„Lalki świata”, czyli wspaniały projekt rumskich uczniów!

lalki świata, sp nr 10 w rumi, szkola podstawowa, konkurs
Reklama
Reklama

Specjalnie wykonane lalki ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Brzechwy w Rumi stają się hitem! Uczniowie przygotowują je we własnym zakresie, aby pomóc dzieciom na całym świecie. 

Reklama
Reklama


Laleczki te są nie tylko zwykłymi szmacianymi lalkami, a symbolem zrozumienia i pomocy ciężko chorym dzieciom. Każda z nich ma swoje imię, charakterystyczny ubiór reprezentujący kraj, z którego pochodzi, oraz indywidualną historię.

W ostatnim czasie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Brzechwy w Rumi wykonali ponad 50 laleczek, które znalazły swoich opiekunów w zamian za darowiznę na rzecz projektu „Wszystkie Kolory Świata”, organizowanego przez UNICEF. Uczniom wraz z opiekunami udało się zebrać 900 zł, które zostaną przeznaczone na szczepionki dla dzieci z Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Dzięki nim zostanie zaszczepionych 90 dzieci.

To nie pierwsza tego typu akcja w wykonaniu rumskiej młodzieży. Wcześniej, bo w połowie 2018 roku, szkoła przekazała podobnie wykonane lalki dla swoich rówieśników z Nigerii.

laki świata, projekt z klasa, rumia, hospicjum gdynia, nauka, konkurs
Lalki zostały przygotowane własnoręcznie przez uczniów SP nr 10 w Rumi.

Samodzielna praca uczniów

Lalki wykonano techniką dowolną: wyszywanie, naszywanie, szydełkowanie, klejenie, malowanie, ozdabianie i wycinanie. Wszystkie cechy nadane szmaciankom zostają nadane przez uczniów bez ingerencji ze strony nauczyciela. Każdy uczeń otrzymał od wychowawcy tylko tzw. wykrój lalki, przedstawiający jej kształt. Przystępując do pracy uczniowie sami zdecydowali jakiego kraju reprezentantem ma być ich laleczka. Od nich zależało jaki będzie mieć kolor skóry, jak będzie ubrana i jakie imię będzie nosić. Ma to uwrażliwić uczniów na potrzeby drugiego człowieka, rozwinąć ich samodzielność i kreatywność. W akcję zaangażowali się także inni członkowie rodziny, tak by tworzenie dzieła w ramach projektu  było współpracą międzypokoleniową i zbliżyło do siebie krewnych.


„Projekt z klasą”

Pomysł na akcję charytatywną “Lalki świata”, przyniósł uczniom i ich opiekunom ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Brzechwy w Rumi miejsce wśród laureatów IX edycji konkursu edukacyjnego “Projekt z klasą”, organizowanego przez wydawnictwo Nowa Era. Do szkoły powędrował grant finansowy wspierający realizację projektu, w wysokości wysokości 1000 zł. Nagrody przyznawało Jury, w którym znaleźli się dziennikarze Jan Stradowski i Justyna Suchecka, Nauczycielka roku 2017 Marta Florkiewicz-Borkowska, psycholog Piotr Bucki oraz przedstawiciele Nowej Ery: Jolanta Gałecka i Małgorzata Jankowska.

Między innymi dzięki niemu uczniowie mogli opowiedzieć o przygotowanych lalkach swoim chorym kolegom i koleżankom, podczas wizyty w styczniu w Domu Hospicyjnym dla Dzieci „Bursztynowa Przystań” w Gdyni.

Uczniowie w Hospicjum dla dzieci „Bursztynowa Przystań” w Gdyni.

Autor: Paweł Jałoszewski, źródło: SP nr 10 w Rumi, mat. prom. wydawnictwa Nowa Era.

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *