Oszuści „na funkcjonariusza” w Rumi! Policja publikuje portrety pamięciowe.

rumia oszust na policjanta na funkcjonariusza portet pamieciowy policja 2020
Reklama
Reklama

Policjanci z Rumi pracują nad sprawami oszustów działających metodą „na funkcjonariusza”. W związku z prowadzonymi czynnościami w tych sprawach zostały sporządzone portrety pamięciowe sprawców tych przestępstw. Osoby, które rozpoznają wizerunek mężczyzn proszone są o kontakt z policjantami z Rumi.Oszustwa „na funkcjonariusza” w Rumi

Do dwóch oszustw w Rumi doszło pod koniec stycznia 2020 roku. Zarówno w pierwszym zdarzeniu jak i drugim, sprawcy wprowadzali w błąd osoby pokrzywdzone twierdząc, że mogą i powinny im pomóc w przeprowadzeniu zasadzki. W pierwszym jak i drugim zdarzeniu oszust przekonywał pokrzywdzonych, że pracownicy banków fałszują dane do kont, rachunku i że pieniądze tam zgromadzone (oszczędności) są zagrożone. Na tej podstawie pokrzywdzeni wypłacili znaczną kwotę pieniędzy i ostatecznie przekazali pieniądze oszustowi podającemu się za funkcjonariusza.

Reklama
Reklama

W toku prowadzenia każdej ze spraw, zostały sporządzone portrety pamięciowe sprawców. Policjanci zwracają się z prośbą o pomoc do wszystkich, którzy rozpoznają wizerunek mężczyzn lub mają jakiekolwiek informacje na ich temat. W tych sprawach należy kontaktować się z policjantami  z Komisariatu Policji w Rumi tel. 58 678 30 97.

Rysopis pierwszego sprawcy:

Mężczyzna w wieku około 40 lat, wzrost około 175 cm, siwy zarost, oczy jasno-pigmentowane, twarz owalna ubrany był w czapkę zimową w kolorze ciemnoszarym, kurtkę koloru ciemno- zielonym długości do bioder, spodnie w kolorze czarnym buty brązowo – szare.

Portret pamięciowy pierwszego ze sprawców. Źródło: KPP Wejherowo


Rysopis drugiego sprawcy:

Mężczyzna w wieku około 30 lat, wzrost około 175 cm, ciemna karnacja twarzy, ubrany był w ciemną sportową kurtę, ciemne spodnie i buty sportowe.

Portret pamięciowy drugiego ze sprawców. Źródło: KPP Wejherowo

UWAŻAJ NA OSZUSTÓW PODAJĄCYCH SIĘ ZA FUNKCJONARIUSZY! Rady policjantów.

Jak działają oszuści? Podczas rozmowy telefonicznej prowadzonej przez telefon stacjonarny, oszust często przedstawia się jako policjant bądź funkcjonariusz innej służby, najczęściej podaje stopień imię i nazwisko, czasami wymyślony numer identyfikacyjny. Sprawca informuje swoją ofiarę o tym, że dojdzie do oszustwa bądź innego zdarzenia, w końcu straszy, że jej pieniądze w banku oraz te które ma w swoim domu są zagrożone kradzieżą. Na koniec dodaje, że przekazując pieniądze policji ofiara, może je uratować. Najczęściej pada polecenie wyrzucenia ich przez okno lub pozostawienie w umówionym miejscu, bądź przelania na konto. Fikcyjny funkcjonariusz za którego podaje się oszust, gwarantuje także, że pieniądze zostaną zwrócone ich właścicielowi. 

I to właśnie te szczegóły oznaczają, że mamy do czynienia z przestępcami. Policjanci nigdy nie informują o swoich działaniach, nie dzwonią i nie namawiają do współpracy, a co najważniejsze NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy, przelew, wyrzucanie ich przez okno, czy pozostawianie w jakimś miejscu.

Jeżeli w rozmowie telefonicznej wystąpią elementy, o których wspomniano powyżej, należy natychmiast się rozłączyć, powiadomić o tym swoich bliskich oraz policjantów dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Policjanci przestrzegają, aby w trakcie takich rozmów osoby nie udostępniały swoich danych dotyczących kont bankowych, środków na nich zgromadzonych, numerów telefonów komórkowych oraz adresu. Pamiętaj, że policjanci czy inni funkcjonariusze nie dzwonią do mieszkańców aby pytać ich o pieniądze, nie namawiają do brania kredytów czy pożyczek, a tym bardziej, nie informują o swoich działaniach.

źródło: Komenda Powiatowa Policji w Wejherowie


Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *