Co buduje się w Rumi? Sprawdź trwające budowy i inwestycje! (Październik 2021 r.)

Co buduje się w Rumi? Sprawdź trwające budowy i inwestycje! (Październik 2021 r.)
Reklama
Reklama

“Czy wiadomo coś o…”, “A co z…”, “Co dzieje się z…”. Pytania o inwestycje w Rumi to znaczna część wiadomości prywatnych i komentarzy od czytelników bloga. Odpowiedzi na część z nich znajdziecie poniżej! Sprawdźcie trwające i zakończone remonty oraz budowy, którymi chwali się w komunikatach Urząd Miasta Rumi.

Swój wpis opracowałem m.in. na podstawie komunikatu Urzędu Miasta Rumi z 5.10.2021 r. i innych materiałów z ostatnich tygodni.

Reklama
Reklama

Będą nowe przejścia dla pieszych w Rumi

Urząd Miasta Rumi zdobył około 380 tys. zł dofinansowania na budowę bezpiecznych przejść dla pieszych. Powstaną one w trzech lokalizacjach, na ulicach: Gdańskiej (na wysokości ul. Świętojańskiej), Dąbrowskiego (przebudowa nawierzchni) i Batorego (wyniesienie skrzyżowania i przejścia przy Szkole Podstawowej nr 7 im. Karola Wojtyły).

(fot. UM Rumi)

Budowa węzła integracyjnego z tunelem w Rumi-Janowie

Na drodze dojazdowej do parkingu przy Karczmie Zochlina ułożona została ostatnia warstwa asfaltu. Trwają procedury odbiorowe związane z przekazaniem do użytku ulic: Gdańskiej, Obrońców Westerplatte i Kolejowej. Postępuje budowa tunelu pod torami kolejowymi i przystankiem SKM Rumia Janowo. Prawdopodobnie na początku października możliwe będzie wznowienie dwukierunkowego ruchu na ulicy Gdańskiej.

Do użytku został oddany parking zlokalizowany pomiędzy ulicami Gdańską, Obrońców Westerplatte oraz Kolejową (zobacz wpis na ten temat). Obiekt obejmuje ponad 140 miejsc parkingowych, w tym 9 przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami. Do parkingu przylega funkcjonująca już zatoka autobusowa, natomiast w przyszłości możliwe będzie bezpośrednie przejście z parkingu na pobliską stację kolejową Rumia Janowo. Jesienią na parkingu pojawią się liczne nasadzenia, między innymi drzewa oraz kilkaset krzewów, traw i bylin.

Inwestycja została zrealizowana w ramach budowy węzła integracyjnego w Janowie. Pozostałe prace postępują zgodnie z harmonogramem.

W ostatnich tygodniach, w wyniku prac związanych z budową tunelu w Janowie, doszło do około 10-centymetrowego zapadnięcia się odcinka peronu oraz torowiska (zobacz wpis na ten temat). Proces ten, w kontrolowanym zakresie, był uwzględniony w planach oraz kosztach inwestycji. Sytuacja jest monitorowana, a usterka zostanie naprawiona wiosną, kiedy przekop pod torami zostanie zakończony. Do stworzenia tunelu wykorzystywana jest metoda pipe roofing, którą rekomendowali również przedstawiciele kolei ze względu na brak konieczności rozbiórki świeżo oddanego peronu oraz potrzebę utrzymania ruchu.

Rewitalizacja Góry Markowca

Prowadzone są prace związane z budową: fundamentów pod wieżę widokową, schodów pomostowych, linii elektroenergetycznej, oświetlenia oraz kanalizacji teletechnicznej. Na kolejnym etapie wykonawca przystąpi do realizacji: ścianki wspinaczkowej, pomostu widokowego, ścieżek turystycznych, tras kolarstwa górskiego, schodów terenowych, placyków rekreacyjnych oraz sieci monitoringu. Wszystkie prace powinny się zakończyć w listopadzie 2022 roku.

Inwestycja realizowana z dofinansowaniem zewnętrznym.

Budowa skansenu fortyfikacji

Podpisano umowę na wykonanie dokumentacji związanej z realizacją skansenu fortyfikacji na Górze Markowca (projekt złożony w ramach Budżetu Obywatelskiego 2020). Pierwszy etap inwestycji zakłada m.in. renowację schronu dalmierza, oczyszczenie i konserwację fortyfikacji, a także zabezpieczenie obiektu. Inwestycja realizowana z Budżetu Obywatelskiego.

To, jak MOŻE wyglądać skansen, prezentuje zdjęcie tytułowe niniejszego wpisu. To przykładowe rozwiązanie, więc ostatecznie – może się sporo różnić.

Rewitalizacja osiedla Zagórze

Przystąpiono do wykonania fundamentów pod obiekty małej architektury, realizacji ścieżek z desek kompozytowych, a także zagospodarowania terenów zielonych poprzez nasadzenia. Inwestycja realizowana z dofinansowaniem zewnętrznym.

(fot. UM Rumi)

Budowa ulicy Katowickiej

Trwa przebudowa gazociągu oraz budowa kanalizacji deszczowej. Prawdopodobnie na początku października ruszy realizacja układu drogowego na ulicy Katowickiej.

Będzie nowe osiedle w Rumi. W zamian – remont brzegu Zagórskiej Strugi.

Deweloper Inpro zbuduje nowe osiedle, nazwane “Rumia Centralna”. Pokazał pierwsze wizualizacje i projektu. Przy okazji budowy, “metamorfozę” przejdzie także fragment brzegu Zagórskiej Strugi.

Więcej informacji na ten temat możecie znaleźć w osobnym wpisie (kliknij, aby przejść).

Budowa w rejonie ulic Tysiąclecia i Żwirki i Wigury

Otrzymuje od Was wiadomości dotyczące trwającej budowy przy ul. Tysiąclecia oraz Żwirki i Wigury. Niestety, na ten temat nie mam żadnych informacji. Jeśli jakieś zdobędę, oczywiście podzielę się nimi na blogu.

Co dalej z Błoniami Janowskimi w Rumi?

Co wiadomo o budowie Błoń Janowskich w Rumi? Kiedy łąki przy Pomorskiej i Dębogórskiej zostaną zabudowane? Informacje na ten temat zbieram w poniższym wpisie:

  • Zobacz wpis: Co dalej z Błoniami Janowskimi w Rumi? (kliknij, aby przejść)

Kiedy powstanie przystanek SKM Rumia Biała Rzeka?

Czy i kiedy zostanie zbudowany nowy przystanek SKM Trójmiasto w Rumi, pod nazwą “Rumia Biała Rzeka”? Wiadomości, które pojawiają się na ten temat, zamieszczam we wpisie: Kiedy powstanie przystanek SKM Rumia Biała Rzeka?.

Inwestycje i budowy na terenie Rumi

Jakie inwestycje zaplanowano w Rumi? Co buduje się w mieście Rumia? Sprawdźcie wiadomości o inwestycjach, przetargach, remontach, modernizacjach i nowych miejscach biznesowych w Rumi.

(we wpisie wykorzystałem materiały Urzędu Miasta Rumi)

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *