Co dalej z ul. Topolową? Mieszkańcy zabrali głos

Co dalej z ul. Topolową? Mieszkańcy zabrali głos
Reklama
Reklama

Urząd miasta zapytał mieszkańców Rumi o to, co chcieliby zmienić w związku z obszarem przy ul. Topolowej. Jakie wnioski można wyciągnąć z konsultacji? Sprawdźcie poniżej. 🙂

W ramach jednego dużego postępowania, realizowanego w formule partnerstwa publiczno-prywatnego*, władze Rumi chcą dokonać rozbudowy bazy noclegowej MOSiR-u, a także przebudowy dróg i przestrzeni rekreacyjnych. Planowana jest między innymi modernizacja placu zabaw oraz infrastruktury rekreacyjno-sportowej na rogu ulic Topolowej i Magnoliowej.

Reklama
Reklama

(* – w dużym skrócie: urząd, przy wykonywaniu swoich „zadań”, nawiąże współpracę z podmiotem prywatnym – firmą/przedsiębiorstwem)

(źródło: Urząd Miasta Rumi)

Konsultacje społeczne i głos mieszkańców

W związku z powyższymi planami, w połowie lutego urzędnicy zwrócili się do mieszkańców z prośbą o wypełnienie ankiety. Dziś zostały zaprezentowane jej rezultaty. Pozwólcie, że gdzieniegdzie wtrącę także wybrane komentarze, które pojawiły się po publikacji wyników w social mediach. 🙂 Oczywiście, do podzielenia się opinią zachęcam także i Was!

Plac zabaw

Pierwsze pytanie dotyczyło funkcjonalności istniejącego przy ulicy Topolowej placu zabaw. Ponad 60% ankietowanych stwierdziło, że brakuje tam różnych urządzeń, a najbardziej przydałyby się trampoliny, huśtawki i elementy edukacyjne, takie jak interaktywne tablice. Ponadto przyrządy powinny być dostosowane do potrzeb kilkuletnich dzieci.

Damian: Dodatkowe atrakcje na placu zabaw to świetny pomysł. Tym bardziej, że przychodzi tam co raz więcej rodziców z dziećmi.

Siłownia zewnętrzna

Kolejna kwestia, o którą przedstawiciele urzędu spytali mieszkańców, dotyczyła siłowni zewnętrznej. Zdaniem większości ankietowanych (60%) jest ona potrzebna, ale wymaga doposażenia. Wśród brakujących urządzeń najczęściej wskazywano konstrukcje do street workoutu, drabinki, biegacze oraz drążki.

Dodatkowe, nowe obiekty

Ankietowani zostali też spytani o konieczność budowy dodatkowego obiektu rekreacyjnego lub sportowego na rogu ulic Topolowej i Magnoliowej. Aż 80% osób odpowiedziało, że jest taka potrzeba, a większość oczekiwałaby nowego boiska wielofunkcyjnego, przestrzeni do street workoutu oraz terenu ze zorganizowaną zielenią miejską. Pojedynczy respondenci wskazywali także górkę saneczkową, wybieg dla psów czy też miasteczko służące nauce jazdy na rolkach, deskorolce i hulajnodze.

Karol: Jakiś skatepark byłby super. 🙂 Placów zabaw i boisk jest bardzo dużo. A skatepark przy ulicy Różanej to wielki niewypał. Ten na Janowie swoje czasy świetności ma już dawno za sobą. Też wymaga remontu.

Mała architektura

Niemal jednogłośnie respondenci wypowiedzieli się na temat potrzeb związanych z budową i montażem elementów małej architektury na obszarze inwestycji. Zdaniem większości najbardziej przydałyby się stojaki na rowery i hulajnogi, stoły piknikowe, kosze umożliwiające segregację śmieci, ławki oraz stoły do szachów.

Miejska zieleń

W formularzu pojawiło się również pytanie dotyczące dodatkowej zieleni miejskiej. Okazało się, że aż 80% ankietowanych oczekuje nowych nasadzeń roślinnych – przede wszystkim drzew i krzewów kwitnących, które cieszyłyby oko i dawałyby cień w upalne dni.

Uwagi i propozycje

Na koniec, w ramach ankiety, mieszkańcy mogli się również podzielić swoimi uwagami lub propozycjami dotyczącymi zagospodarowania terenu zlokalizowanego na rogu ulic Topolowej i Magnoliowej. Najczęściej poruszanym w tej sekcji wątkiem była konieczność instalacji miejskiego monitoringu oraz budowa ulicznego oświetlenia. Zdaniem respondentów potrzebny jest również remont chodnika i nawierzchni drogowej na ulicy Topolowej, a także montaż progów zwalniających.

Justyna: Ulice sąsiadujące z tym terenem- masakra!!!! Rajską już nie da się przejechać – dziura na dziurze!!!! Tamtędy dzieci udają się nie tylko na plac zabaw ale także do szkół!!Niestety Urząd Miasta głuchy na maile telefony o prośby o kontakt w tym temacie! 

Adam: Fajny pomysł z modernizacją jakiejkolwiek ulicy, bo naprawdę jest tragedia w tym rejonie. Obszar całej „starej Rumi” ul. Topolowa/Rajska jest tragiczny pod tym względem. Od ładnych paru lat świat się tu zatrzymał pod względem inwestowania w drogi, chodniki, pobocza etc. Trzymam kciuki aby kiedyś to ruszyło.

Ostatecznie w konsultacjach wzięło udział 115 osób – z czego większość (70) wypełniła elektroniczną ankietę, a pozostali (45) uzupełnili papierowy formularz.

Mieszkańcy chcą doposażenia placu zabaw i siłowni zlokalizowanych na rogu ulic Topolowej i Magnoliowej. Zdaniem lokalnej społeczności przydałyby się również dodatkowe elementy małej architektury i nasadzenia, a ulica powinna zostać zmodernizowana i oświetlonapodsumowują konsultacje urzędnicy.

(źródło: Facebook / informacja prasowa Urzędu Miasta Rumi)

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *