Święto Niepodległości w Rumi (2021 r.)

Święto Niepodległości w Rumi (2021 r.)
Reklama
Reklama

11 listopada (w czwartek) obchodziliśmy rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r., po 123 latach zaborów.

Obchody Święta Niepodległości w Rumi

W 2021 roku w Rumi, ze względu na związane z pandemią obostrzenia, miejskie obchody Święta Niepodległości zostały ograniczone do symbolicznych ceremonii oraz koncertu. O godzinie 11:40 zostały złożone kwiaty pod pomnikiem Józefa Wybickiego i Hieronima Derdowskiego. O godzinie 12:00 w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny.

Reklama
Reklama
fot. Urząd Miasta Rumi

Koncert Pieśni Patriotycznych w Rumi

11 listopada 2021 r., o godzinie 16.30, w Hali MOSIR (ul. Mickiewicza 49) odbył się Koncert Pieśni Patriotycznych. Podczas wydarzenia wystąpili: Zawodowy Teatr MDK Rumia, Agnieszka Skawińska, Piotr Lewicki, Angelika Weichbrodt, Ola Lis, Zbigniew Kosmalski, Zespół Śpiewaczy Św. Cecylia oraz Pomorska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Krzysztofa Brzozowskiego.

fot. Urząd Miasta Rumi

Parada niepodległości w Rumi

W 2021 roku, po raz drugi z rzędu, nie odbyła się Parada Niepodległości w Rumi.

Realizowany cyklicznie przemarsz, połączony z militarnym piknikiem rodzinnym, do tej pory gromadził setki osób. Obecne obostrzenia uniemożliwiają organizację tego wydarzenia w takiej formule. Jako organizatorzy nie otrzymalibyśmy właściwych zgód. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku Parada wróci do kalendarza wydarzeń – tłumaczy miasto.

Parada Niepodległości 2019 Rumia Zdjęcia, wideo, relacja. Święto Niepodległosci 2019 w Rumi
Mieszkańcy Rumi chętnie brali udział w „niepodległościowych” przemarszach ulicami miasta. Tym razem nie będą mieli okazji. (fot. Paweł Jałoszewski)

Moją relację z Parady Niepodległości i obchodów Święta Niepodległości w 2019 roku możecie znaleźć we wpisie: Parada Niepodległości 2019 w Rumi. Zdjęcia, wideo i relacja z Święta Niepodległości!.

18-metrowy maszt z flagą Polski

flaga polski rumia rondo kolo skateparku rotmistrza pileckiego tymczasem w rumi

Przypomnijmy. W 2020 roku, w związku z Narodowym Świętem Niepodległości, na rondzie im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Rumi stanął 18-metrowy maszt flagowy z włókna szklanego. Na jego szczycie powiewa biało-czerwona flaga o wymiarach 3 x 4 metry.

ródło: MOSiR Rumia, zdjęcie tytułowe: Paweł Jałoszewski)

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *