Stanęli „Do Hymnu” i wygrali 5 000 złotych

Stanęli „Do Hymnu” i wygrali 5 000 złotych
Reklama
Reklama

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Rumi zdobyli pierwsze miejsce na wojewódzkim szczeblu III edycji ogólnopolskiego konkursu „Do Hymnu”.Konkurs „Do Hymnu”

„Do Hymnu” to ogólnopolski konkurs dla szkół podstawowych zapoczątkowany przez Narodowe Centrum Kultury z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zadaniem konkursowym jest wspólne wykonanie Mazurka Dąbrowskiego oraz wybranych pieśni patriotycznych przez co najmniej połowę uczniów placówki. Cele projektu to m.in. włączenie społeczności lokalnych w ogólnopolskie obchody kolejnych rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości, doskonalenie umiejętności poprawnego śpiewania polskiego hymnu oraz rodzimych pieśni hymnicznych, a także integrowanie społeczności szkolnej.

Reklama
Reklama
Uczniowie Szkoły Podstawowej numer 1 im. Józefa Wybickiego w Rumi wzięli udział w konkursie „Do hymnu”. (fot. Urząd Miasta Rumi)


Uroczyste wykonanie i oprawa

Wśród 300 szkół podstawowych, które brały udział w tegorocznej odsłonie konkursu, znalazły się 2 placówki z powiatu wejherowskiego, w tym 1 z Rumi – Szkoła Podstawowa numer 1 im. Józefa Wybickiego. Uczniowie wspólnie z nauczycielami i dyrekcją zadbali nie tylko o odpowiednie wykonanie pieśni patriotycznych, ale również o uroczystą oprawę koncertu, który odbył się 27 lutego 2020 r.. Występ obserwowali jurorzy wyznaczeni przez Narodowe Centrum Kultury oraz przedstawiciele władz miasta.

Najlepsi wśród 18 tys. uczniów z całej Polski

Zanim wytypowano laureatów, komisja konkursowa – złożona z pedagogów, profesorów uczelni muzycznych oraz autorytetów polskiej chóralistyki – przesłuchała wykonania 18 tys. uczniów ze 136 szkół i 12 województw. Chór ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Rumi, pod kierownictwem Anny Szczygielskiej, otrzymał najwyższe noty w województwie pomorskim za odśpiewanie 3 pieśni a cappella: hymnu państwowego, „Gaude, mater Polonia” oraz „Roty”.

Więcej szczegółowych informacji na temat ogólnopolskiego konkursu można znaleźć na stronie Narodowego Centrum Kultury.

(wpis opracowałem na podstawie materiałów Urzędu Miasta Rumi)


Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *