Czy Wiedźmin z Rumi przebija odpowiednika z NETFLIXa?

Wiedźmin Geralt z Rivii Rumia Teatr Muzyczny Gdynia spektakl Krzysztof Kowalski
Reklama
Reklama

Proszę Państwa, proszę nie regulować odbiorników. Przed Wami Geralt z Rumi! A właściwie rumianin i aktor Krzysztof Kowalski, odtwórca głównej roli w hicie Teatru Muzycznego w Gdyni, spektaklu „Wiedźmin”.

Mieszkaniec Rumi na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni

„Wiedźmin” to pierwszy w historii musical na postawie opowiadań Andrzeja Sapkowskiego. Teatr Muzyczny w Gdyni uzyskał zgodę najpopularniejszego polskiego pisarza fantasy na realizację musicalu opartego na jego twórczości. Spektakl powstał na bazie kilku zbiorów opowiadań, m.in.: „Ostatnie życzenie” i „Miecz przeznaczenia”.

Reklama
Reklama

Głównym bohaterem musicalu jest Geralt z Rivii– wiedźmin, mutant, który za pomocą magii i nadludzkich umiejętności broni ludzi przed potworami, nie stroniąc przy tym od zapłaty. Często działa pod wpływem emocji, sprzyja słabszym, poświęca się dla innych. Poza trudnościami jakie napotyka na swojej drodze, Geralt bierze również udział w wielu niesamowitych przygodach. Chcąc chronić zarówno siebie, jak i swoich przyjaciół, Wiedźmin stara się zachować neutralność w szalejącym świecie.

Spektakl „Wiedźmin”. (fot. Teatr Muzyczny w Gdyni)

Jednym z dwóch odtwórców roli Geralta z Rivii w spektaklu „Wiedźmin” Teatru Muzycznego w Gdyni jest Krzysztof Kowalski, aktor pochodzący z Rumi. Tytułową postać gra (na przemian z Modestem Rucińskim) od momentu premiery spektaklu, czyli 2018 roku.

Pan Krzysztof jest absolwentem Studium Wokalno – Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni. Dotychczas mogliśmy najczęściej podziwiać w innych czołowych hitach Teatru Muzycznego w Gdyni, m.in. w spektaklach: Chłopi, Cud albo krakowiaki i górale, Ghost, Gorączka sobotniej nocy, Lalka, Notre dame de paris, Piotruś pan czy Skrzypek na dachu. Poza karierą w teatrze (od 2012 r.), rumianin studiuje także socjologię na Uniwersytecie Gdańskim.

Bilety na spektakl „Wiedźmin” dostępne są na stronie Teatru Muzycznego w Gdyni. Sztuka zostanie wystawiona ponownie w marcu i maju 2022 roku. Czas trwania spektaklu to 3,5 godziny (z jedną przerwą). Ceny biletów wahają się od 90 do 150 zł.

„Geralt z Rumi” i jego serialowa konkurencja

Na podstawie książek Andrzeja Sapkowskiego powstał już komiks, nakręcono film, a przede wszystkim – stworzono popularne i nagradzane na całym świecie gry komputerowe. W ostatnim czasie miałem okazję sprawdzić produkcje CD Projekt RED – polecam przede wszystkim trzecią część z podtytułem „Dziki Gon”, nawet bez znajomości poprzednich. 🙂

Wiedźmin doczekał się także dwóch seriali. O pierwszym, stworzonym przez Polaków, mówi się wiele złego, ale widzowie zazwyczaj doceniają kreację Geralta w wykonaniu Michała Żebrowskiego (na zdjęciu, po lewej). W ostatnim czasie za serialową ekranizację Wiedźmina zabrała się także platforma wideo NETFLIX. W roli głównej dzieła Lauren Schmidt Hissrich możemy oglądać Henry’ego Cavilla (na zdjęciu, po prawej), którego wcześniej mogliśmy podziwiać m.in. w filmach z uniwersum komiksowego DC: Człowiek ze stali (2013), Batman v Superman: Świt sprawiedliwości (2016) czy Liga sprawiedliwości (2017).

Pierwszy sezon zagranicznego wydania „Wieśka” został udostępniony abonamentom platformy 20 grudnia 2019 roku. Z kolei od 17 grudnia 2021 roku na Netflixie pojawiło się kolejnych 8 odcinków. Przy okazji ich premiery, zapowiedziano także trzeci akt serialowej opowieści, którego premiera przewidywana jest w 2022 roku.

Jak sądzicie, czy „Geralt z Rumi”, wykreowany przez Krzysztofa Kowalskiego, wygrywa w starciu z silną konkurencją? Koniecznie dajcie znać w komentarzach! 🙂

„Wilcza zamieć” w wykonaniu Sandry Mazurek

Innym „wiedźmińskim” akcentem z Rumi jest nagranie Sandry Mazurek, laureatki trzeciej edycji projektu Rumski Wokal i byłej siatkarki Akademii Piłki Siatkowej Rumia (APS Rumia). Mieszkanka Rumi we wrześniu tego roku nagrała cover hitu “Wilcza zamieć” (znanego także jako “Pieśń Priscilli”) z najpopularniejszej polskiej gry w historii- Wiedźmina 3: Dziki Gon. To jednak temat osobnego wpisu, który możecie sprawdzić tutaj.

We wpisie wykorzystano materiały promocyjne: firmy CD-Projekt Red, telewizji TVP S.A., dystrybutora filmów NETFLIX, Teatru Muzycznego im. D. Baduszkowej w Gdyni. Wpis został pierwotnie opublikowany we wrześniu 2019 roku i doczekał się kilku aktualizacji.

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *