Reklama Reklama

Karne oznaczenia za nieprawidłową segregację śmieci w Rumi

naklejka za zla segregacje wywoz smieci rumia 2020

Jak poinformował lokalny magistrat, pracownicy firmy wywozowej w Rumi będą umieszczać na pojemnikach, workach lub odpadach specjalne naklejki z napisem „zła segregacja odpadów”. Oznaczone w ten sposób śmieci nie będą odbierane, dopóki nie zostaną prawidłowo posortowane.Reklama Reklama

Wygląda na to, że Rumia woli „edukować”, a nie „karać” swoich mieszkańców.

Pierwszym ostrzeżeniem dla osób niesegregujących śmieci jest nieodebranie odpadów przez firmę wywozową. Zdarzało się jednak, że mieszkańcy nie wiedzieli, dlaczego nie zostały one zabrane sprzed posesji. Aby lekcja ekologii była skuteczniejsza, urząd miasta, wspólnie z firmą wywozową, zdecydował się wprowadzić ostrzegawcze naklejki – tłumaczy miasto.

Kiedy możemy dostać jedynie naklejkę…?

Jeśli odpady będą nieprawidłowo posegregowane lub ze względu na typ i gabaryty nie będą podlegać odbiorowi podczas regularnych kursów śmieciarek, wówczas zostaną one oznaczone specjalną naklejką. To sygnał dla mieszkańców, że wymagana jest ponowna segregacja oraz umieszczenie odpadów w worku lub pojemniku odpowiednim dla danej frakcji. Prawidłowo wypełniony worek lub pojemnik zostanie odebrany przez firmę wywozową podczas kolejnej wizyty, która odbędzie się zgodnie z harmonogramem. Natomiast odpady, które nie są odbierane podczas regularnych kursów, należy usunąć i zagospodarować zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Naklejka za złą segregację odpadów w Rumi. (fot. Urząd Miasta Rumi)

…a kiedy już karę?

W sytuacji powtarzającej się nieprawidłowej segregacji, wobec właściciela nieruchomości zostanie wszczęte postępowanie administracyjne zmierzające do nałożenia podwyższonej opłaty za odbiór odpadów – wspomniane 100 złotych miesięcznie od osoby.

W przypadku wątpliwości, co najmniej na dzień po otrzymaniu ostrzegawczej naklejki, należy skontaktować się z Przedsiębiorstwem Usług Komunalnych w Rumi  (tel. 58 671 03 96) lub z Urzędem Miasta Rumi (tel. 58 679 65 31/32).


Reklama Reklama

Decyzja o wprowadzeniu nowych ogólnopolskich zasad dotyczących gospodarowania odpadami komunalnymi zapadła pod koniec 2019 roku. Wcześniej, zgodnie z deklaracją, każdy obywatel mógł samodzielnie zdecydować, czy segreguje odpady i płaci mniej, czy rezygnuje z selekcji i płaci więcej. Ze względów ekologicznych i ekonomicznych rząd zdecydował jednak, że po zmianie przepisów segregacja śmieci będzie obowiązkowa.

Samorządy wprowadzały nowe prawo etapowo, w zależności od możliwości oraz potrzeb. W Rumi aktualne zasady funkcjonują od 1 lutego tego roku. Od tego dnia na osoby, które nie stosują się do obowiązku segregacji, zgodnie z prawem, gmina zmuszona jest nałożyć „karną stawkę” – władze miasta zdecydowały, że będzie to 100 złotych miesięcznie od osoby. W przypadku budynków wielolokalowych nieprzestrzeganie tego obowiązku rodzi odpowiedzialność zbiorową.

(wpis opracowałem na podstawie materiałów udostępnionych przez Urząd Miasta Rumi)


Reklama Reklama

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *