Nowe atrakcje w Parku Starowiejskim

Nowe atrakcje w Parku Starowiejskim
Reklama
Reklama

W Parku Starowiejskim w Rumi staną nowe rzeźby z drewna. Ich oficjalne odsłonięcie zaplanowano na najbliższy czwartek (5 maja).

Od kilku dni w otoczeniu Miejskiego Domu Kultury w Rumi (ul. Adama Mickiewicza 19) trwa plener rzeźbiarski. Mieszkańcy mogą na żywo podziwiać pracę rzeźbiarzy: Nataszy Sobczak z Gościcina, Bogusława Migela ze Sławna oraz Andrzeja Mirończuka z Jabłonia.

Rzeźby w Parku Starowiejskim w Rumi: Rugan i Stolem

Artyści przy pomocy pił łańcuchowych wykonają wielkoformatowe postacie: Rugana, Stolema i sportowców oraz pszczołę (do pobliskiego ogrodu).

Rzeźby zostaną wykonane z topoli, drewna najbardziej popularnego na wielkoformatowe prace. Na wykonanie jednej rzeźby o wielkości około 200 cm potrzeba około 5 litrów oleju do łańcucha oraz 10 litrów paliwa, a także co najmniej trzech pił o różnej mocy (z różnej długości prowadnicami carvingowymi).

W Parku Starowiejskim w Rumi powstają nowe, drewniane rzeźby. (fot. MDK Rumia)

Kim są Rugan i Stolem?

Rugan – dobry duch – olbrzym, który ciężko pracował nad pięknem kaszubskiego krajobrazu. Usypał pagórki, usadowił jeziora, dbał o lasy i zagajniki. Czasem można go spotkać, jak wędruje po kaszubskiej ziemi. Dba o to, by piękno Kaszub wciąż zachwycało mieszkańców Polski. Opiekuje się też artystami: wszystkimi, którzy chcą na płótnie, na papierze i w drewnie utrwalić piękno Kaszub.

Stolem – olbrzymie stworzenia, kiedyś, podobnie jak ludzie zakładały rodziny i gromadziły się w klany. Niektóre z nich były dobre i przyjazne, inne złośliwe i zaczepne. Często kłóciły się i walczyły ze sobą, a efektem tych swarów była wielka wojna, w wyniku której stworzyły wzgórza i doliny Kaszub. Jednak długa walka skończyła się dla nich tragicznie, sprowadziły na siebie zagładę, choć pozostały na zawsze kaszubską legendą.

Uroczyste odsłonięcie rzeźb w Parku Starowiejskim w Rumi

Uroczyste odsłonięcie rzeźb odbędzie się 5 maja (w czwartek) o godzinie 17.00. Sportowcy zagoszczą na terenie MOSiR Rumia Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, natomiast trzy pozostałe rzeźby staną się elementami krajobrazu parku Starowiejskiego.

Co jeszcze dzieje się w Rumi? Imprezy, wydarzenia, koncerty, spektakle

Więcej informacji na temat warsztatów, imprez, koncertów i wydarzeń w Rumi (jak zawsze) znajdziecie w kategorii bloga: “Imprezy, kultura i rozrywka”.

https://tymczasemwrumi.pl/2019/08/09/dzikie-zwierzeta-ponownie-opanowaly-park-zelewskiego/

(wpis opracowałem na podstawie materiałów MDK Rumia)

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *