Jak zostać „mistrzem klawiatury”? Dowiesz się w Stacji Kultura!

Jak zostać „mistrzem klawiatury”? Dowiesz się w Stacji Kultura!
Reklama
Reklama

W Stacji Kultura w Rumi wystartował Biblioteczny Poradnik dla początkujących pisarek i pisarzy.Co zrobić, żeby stać się pisarzem? W rumskiej bibliotece poznasz tajniki warsztatu pisarskiego i dowiesz się jak pracować nad tekstem, aby osiągnąć sukces.

Reklama
Reklama

Poradnik literacki dla początkujących pisarzy i pisarek

W listopadzie Stacja Kultura udostępnia na swoim profilu facebookowym Biblioteczny poradnik literacki dla początkujących pisarzy i pisarek. W ramach cyklu zaplanowanych zostało 6 tematów, które udostępniane są w kolejne listopadowe czwartki i wtorki. To kolejne już warsztaty literackie z sukcesem realizowane w rumskiej bibliotece. Ze względów epidemiologicznych cykl przeniesiony został do sieci, dzięki czemu przyszłe pisarki oraz pisarze kształcić się mogą w domowym zaciszu.

Prowadząca, doświadczona redaktorka i autorka – Elżbieta Żukowska, odkrywa tajniki warsztatu, ułatwiając tym samym tworzenie i ulepszanie własnych historii. Każda prelekcja kończy się twórczym ćwiczeniem pisarskim. W efekcie uczestnicy spotkań dowiedzą się w jaki sposób uporządkować myśli, wykorzystać wyobraźnię i język. Nauczą się, jak skonstruować bohatera, stworzyć fantastyczny świat i zbudować wciągającą fabułę.

Warsztaty dla początkujących pisarzy prowadzi Elżbieta Żukowska. (fot. Stacja Kultura w Rumi)

Na sukcesy literackie składa się nie tylko talent czy natchnienie, ale także dobra znajomość warsztatu, świadome konstruowanie świata, bohaterów. Dlatego wszystkich marzących o pisaniu zachęcam do zapoznania się z warsztatami. Ponadto poradnik może być doskonałym dopełnieniem i wsparciem zdalnego nauczania, które rozwija i inspiruje twórczy potencjał uczniów.” – mówi Kinga Lanc, autorka i koordynatorka projektu „Od baśni do fantasy”, kierowniczka ds. promocji w MBP w Rumi.Tematy i terminy warsztatów Biblioteczny poradnik literacki dla początkujących pisarzy i pisarek

Zaplanowanych zostało 6 tematów, które udostępniane są na fanpage’u Stacji Kultura w kolejne listopadowe czwartki i wtorki.

  • 12.11 Temat, czyli po się pisze.
  • 17.11 Bohater/ka, czyli kto opowie tę historię.
  • 19.11 Konflikt, czyli niezgoda czasem buduje.
  • 24.11 Dialog, czyli jak zapisać konflikt.
  • 26.11 Schemat fabularny, czyli jak to wszystko ogarnąć w całość.
  • 1.12 Poprawki, czyli zanim tekst pójdzie w świat.

Piszesz? Prześlij próbkę własnego tekstu!

Stacja Kultura zachęca także do przesyłania próbek własnych tekstów, z których wybrane otrzymają recenzję przygotowaną przez prowadzącą – Elżbietę Żukowską. Będzie to recenzja wewnętrzna, czyli taka, jaką przygotowują redaktorzy dla wydawnictw. Mają one na celu ocenę tekstu pod kątem wartości literackiej i potencjału historii. To bardzo cenna informacja dla każdego autora. Teksty należy przesłać na adres: zapisy@bibliotekarumia.pl. Wymagania dotyczące teksu: nie więcej niż 25 000 znaków (ze spacjami) – tj. około 10 stron znormalizowanego tekstu.

Warsztaty są częścią projektu „Od baśni do fantasy”, na który Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

(wpis opracowałem na podstawie materiałów Stacji Kultura w Rumi)


Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *