Nowe autobusy w ZKM Gdynia! Są w pełni ekologiczne!

nowe autobusy zkm gdynia
Reklama
Reklama

55 nowoczesnych i ekologicznych autobusów trafiło w tym tygodniu do eksploatacji na gdyńskich liniach komunikacji publicznej. Będzie można je spotkać praktycznie w całej sieci komunikacyjnej, ale rumscy pasażerowie od środy (16 października) mogą ich szczególnie wypatrywać na linii „R”, kursującej na trasie Rumia Dworzec PKP – Gdynia Kacze Buki.Nowe autobusy to kolejna zmiana jakościowa w gdyńskiej komunikacji publicznej. Wszystkie spełniają najbardziej restrykcyjne unijne normy spalania EURO 6 D, są w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, wyposażone w gniazda USB i oczywiście klimatyzowane. Koszt zakupu pojazdów to ponad 76 mln złotych brutto, z czego 75 procent to unijna dotacja.

Reklama
Reklama

– Te nowoczesne pojazdy to najwyższy standard światowy. Niezmiernie się cieszę, że mogę przekazać gdynianom w użytkowanie aż 55 autobusów bezpiecznych dla środowiska i wygodnych dla pasażerów – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni – Wprowadzenie tak dużej liczby pojazdów ekologicznych do taboru w znaczący sposób zwiększy udział przyjaznego środowisku transportu publicznego. Liczymy, że dzięki podniesieniu komfortu podróży zachęcimy kolejną grupę gdynian do korzystania z komunikacji miejskiej.

Euro 6 D, to kolejna, wyższa od Euro 6 norma świadcząca o bardzo wyśrubowanej, niezwykle niskiej emisji spalin, badanej na poziomie uzyskiwania homologacji w realnym ruchu, a nie w laboratorium.

– Zakup jest również elementem naszej strategii dostępności. Wszystkie 55 autobusów to pojazdy nie tylko niskopodłogowe, ale co bardzo ważne podłoga na całej długości pozbawiona jest barier takich jak stopnie pośrednie wewnątrz pojazdu czy drzwiach wejściowych, dzięki czemu są one przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami i z ograniczoną sprawnością ruchową – dodaje Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni – W każdym autobusie znajduje się miejsce dla wózka dziecięcego i wózka inwalidzkiego oraz rampa uchylna, umieszczona w drugich drzwiach pojazdu. Wszystkie przyciski wewnątrz oznaczone zostały alfabetem Brailla, by ułatwić podróż osobom niewidomym i słabo widzącym.

W pojazdach zamontowane zostały również tablice systemu informacji pasażerskiej w kolorze białym – są to monitory LCD o wysokiej rozdzielczości, gdzie widoczne są znane już gdynianom tzw. e-koraliki, czyli następujące po sobie przystanki w formie przypominającej właśnie sznur koralików. Dla wygody pasażerów autobusy zostały także wyposażone w gniazda USB do ładowania telefonów, tabletów itp. Wszystkie pojazdy są w pełni klimatyzowane. W celu zwiększenia bezpieczeństwa pasażerów całe wnętrze pojazdu jest monitorowane.

Zadbano również o komfort pracy i bezpieczeństwo kierowców. Kabina została zaprojektowana w ergonomiczny i wygodny sposób. Dostęp i widoczność wszystkich istotnych elementów deski rozdzielczej nie wymaga dodatkowych, zbędnych ruchów kierowcy. Fotel posiada zawieszenie pneumatyczne i pełną regulację bezstopniową, w zależności od indywidualnych potrzeb. Komfort pracy kierowcy, to również bezpieczeństwo pasażerów, więc starano się pogodzić oba te istotne elementy.

Dodatkowo, dzięki dobrze przygotowanej specyfikacji w konstrukcji, silniku i wyposażeniu udało się uzyskać od producenta wykonanie z materiałów, które pozwolą na dłuższe bezawaryjne funkcjonowanie oraz ułatwią gdyńskim przedsiębiorstwom autobusowym utrzymanie i eksploatację pojazdu w dobrym stanie zarówno od strony technicznej jak i wygody podróżowania.

Na liniach obsługiwanych przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej będzie jeździło 30 autobusów (16 przegubowych oraz 14 krótkich), a na liniach obsługiwanych przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej –  25 autobusów (9 przegubowych i 16 krótkich). Wprowadzane autobusy będzie można spotkać praktycznie w całej sieci komunikacyjnej, ale rumscy pasażerowie mogą ich szczególnie wypatrywać na lini „R”, kursującej na trasie Rumia Dworzec PKP – Gdynia Kacze Buki.

Autobusy zostały zakupione ze środków Gminy Miasta Gdyni i zostały dofinansowane w 75% ze środków UE w ramach Działania 6.1 Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach (Oś priorytetowa VI Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach) Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020, pozyskanych dzięki, z sukcesem przedłożonemu przez Gminę Miasta Gdyni projektowi pn.: „Rozwój zrównoważonego transportu publicznego w Gdyni poprzez zakup ekologicznego taboru”.

Zobacz wideo:

źródło: gdynia.pl / Urząd Miasta Gdyni, zdjęcie tytułowe: Paweł Kukla


Reklama
Reklama
Cześć! Jestem Paweł, a Tymczasem w Rumi to moja strona tworzona przez mieszkańca, dla mieszkańców, gości i fanów miasta Rumi. Swoimi wpisami na blogu wnoszę do “rumskiego internetu” autentyczność i humor. Tymczasem w Rumi to także żywiołowa, zżyta i ciekawa świata społeczność, do której zwracam się jako kolega i sąsiad. Warto do niej dołączyć!

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *