Gdzie pójść na spacer z psem w Rumi?

Gdzie pójść na spacer z psem w Rumi?
Reklama
Reklama

Gdzie pójść na spacer w Rumi? Co potrzebujesz wiedzieć na temat wyjść na spacer z psem po Rumi? We wpisie poniżej zebrałem niezbędne informacje i wiadomości dla właścicieli czworonogów w Rumi. 🙂

Plac zabaw dla psów w Rumi. Gdzie zabrać czworonoga?

Czy wiedzieliście, że na skrzyżowaniu ul. Częstochowskiej i Gdańskiej w Rumi Janowie działa plac zabaw dla psów? To tzw. „park agility”, powstały z inicjatywy mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego 2015. Jego koszt wykonania wyniósł prawie 60 tysięcy złotych.

Reklama
Reklama

Lokalizacja:

Plac zabaw dla psów w Rumi

Jak opisują pomysłodawcy, park agility ma na celu rozwój psychiczny i fizyczny psa. Rumskie czworonogi mają okazję sprawdzić swoją zręczność i gibkość na specjalnie przygotowanym torze przeszkód, składającym się z pierścieni, tuby, drążków czy równoważni. Dzięki nim, poprzez zabawę, psy mogą nabrać pewności siebie w nietypowych sytuacjach. Uwaga, lojalnie uprzedzam. 🙂 Tak jak widzicie na zdjęciu, przeszkody zostały ustawione na żwirowych ścieżkach, co nie musi odpowiadać wszystkim użytkownikom wybiegu.

Plac zabaw dla psów w Rumi

Spacer z psem po Rumi – co trzeba wiedzieć?

W kwietniu 2021 r. zmieniły się zasady dotyczące nakładania kar m.in. za nieprawidłowe pilnowanie i wyprowadzanie czworonożnych pupili.

Do zmiany w zasadach, w swoim cotygodniowym raporcie z działań, odniosła się Straż Miejska w Rumi:

– W dniu 11 kwietnia 2021 r. weszła w życie zmiana rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie grzywien nakładanych za niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia. Za brak smyczy lub kagańca właścicielowi lub osobie wyprowadzającej zwierzę grozi grzywna w wysokości od 50 do 250 zł, a jeśli to zwierzę stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, to obligatoryjnie grzywna wynosi 500 zł – tłumaczy Komendant Straży Miejskiej w Rumi, Roman Świrski.

W swoim komunikacie, Straż Miejska w Rumi zwraca się także bezpośrednio do właścicieli psów:

– Pamiętajcie o smyczach i kagańcach (kagańce dla psów powyżej 50 cm w kłębie), gdyż pies zawsze może wykonać ruch zagrażający zdrowiu kub życiu człowieka – apelują strażnicy.

Według raportu na stronie sm.rumia.pl, w minionym tygodniu 1 raz doszło do pogryzienia. Właściciel został ukarany (jeszcze wg starych przepisów). Jednego z mieszkańców ukarano za wyprowadzanie 2 psów bez smyczy i kagańców. Na terenie Rumi psy atakowały ludzi. Każdy z psów, który ugryzł, musi być poddany obserwacji weterynaryjnej. Jeden z czworonogów został odłowiony i pojechał do schroniska.

AKTUALIZACJA:

OK, w komentarzach i wiadomościach piszecie mi, że nie zgadzacie się z wypowiedzią Komendanta i trzeba doprecyzować co dokładnie znajduje się w rozporządzeniu, więc…jak najbardziej! 🙂

Akt prawny w sprawie zmiany wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń dostępny jest na stronie https://isap.sejm.gov.pl/ (kliknij, aby przejść). W rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 listopada 2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (Dz. U. z 2013 r. poz. 1624, z 2014 r. poz. 1374,z 2015 r. poz. 506 oraz z 2017 r. poz. 1436) wprowadzono następujące zmiany:

Wasze wątpliwości budzi stwierdzenie Komendanta: „(…) Za brak smyczy lub kagańca właścicielowi lub osobie wyprowadzającej zwierzę grozi grzywna w wysokości od 50 do 250 zł (…)”. Wysłałem wiadomość e-mail do Straży Miejskiej z prośbą o dodatkowe wyjaśnienie. Jak dostanę odpowiedź – zaktualizuję wpis.

AKTUALIZACJA:

Otrzymałem odpowiedź od Straży Miejskiej w Rumi, a konkretnie Komendanta Romana Świrskiego:

„Fakt posiadania zwierząt wiąże się z szeregiem obowiązków spoczywających na ich właścicielach, w szczególności na obowiązku zachowywania środków ostrożności przy ich trzymaniu w miejscu publicznym. Zgodnie bowiem z art. 77 par. 1 Kodeksu wykroczeń, kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny od 50 do 250 złotych, a zgodnie z art. 77 par. 2 kw, niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka podlega karze grzywny 500 zł..

Przedmiotem ochrony jest bezpieczeństwo osób i mienia, a także innych zwierząt niż to trzymane. Ustawodawca jednak nie określił czym są zwykłe lub nakazane środki ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia w miejscu publicznym. Przyjmuje się zatem, że pod pojęciem zwykłych środków ostrożności mieszczą się środki tradycyjne, przyjęte zwyczajowo, naturalne dla trzymania danego gatunku zwierzęcia, dodatkowo uzależnione od jego cech osobniczych i ewentualnego, potencjalnego zagrożenia. Najczęściej spotykanym w praktyce przypadkiem naruszenia dyspozycji tego przepisu jest niezachowywanie środków ostrożności przy trzymaniu psów w miejscu publicznym (spacerując na skwerach, placach, parkach itd.). Jeśli chodzi o środki „nakazane”, to mamy:

1. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne (Dz. U. Nr 77, poz. 687), wydanego na podstawie ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt. W powyższym akcie normatywnym Minister wskazuje na 11 ras agresywnych psów, które zawsze, niezależnie od okoliczności, muszą znajdować się na smyczy i w kagańcu, niezależnie od tego, czy zachowują się przyjaźnie w stosunku do otoczenia. Są to rasy takie jak: 1) amerykański pit bull terrier, 2) pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin), 3) buldog amerykański, 4) dog argentyński, 5) pies kanaryjski (Perro de Presa Canario), 6) tosa inu, 7) rottweiler, 8) akbash dog, 9) anatolian karabash, 10) moskiewski stróżujący, 11) owczarek kaukaski.

2. Uchwałę miejscową naszych rumskich Radnych, którzy Uchwałą nr XIII/183/2019 Rady Miejskiej Rumi z dnia 30 października 2019 r. uchwalili „Regulamin o utrzymaniu czystości i porządku na terenie gminy Rumia” obowiązujący od 1 stycznia 2020 r. , gdzie

a) w paragrafie 33 zapisano: „Zwierzęta domowe winny być trzymane w pomieszczeniach zamkniętych lub na ogrodzonych nieruchomościach, zabezpieczonych przed ich niekontrolowanym wydostaniem się na zewnątrz”. Komentarz Straży Miejskiej: strażnik ujawniający psa na terenie publicznym całkowicie bez dozoru musi przyjąć, że nie zachowano „nakazu” władz miejscowych (Radnych) w sprawie przestrzegania w/w paragrafu 33 Regulaminu i po ustaleniu właściciela może nałożyć grzywnę.

b) w paragrafie 34 zapisano: „W przypadku wyprowadzania psów, puszczanie ich jest możliwe pod warunkiem, że właściciel lub opiekun ma nad nim kontrolę, a zwierze jest oznakowane w sposób umożliwiający identyfikacją jego właściciela lub opiekuna.” Komentarz Straży Miejskiej: strażnik ujawniający psa puszczanego przez właściciela bez smyczy i kagańca oceni, czy opiekun wyprowadzający ma nad nim kontrolę, czy nie. Jeśli uzna, że takiej kontroli nie ma (pies nie reaguje na przywołanie i inne polecenia) może nałożyć grzywnę. Ponadto strażnicy posiadają czytniki transponderów psów i jeśli nawet pies reaguje na polecenia opiekuna i po przywołaniu okaże się, że nie ma wszczepionego transpondera – strażnik również może nałożyć grzywnę na podstawie w/w paragrafu 34 Regulaminu. Jeśli pies nie ma wszczepionego transpondera (a takich jest niestety większość) – opiekun w ogóle nie może puszczać go luzem, gdyż złamie „nakazany” środek uchwalony przez Radnych w paragrafie 34 Regulaminu. To głównie do tych właścicieli i opiekunów odnosił się wpis na stronie SM, a także z powodu faktu, że wieloletnia praktyka pokazała, że zdecydowana większość psów nie reaguje lub słabo reaguje na polecenia opiekuna (i co z tego, że nawet ma wszczepiony transponder ?).

Również do oceny strażnika należy fakt, czy zwierzę swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, czy też nie.

Z poważaniem, Roman Świrski, Komendant Straży Miejskiej w Rumi

(wpis opracowałem na podstawie informacji i raportu Straży Miejskiej w Rumi, sm.rumia.pl)

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

1 Comment

  1. Stefan

    jak mozna mieć kontrolę nad psem bez smyczy i kagańca ??? dzisiaj posłucha jutro posłuch a za tydzień podbiegnie i kogoś pogryzie , psy wyłącznie na smyczy , bez smyczy na prywatnych ogrodzonych posesjach lub na tych placach zabaw dla kundli, nigdzie indziej !!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *