Krwiodawcy z Rumi znów nie zawiedli!

Krwiodawcy z Rumi znów nie zawiedli!
Reklama
Reklama

Ostatnia z tegorocznych honorowych zbiórek krwi w Rumi zakończyła się sukcesem. Udało się zebrać dokładnie 29,7 l życiodajnego płynu, który zasili zasoby Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.„Bądź patriotą w czasie pokoju, oddaj krew!”

Wydarzenie odbywało się pod honorowym patronatem burmistrza Michała Pasiecznego. Celem inicjatywy było propagowanie wzorowej postawy obywatelskiej, jaką jest honorowe oddawanie krwi na rzecz innych osób. Akcji towarzyszyło hasło „Bądź patriotą w czasie pokoju, oddaj krew” nawiązujące do obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Reklama
Reklama
zbiorka krwi rumia wrzesien 2020 jesien krwiodawstwo
Do Rumi po raz kolejny przyjechały mobilne punkty poboru krwi. (fot. Urząd Miasta Rumi)

Zbiórka krwi w czasie epidemii

Z uwagi na związane z epidemią COVID-19 obostrzenia potencjalni dawcy musieli się rejestrować telefonicznie. Następnie zostali zaproszeni do zaparkowanych pod MOSiR-em mobilnych punktów poboru krwi, tzw. krwiobusów. Każdemu potencjalnemu dawcy została zmierzona temperatura. Ponadto uczestnicy byli zobowiązani do zasłaniania ust i nosa.

Chętnych do oddawania krwi ponownie nie zabrakło! (fot. Urząd Miasta Rumi)

Ostatnia zbiórka krwi w 2020 r. w Rumi – wyniki

Spośród 86 społeczników, którzy w minioną sobotę (19 września) chcieli się podzielić życiodajnym płynem, badanie lekarskie przeszło 66. Ostatecznie udało się więc zebrać blisko 30 litrów krwi.

– Dziękuję bardzo wszystkim za udział, mieszkańcy Rumi jak zwykle nie zawiedli – podkreśla Ariel Sinicki, wiceburmistrz Rumi oraz organizator zbiórki. – Tylko w tym roku podczas miejskich akcji udało się zebrać ponad 120 litrów krwi, która z pewnością uratuje wiele ludzkich istnień. Mam nadzieję, że w przyszłym roku pobijemy ten wynik – podsumowuje.

Podczas wrześniowej zbiórki ostatecznie udało się zebrać blisko 30 litrów krwi . (fot. Urząd Miasta Rumi)

Wszyscy honorowi dawcy, w podziękowaniu za udział w akcji, oprócz standardowych zestawów podarunkowych od RCKiK otrzymali również miejskie gadżety.

Kiedy odbędzie się kolejna zbiórka krwi w Rumi?

Była to trzecia i zarazem ostatnia z tegorocznych miejskich zbiórek krwi. Kolejna akcja została zaplanowana na styczeń 2021 roku, w ramach finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

(wpis opracowałem na podstawie informacji prasowowej Urzędu Miasta Rumi)


Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *