Powstaje łaźnia „Boża Przystań” w Rumi! [WIDEO]

laznia-boza-przystan-rumia-w-rumi-remont-tymczasem-w-rumi
Reklama
Reklama

Łaźnia “Boża Przystań” w Rumi to szansa dla ubogich oraz bezdomnych na powrót do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Pozwólcie, że podzielę się z Wami kilkoma informacjami na jej temat. Czym jest łaźnia „Boża Przystań” w Rumi?

Łaźnia „Boża Przystań” w Rumi (ul. Abrahama 15) to w założeniu miejsce dla osób ubogich oraz bezdomnych, gdzie będą mogli umyć się, ogolić się oraz przebrać w czyste ubrania. Wszystko po to, aby móc wrócić do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie: spotkaniach, relacjach, komunikacji z drugim człowiekiem. Nie chodzi jednak tylko o „okazję do wzięcia prysznica”. Łaźnia ma być dla potrzebujących także szansą do spotkania życzliwych ludzi, wspólnej modlitwy i wsparcia. Placówka będzie miała charakter charytatywny, a jej funkcjonowanie będzie oparte wyłącznie o pracę wolontariuszy. Projekt jest współtworzony przez Salezjańska Fundację ,,Zwiastowanie”.

Reklama
Reklama
W Rumi powstaje łaźnia dla bezdomnych i potrzebujących Boża Przystań. (fot. fanpage Boża Przystań)

Cele łaźni Boża Przystań – w 6 punktach:

 1. Pomoc w przywracaniu godności osobom żyjącym w ubóstwie oraz pozostającym w kryzysie bezdomności.
 2. Zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób ubogich oraz pozostających w kryzysie bezdomności, niezaradnym życiowo, uwikłanym w różnego typu uzależnienia.
 3. Stworzenie miejsca, w którym mogliby zadbać o higienę osobistą, otrzymać czyste ubranie- tak, aby nie wyróżniać się spośród społeczeństwa.
 4. Zapewnienie możliwości nowego zaistnienia w społeczeństwie, zwiększenie szansy na możliwość podjęcia pracy, poszerzenie horyzontów.
 5. Pomoc w wyprowadzaniu z uzależnień, złych nawyków, niedostosowanych społecznie zachowań,  poprzez wskazanie i doprowadzanie do miejsc profesjonalnej pomocy społecznej, terapii uzależnień, wspieranie merytoryczne poprzez przyjazne  towarzyszenie osobom zmagającym się z uzależnieniami oraz przechodzącymi kryzysy.
 6. Zaproszenie i włączenie w ideę wolontariatu osób wychodzących z kryzysów zachowań, zaangażowanie ich w służbę innym potrzebującym.

Szansa dla ubogich oraz bezdomnych

Prace nad powstaniem Bożej Przystani w Rumi ruszyły na początku marca 2020 r. Lokal przy ul. Abrahama 15, w którym będzie się znajdować łaźnia, przez 12 lat stał niezagospodarowany. Nieszczelny dach i komin (obecnie już naprawione) sprawiły, że pomieszczenia stały się bardzo zawilgocone i zagrzybione. Ściany i sufity wymagały generalnego remontu, podobnie jak elewacja i okna witrynowe. Nowi gospodarze zmuszeni byli wykonać nowe instalacje: grzewczą, wentylacyjną i hydrauliczną. 

Trwa remont łaźni Boża Przystań w Rumi. (fot. fanpage Boża Przystań)

Uwaga! Potrzebne wsparcie!

W projekt cały czas mogą włączyć się wszyscy Ci, którzy chcieliby pomóc osobom najuboższym, niezaradnym życiowo oraz bezdomnym. Pomimo tego, że obecnie lokal wygląda coraz lepiej, ciągle potrzebni są ochotnicy do prac remontowych (prace budowlane, elektryka, hydraulika) oraz do zasilenia grona wolontariuszy, którzy będą posługiwali kiedy obiekt zacznie pełnić swoją funkcję.

Nadal trwa także specjalna zbiórka środków na wyremontowanie i funkcjonowanie lokalu, która prowadzona jest pod adresem: https://www.katolikwspiera.pl/boza-przystan-laznia-dla-osob-bezdomnych.html. Jej celem jest 30 000 zł (dotychczas udało się uzbierać trochę ponad 1/3 tej kwoty). Z pomocą finansową dla Przystani i jej podopiecznych przyszli proboszczowie rumskich Parafii, gwarantując wspólne pokrycie comiesięcznej opłaty za wynajem lokalu. 

Pomóżmy naszym braciom i siostrom tworząc miejsce, które będzie niwelowało podstawową różnicę między nimi a nami. Stwórzmy im poprzez to miejsce, szansę na powrót do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie, nawiązywania właściwych relacji i komunikacji z bliźnimi. – zachęcają koordynatorzy projektu na oficjalnym profilu na Facebooku. – Dziękuję wszystkim, którzy dotąd wspomogli inicjatywę Bożej Przystani, łaźni dla osób bezdomnych w Rumi, czy to w sposób materialny, duchowy, włożoną pracę, czy też finansowo poprzez konto albo link do zbiórki na: katolikwspiera.pl . Każde wpłacone 10 zł jest cegiełką do odnowienia ich życia. – dodają.

Łaźnia „Boża Przystań” w Rumi – zobacz nagranie [WIDEO]:

Zobacz:

 • Gdzie w Rumi oddać niepotrzebne ubrania i rzeczy?
 • Gdy Szewc bez butów chodzi…pomogą klienci!
 • Mieszkaniec Rumi przygotowuje maski ochronne dla szpitali i ratowników

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *