Reklama Reklama

Jesień z historią Rumi. Projekty historyczne dla mieszkańców i pasjonatów

Jesień 2022 roku przebiega w Rumi pod znakiem promowania lokalnego dziedzictwa historycznego. Wszystko za sprawą dofinansowania, jakie pozyskała Biblioteka Rumia w ramach konkursu „Patriotyzm Jutra 2022”.

Reklama Reklama

Jednostka na realizację dwóch projektów zdobyła 65 tysięcy złotych. Za tę kwotę zrealizowane zostaną projekty, których celem jest promocja dziejów rumskiego lotniska i związków naszej miejscowości z zakonem oliwskich cystersów.

Skrzydła nad Rumią

Projekt zatytułowany „Skrzydła nad polskim Wybrzeżem – dzieje lotniska w Rumi Zagórzu” rozpoczął się od warsztatów modelarskich skierowanych do uczniów rumskich szkół. Stworzyli oni zarówno modele samolotów, jak i efektowne makiety, które później prezentowane będą w lokalnych placówkach oświatowych.

We wrześniu aleję wzdłuż ulicy Żwirki i Wigury w Rumi ozdobiła wystawa plenerowa zatytułowana „Kadeci, sportowcy, bohaterowie – rumscy piloci”. Na ośmiu planszach zaprezentowano zarówno historię Aeroklubu Gdańskiego, jak i lotniska w Rumi. Zwiedzający mogą zapoznać się z sylwetkami wybitnych pilotów, ale i słynnych gości rumskiego portu lotniczego.

Wydarzeniem kulminacyjnym projektu będzie dwudniowa konferencja tematyczna zatytułowana „Zlot do morza” 13-14 października 2022 roku. W Stacji Kultura pojawią się historycy i pasjonaci przedwojennego lotnictwa, którzy opowiedzą o dziejach rumskiego lotniska. W trakcie „Zlotu” odbędzie się też zwiedzanie wystawy plenerowej wzdłuż ulicy Żwirki i Wigury, dla uczestników przygotowane zostaną także liczne atrakcje towarzyszące.

– Nazwa wydarzenia nawiązuje do legendarnego wydarzenia lotniczego, jakie od połowy lat trzydziestych organizowano na terenie Rumi. Przedwojenne „Zloty do morza” realizowano równolegle do gdyńskich „Dni morza”. W ich trakcie Rumię odwiedzały tysiące pasjonatów lotnictwa, a przede wszystkim zawodnicy z innych polskich aeroklubów. Nad Rumią wykonywano pokazy lotnicze, piloci brali udział w zawodach, wydarzeniom towarzyszyły zmagania sportowe, gymkhany motocyklowe i inne – mówi Dariusz Rybacki, autor projektu, dyrektor Biblioteki Rumia. – Ostatni „Zlot do morza” zorganizowano w Rumi w 1939 roku. Można więc powiedzieć, że powracamy do tej tradycji, w nieco innej formie, po 83 latach – dodaje.

Skrzydła nad Rumią. Program:

Historia ukryta w ruinach

Drugi projekt realizowany przez Bibliotekę Rumia zatytułowano „Historia ukryta w ruinach – cysterskie dziedzictwo Rumi, Pomorza i Polski”. Jego celem jest promocja średniowiecznego dziedzictwa naszej miejscowości – ze szczególnym uwzględnieniem roli, jaką u zarania historii osady odegrali oliwscy cystersi. Punktem wyjścia dla projektu są ruiny pocysterskiego kościoła przy ulicy Kościelnej, jedyny materialny ślad wielowiekowej historii naszego miasta.

Reklama Reklama

Projekt ten otworzyły warsztaty kaligrafii i iluminacji średniowiecznej zorganizowane w Stacji Kultura w okresie wakacji. Dwie edycje wydarzenia skierowane były zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Każda zgromadziła komplet uczestników. 26 września rozpoczął się kolejny cykl warsztatów dla uczniów rumskich szkół. Tym razem młodzież zaprojektuje mobilną grę terenową na smartfona zatytułowaną, tak jak i cały projekt, „Historia ukryta w ruinach”.

Wśród ogólnodostępnych wydarzeń, skierowanych do ogółu mieszkańców miasta, znajdą się natomiast: wystawa plenerowa na terenie ruin dawnego kościoła cysterskiego (dostępna będzie od 3 października 2022 roku), dwudniowy cykl wykładów o cystersach w Stacji Kultura (27-28 października) oraz koncert zespołu muzyki dawnej „Vocantus” (Stacja Kultura, 19 listopada).

– Naszym marzeniem jest, aby zwiększyć świadomość mieszkańców w zakresie najważniejszych kart dziejów naszego miasta. Cystersi władali Rumią przez wiele wieków. Nie pozostało po nich zbyt wiele śladów, ale ten najcenniejszy, pozostałości zakonnego kościoła, do dzisiaj ozdabia Starą Rumię. W tych malowniczych ruinach ukryta jest cysterska historia, którą chcemy przedstawić mieszkańcom – podsumowuje Dariusz Rybacki.

Autorką projektu „Historia ukryta w ruinach. Cysterskie dziedzictwo Rumi, Pomorza i Polski” jest pracowniczka Działu Gromadzenia Biblioteki Rumia – Justyna Sychowska.

Historia ukryta w ruinach

  • Październik 2022 – start wystawy plenerowej „Historia ukryta w ruinach” na terenie ruin cysterskiego kościoła w Rumi przy ulicy Kościelnej
  • 27-28 października – konferencja „Historia ukryta w ruinach” (Stacja Kultura) –cykl czterech otwartych wykładów popularnonaukowych dotyczących historii, architektury oraz kultury i życia codziennego zakonników cysterskich – szczegóły wkrótce
  • 19 listopada, godz. 18:00 – koncert zespołu muzyki dawnej „Vocantus” (Stacja Kultura)

Projekty „Skrzydła nad polskim Wybrzeżem. Dzieje lotniska w Rumi-Zagórzu” oraz „Historia ukryta w ruinach. Cysterskie dziedzictwo Rumi, Pomorza i Polski” dofinansowane zostały ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm jutra”.

Reklama Reklama

(opracowano na podstawie materiałów organizatora)

Reklama Reklama

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *