Czy biblioteki w Rumi są już czynne? Jak wypożyczać książki?

biblioteki w rumi dzialanie koronawirus czy sa otwarte rumia tymczasem w rumi stacja kultura w rumi
Reklama
Reklama

Stacja Kultura oraz filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi (ul. Pomorska 11) zostały otwarte 7 maja. W związku z epidemią do odwołania będą obowiązywać nowe zasady funkcjonowania jednostek.Biblioteki w Rumi – znów czynne, ale z nowymi zasadami korzystania

Stacja Kultura w Rumi oraz filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Pomorska 11) zostały otwarte 7 maja o godzinie 10.00. Do odwołania będą obowiązywać nowe godziny otwarcia Stacji Kultura – w dni powszednie 10.00-18.00, sobota 10.00-15.00. Godziny otwarcia filii nr 1 pozostają bez zmian. Od 18 maja zostaną otwarte filie nr 2 i nr 4, które z przyczyn technicznych będą działały w niepełnym wymiarze. Filia nr 2 (ul. Kościelna 17) pon.- wt. 10:00 – 18:00, śr. 10:00 – 14:00. Filia nr 4 (ul. Górnicza 19) czw. – pt. 10:00 – 18:00.

Reklama
Reklama

Udało się dotrzymać „deadline” 🙂

Kontakt z Dyrekcją, Działem Gromadzenia lub Działem Promocji jest możliwy wyłącznie zdalnie. Dane kontaktowe znajdują się na stronie www.bibliotekarumia.pl/kontakt. Szczegółowe wytyczne dotyczące procedur dla czytelników dostępne są na stronie internetowej biblioteki.

Mieliśmy, wbrew pozorom niewiele czasu na przygotowanie Biblioteki do bezpiecznego otwarcia. Działamy w oparciu o Rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które ukazało się dopiero 2 maja – mówi Krystyna Laskowicz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi. – Trzeba było spełnić szereg wymogów, żeby móc wznowić działalność. Zdążyliśmy się jednak otworzyć dzień przed Tygodniem Bibliotek – naszym czytelniczym festiwalem – wyjaśnia.

Funkcjonowanie bibliotek w Rumi w czasie epidemii koronawirusa. (fot. Stacja Kultura w Rumi)

Jak wypożyczać i zwracać książki „po nowemu”?

Wszystkie osoby wchodzące do biblioteki zobowiązane są do stosowania własnych środków ochrony osobistej, takich jak rękawiczki, maseczki lub przyłbice. Wprowadzony został również obowiązek dezynfekcji dłoni. W bibliotece zostały oddzielone osobne stanowiska zwrotu i wypożyczania książek oraz wyznaczone miejsca dla czytelników dokonujących zwrotu lub wypożyczenia.

Zła wiadomość dla osób lubiących buszować pomiędzy regałami w celu znalezienia ulubionej pozycji. Do odwołania wstrzymany jest wolny dostęp do półek. Książki podaje bibliotekarz. Przed przyjściem biblioteka zaleca dokonanie zamówienia do 5 wybranych tytułów drogą telefoniczną (58) 7214752 lub mailową prolongata@bibliotekarumia.pl, podając numer karty bibliotecznej, imię i nazwisko. Po zwrocie zbiory są poddawane 5-dniowej kwarantannie. Dostępność książek można sprawdzić pod adresem katalog.bibliotekarumia.pl. Co ważne, ze względu na kwarantannę zwracanych zbiorów, informacje o dostępności nie zawsze będą prawdziwe. Wstrzymana jest możliwość dokonania rezerwacji poprzez katalog on-line.Biblioteka w Rumi nadal umożliwia dostęp do ebooków na platformie Legimi, poprzez abonament biblioteczny. Kody wydajemy drogą mailową: prolongata@bibliotekarumia.pl. Udostępniane są także do wypożyczenia książki, audiobooki, filmy oraz czasopisma: tygodniki, dwutygodniki, miesięczniki oraz kwartalniki. Do odwołania wstrzymane jest: udostępnianie prasy codziennej, gier planszowych, kącika dziecięcego, świadczenie usługi skanowania i kserowania, udostępnianie komputerów i internetu, warsztaty, wydarzenia, zwiedzanie, sesje zdjęciowe. W miejskiej bibliotece nie skorzystamy z toalet.

Stacja Kultura w Rumi

Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

8 maja po raz 35. obchodzony był Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Święto zostało zainicjowane w 1985 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i rokrocznie stanowi początek Tygodnia Bibliotek. W Rumi, ze względu na epidemię, aktywnie świętowała tylko Stacja Kultura oraz filia numer 1 miejskiej biblioteki.

– Bardzo dziękuję wszystkim pracownikom oraz pani dyrektor Krystynie Laskowicz, że z pasją i ogromnym zaangażowaniem traktują swoją pracę. To dzięki wam udało się stworzyć w Rumi tak wyjątkowe miejsca – powiedział Piotr Wittbrodt, wiceburmistrz do spraw społecznych, który odwiedził i obdarował bibliotekarzy. – Od 7 maja nasze placówki są otwarte i to chyba największy prezent dla bibliotekarzy. O tym, że czytelnicy się stęsknili świadczyć może fakt, że tylko wczoraj [7 maja] filie odwiedziło ponad 400 osób – dodał.

(wpis opracowałem na podstawie materiałów udostępnionych przez Stację Kultura w Rumi i Urząd Miasta Rumi)

Zobacz:


Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *