadr z filmu „Kiler”, Janusz Rewiński oraz Cezary Pazura (mat. promocyjne)

Lata 90-te, reklama z Januszem Rewińskim i Rumią w tle

W reklamie Pan Janusz przyjeżdża na plan Mercedesem wyraźnie oznakowanym logo firmy Fimak:

Siara W Rumi Firma Fimak

Dynamicznie wysiada z samochodu i (po poprawieniu marynarki) wygłasza do widza krótką przemowę: „Zapamiętaj tą nazwę, firma Fimak. Rumia, ulica Sobieskiego 17. Firma weszła w spółkę joint-venture z firmą Hendri-Grass z Holandii. Holland plus Poland równa się Europa. Powstała firma Figra Holland. Firma Figra Holland zakupiła dla Państwa program kabaretu Tey. Tam, gdzie kończą się żarty, zaczyna się Figra Holland.”

Siara W Rumi Firma Fimak 2

Na końcu reklamy pojawia się plansza z adresem i numerem telefonu nowo utworzonej firmy Figra Holland Ltd. Co ciekawe, podano na niej, że przedsiębiorstwo mieści się w mieście Gdynia Rumia. 😉

Projekt Bez Nazwy 1
Reklama Reklama

Materiałem wideo (w całości) podzielił się niedawno fanpage VHS Hell:

VHS Hell: „Na początku myślałem, że ta reklama to jakiś skecz, ale wygląda na to, że firma FIMAK z Rumi istniała naprawdę, a więc może i weszła w spółkę joint venture z firmą Hendri Grass i powstała firma Figra Holland, a Poland + Holland rzeczywiście równa się Europa.”

Fanpage zamieścił także skan ogłoszenia z Dziennika Bałtyckiego, data emisji 29 marca 1990 r.:

Fimak Rumia
Zakład Budowlany „Fimak” (Rumia, ul. Sobieskiego 17) sprzeda używany sprzęt budowlany. 🙂

Wspomnieniami na temat firmy podzielili się też inni internauci:

  • Michał: „Plac, na którym stoi hotel Faltom, przez kilka lat był obstawiony naczepami Fimaka i Figry. Wiekszosc to były plandeki dwuosiowe. Rok później doszły trzyosiowe plandeki i dwie chłodnie pod marką Figra.”
  • Artur: „Fimak rozpoczął nawet jakąś budowę w miejscu dzisiejszej Castoramy.”
  • Michał: „Coś tam sie działo, ale później poszło przeinwestowanie i długi.”
Reklama Reklama

A czy Ty pamiętasz firmę Fimak lub reklamę z Januszem Rewińskim w roli głównej? Daj znać w komentarzach! 🙂

Za przesłanie reklamy dziękuję Krzysztofowi. 🙂

Reklama Reklama

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

1 Comment

  1. Firma kojarzona jest chyba najbardziej z latającymi nad miastem helikopterami. W miejscu Castoramy składowano zadaszenie po stacji benzynowej CPN przy Bodedze. Generalnie pachniało wielkim światem, a w miejscu siedzimy powstaje obecnie osiedle.

  2. Reklama Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *