Home / Wiadomości / Ekologiczne „Lwy” już na ulicach Rumi!

Ekologiczne „Lwy” już na ulicach Rumi!

nowe autobusy rumia (2)

Ekologiczne autobusy hybrydowe nowej generacji zostały premierowo wprowadzone do ruchu. Mowa o dwóch fabrycznie nowych sztukach MAN Lion’s City 12C Efficient Hybrid, które od 17 września będą obsługiwać rumską linię 85 gdyńskiego ZKM-u. To pierwsze w Polsce autobusy tego typu. 



Pojazdy zostały zakupione przez firmę Przewozy Autobusowe „Gryf” z Żukowa, która jest przewoźnikiem świadczącym usługi dla ZKM w Gdyni. Pasażerowie będą mogli z nich korzystać na trasie Rumia Szmelta – Rumia Partyzantów. Uroczysta prezentacja nowych nabytków, z udziałem władz miasta oraz przedstawicieli przewoźnika i producenta, odbyła się w środę 16 września na pętli autobusowej przy dworcu PKP w Rumi.

Nowe autobusy na ulicach Rumi. (fot. Urząd Miasta Rumi)

Innowacyjność tych pojazdów to przede wszystkim rozwiązania techniczne, które sprawiają, że są one bardziej ekologiczne, ekonomiczne w eksploatacji  i ergonomiczne – zarówno dla pasażerów, jak i kierowców. Dodatkowo, z punktu widzenia pasażera, istotne jest przede wszystkim to, że nowe pojazdy są w całości niskowejściowe, posiadają dużą liczbę siedzeń na tzw. niskiej podłodze. Autobusy te posiadają również pasy do mocowania rowerów, automatyczną klimatyzację oraz najnowocześniejsze systemy informacji pasażerskiej – wyjaśnia Hubert Kołodziejski, dyrektor ZKM w Gdyni.



Zwieńczeniem prezentacji pojazdów była krótka przejażdżka po trasie linii 85.

Ta linia jest bardzo istotna dla mieszkańców miasta. Została ona uruchomiona w latach osiemdziesiątych pod numerem 188, później ta numeracja się zmieniała, ale zawsze obowiązywała trasa ze Szmelty do pętli przy ul. Partyzantów. Dzięki temu połączeniu mieszkańcy mogą się przemieszczać pomiędzy dzielnicami, a także dojeżdżać do dworca, by przesiąść się na pociąg – podsumowuje dyrektor ZKM Gdynia.

Nowe autobusy na ulicach Rumi. (fot. Urząd Miasta Rumi)

Kilka słów o nowych autobusach

MAN Lion’s City 12C Efficient Hybrid to nowoczesne, 12-metrowe autobusy hybrydowe, wyposażone w silniki o mocy 280 KM. Autobusy posiadają klimatyzację przestrzeni pasażerskiej, pełne LED-owe oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne, podświetlony sufit, wyświetlacze, a także ładowarki USB dedykowane urządzeniom mobilnym. W gdyńskiej sieci komunikacyjnej autobusy zostaną przydzielone do obsługi linii 85.

(źródło: informacja prasowa Urzędu Miasta Rumi)


Tagi:

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt:

Paweł Jałoszewski
kontakt@tymczasemwrumi.pl

Jeśli organizujesz wydarzenie, prowadzisz ciekawy projekt lub planujesz akcję społeczną – napisz do mnie.
Pomogę Ci dotrzeć do mieszkańców Rumi i pokazać to, co robisz, w ciekawy i autentyczny sposób.

Opinie mieszkańców Rumi:

  1. Walenie petardami to plaga naszych rozrastających się osiedli. Dopisuję się do protestu przeciwko tej wątpliwej rozrywce, jaką dzieciaki fundują nam…

Co dzieje się w Rumi?

2019 2020 2021 2022 2023 2024 biblioteka rumia budowa dla dzieci dla mieszkanca dla mieszkańca dom kultury sm janowo historia rumi imprezy inwestycje komenda powiatowa policji w wejherowie komunikaty koncert koronawirus kpp wejherowo kultura mdk rumia mieszkancy MKS Orkan Rumia mosir rumia pilka nozna policja problemy mieszkancow remont rower rozrywka ruch drogowy sport stacja kultura straz pozarna sukcesy szkola uczniowie wiadomosci wydarzenia charytatywne Wydarzenia w Rumi wydarzenie wypadek za darmo zkm gdynia