Słuchacze Rumskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wracają na zajęcia

Słuchacze Rumskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wracają na zajęcia
Reklama
Reklama

Za nami uroczysta inauguracja roku akademickiego 2021/2022 na Rumskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Tym razem w zajęciach weźmie udział 173 osób.

Już po raz osiemnasty studenci-seniorzy z Rumi mają możliwość uczestnictwa w wykładach i ćwiczeniach przygotowanych z myślą o tej grupie wiekowej. Oficjalne rozpoczęcie nowego roku akademickiego miało miejsce w sobotę 9 października na terenie dawnego Domu Kultury „Janowo”, w budynku zajmowanym obecnie przez Fundację „Dla Was”.

Reklama
Reklama

Z tej okazji profesor Edmund Wittbrodt wygłosił wykład na temat skutków pandemii oraz cyberprzestrzeni, do której w ostatnich miesiącach znacząco przeniosło się życie globalnego społeczeństwa. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbał Zespół Wokalny Vox Universum pod dyrekcją Marzeny Graczyk. Natomiast do świata historii kultury zabrał słuchaczy ksiądz Henryk Kaszycki. Spotkanie było także okazją do wręczenia indeksów osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z Rumskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Wszystkim zgromadzonym życzenia złożył wiceburmistrz Piotr Wittbrodt.

– Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu – powiedział Benjamin Franklin. Tego też państwu życzę, żebyście każdy dzień w pełni wykorzystywali, uczestnicząc w zajęciach czy też innych aktywnościach, które dają wam radość i energię. To chyba jeden z najlepszych sposobów na to, by zapomnieć, ile lat temu przyszło się na świat – przyznał zastępca burmistrza Rumi.

Rumski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Początki Rumskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku sięgają 2004 roku. To właśnie wtedy, przy okazji uroczystego otwarcia swojego senatorskiego biura, profesor Edmund Wittbrodt zaproponował utworzenie „uniwersytetu dla osób starszych”, a ówczesne władze miasta przyjęły tę propozycję. Postanowiono organizować regularne wykłady prowadzone przez profesorów i nauczycieli akademickich z całego Wybrzeża. Pierwszy wykład, inaugurujący działalność uniwersytetu, odbył się 6 listopada 2004 roku. Tego dnia profesor Edmund Wittbrodt, ówczesny senator RP i członek Konwentu Europejskiego, mówił o „Przyszłości Unii Europejskiej”.

Nowy okres funkcjonowania Rumskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczął się w 2008 roku. Wówczas powołane zostało do życia Stowarzyszenie Rumskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, czyli organizacja pozarządowa, której misją jest świadczenie usług na rzecz osób starszych. Ponadto w 2012 roku patronat nad Rumskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku przejęła Politechnika Gdańska oraz Kaszubsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Wejherowie.

Zajęcia przeznaczone są dla mieszkańców Rumi, którzy ukończyli 55 lat. W początkowych latach wykłady przyciągały średnio kilkudziesięciu słuchaczy, a obecnie liczba ta sięga 173 osób, z czego 21 dołączyło w tym roku.

(źródło: Urząd Miasta Rumi)

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *