Przyjeżdża „Siara” do Rumi, czyli…

Siara w Rumi, czyli aktor Janusz Rewinski w reklamie
Reklama
Reklama

Kilka dni temu, jeden z czytelników bloga przesłał mi bardzo ciekawe nagranie wideo, o którym wielu z Was pewnie do tej pory nie miało pojęcia. 🙂

Janusz Rewiński w reklamie firmy z Rumi

Główną rolę w klipie wideo odgrywa aktor i satyryk Janusz Rewiński. Dla wielu z nas Pan Janusz znany jest z ról Stefana „Siary” Siarzewskiego, grubej ryby świata przestępczego w filmach „Kiler” (1997 r.) i Kiler-ów dwóch (1999 r.) oraz Bosmana Banka z Podróży Pana Kleksa (1985 r.). Przez wiele lat bawił publiczność z Zenonem Laskowikiem w kabarecie Tey oraz występował w duecie z Bohdanem Smoleniem.

Reklama
Reklama

Można zaryzykować stwierdzenie, że lata 80. i 90. to absolutny prime Pana Janusza Rewińskiego. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na reklamę z tamtych czasów, w której aktor zachwala firmę z Rumi. 🙂

Kadr z filmu „Kiler”, Janusz Rewiński oraz Cezary Pazura (mat. promocyjne)

Lata 90-te, reklama z Januszem Rewińskim i Rumią w tle

W reklamie Pan Janusz przyjeżdża na plan Mercedesem wyraźnie oznakowanym logo firmy Fimak:

Dynamicznie wysiada z samochodu i (po poprawieniu marynarki) wygłasza do widza krótką przemowę: „Zapamiętaj tą nazwę, firma Fimak. Rumia, ulica Sobieskiego 17. Firma weszła w spółkę joint-venture z firmą Hendri-Grass z Holandii. Holland plus Poland równa się Europa. Powstała firma Figra Holland. Firma Figra Holland zakupiła dla Państwa program kabaretu Tey. Tam, gdzie kończą się żarty, zaczyna się Figra Holland.”

Na końcu reklamy pojawia się plansza z adresem i numerem telefonu nowo utworzonej firmy Figra Holland Ltd. Co ciekawe, podano na niej, że przedsiębiorstwo mieści się w mieście Gdynia Rumia. 😉

Materiałem wideo (w całości) podzielił się niedawno fanpage VHS Hell:

VHS Hell: „Na początku myślałem, że ta reklama to jakiś skecz, ale wygląda na to, że firma FIMAK z Rumi istniała naprawdę, a więc może i weszła w spółkę joint venture z firmą Hendri Grass i powstała firma Figra Holland, a Poland + Holland rzeczywiście równa się Europa.”

Fanpage zamieścił także skan ogłoszenia z Dziennika Bałtyckiego, data emisji 29 marca 1990 r.:

Zakład Budowlany „Fimak” (Rumia, ul. Sobieskiego 17) sprzeda używany sprzęt budowlany. 🙂

Wspomnieniami na temat firmy podzielili się też inni internauci:

  • Michał: „Plac, na którym stoi hotel Faltom, przez kilka lat był obstawiony naczepami Fimaka i Figry. Wiekszosc to były plandeki dwuosiowe. Rok później doszły trzyosiowe plandeki i dwie chłodnie pod marką Figra.”
  • Artur: „Fimak rozpoczął nawet jakąś budowę w miejscu dzisiejszej Castoramy.”
  • Michał: „Coś tam sie działo, ale później poszło przeinwestowanie i długi.”

A czy Ty pamiętasz firmę Fimak lub reklamę z Januszem Rewińskim w roli głównej? Daj znać w komentarzach! 🙂

Za przesłanie reklamy dziękuję Krzysztofowi. 🙂

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

1 Comment

  1. Mars

    Firma kojarzona jest chyba najbardziej z latającymi nad miastem helikopterami. W miejscu Castoramy składowano zadaszenie po stacji benzynowej CPN przy Bodedze. Generalnie pachniało wielkim światem, a w miejscu siedzimy powstaje obecnie osiedle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *