Piekło Północy. Nowy ekstremalny bieg na Pomorzu!

"Piekło Północy" to nowy bieg trailowy na sportowej mapie Polski. Miejscem zawodów jest Rumia, gdzie w Szkole Podstawowej nr 7 (ul. Stefana Batorego) mieścić się będzie centrum całego zamieszania.
Reklama
Reklama

W piątek i sobotę (31 maja-1 czerwca) na sportowej mapie Polski debiutuje „Piekło Północy” – nowy festiwal biegów trailowych przebiegających przez urokliwe, ale i bardzo trudne terenowo zakątki Pomorza. Dla biegaczy przygotowano 4 trasy o łącznej długości ponad 240 kilometrów.„Piekło Północy” odbędzie się na przełomie maja i czerwca 2019 roku (31.05 – 01.06). Organizacją wydarzenia zajęło się stowarzyszenie „Ultra Way” założone przez wielokrotnych uczestników biegów ultra w całej Polsce – Dariusza Rewers (wielokrotny zwycięzca i medalista biegów ultra, mistrz i wicemistrz Polski w biegach na orientację), Krzysztofa Romana (triathlon, biegi na orientację, biegi ultra) i Rafała Bieszke (biegi ultra, kolarstwo). W zawodach weźmie udział ponad ćwierć tysiąca biegaczy przełajowych z całej Polski. Trasy przebiegać będą przez przepiękne tereny północnych Kaszub, które w wielu miejscach są jeszcze naturalnie dziewicze i nieodkryte przez inne imprezy biegowe. Na uczestników czekają wzniesienia morenowe, morze, plaża, Puszcza Darżlubska, Wysoczyzna Żarnowiecka, klify nadmorskie, Zatoka Pucka, tereny bagniste i polodowcowe. Trasy obfitować będą w zbiegi i podbiegi (łączna suma podejść to ponad 4000 m).

Reklama
Reklama

Bazą zawodów będzie Rumia. Strefa startu i mety, czyli tzw. „miasteczko zawodów” mieścić się będzie w Szkole Podstawowej nr 7, z której startować będą zawodnicy na 4 dystansach:

  • „Piekło Północy” – 140 km(+) – najdłuższy, „tytułowy” dystans, którego trasa przebiegać będzie po niezwykle urozmaiconych terenach północnych Kaszub oraz wybrzeżem Bałtyku. Każdy zawodnik, który go ukończy otrzyma tytuł Stolema, czyli prawdziwego kaszubskiego siłacza.
  • „Wrota piekieł” – 75 km(+) – bieg dla lubiących szybkie ultra lub szukających dystansu dłuższego niż tradycyjny maraton. Trasa przebiegać będzie m.in. urokliwymi ścieżkami nad Zatoką Pucką i lasy Puszczy Darżlubskiej.
  • „Małe piekiełko” – 21 km(+) – to nie będzie zwykły półmaraton. Zawodnicy już na pierwszym odcinku przekonają się jakie góry można spotkać nad morzem.
  • „Siódemka dla Siódemki” – 7 km – zawody dla młodzieży powyżej 16 lat i dorosłych, którzy chcą zrobić pierwsze kroki w odkrywaniu piękna biegów terenowych. Bieg ten dedykowany jest – Szkole Podstawowej nr 7 w Rumi, w której będzie Centrum Zawodów.

Na dwóch najdłuższych i najtrudniejszych trasach: „Piekło Północy” na dystansie 140 km(+) oraz „Wrota Piekieł” o długości 75 km(+) International Trail-Running Association (ITRA) przyznała punkty. Za pokonanie trasy „Piekła Północy” do zdobycia będzie 5 punktów, a za trasę „Wrota piekieł” do zdobycia będą 3 punkty ITRA.Festiwal biegowy „Piekło Północy” to nie tylko sportowe zmagania i walka o podium – to także promocja regionu, popularyzacja pięknych zakątków północnych Kaszub oraz Rumi jako miasta-gospodarza zawodów. Ponadto organizatorzy biegu część kwoty z opłat startowych przeznaczą na cel charytatywny. W miasteczku zawodów, przy Szkole Podstawowej nr 7 w Rumi na zawodników i wszystkich kibiców czekają gry i zabawy, biegi dla dzieci oraz wiele niespodzianek, aby w wyjątkowy sposób świętować Dzień Dziecka.

Organizatorem biegu jest stowarzyszenie Ultra Way, wspierane przez Miasto Rumia, władze powiatowe oraz wiele firm i instytucji. Zapisy już się zakończyły, ale można jeszcze będzie wykupić pakiet w dniu zawodów. Więcej szczegółów na fanpage’u imprezy [kliknij].

źródło: informacja prasowa organizatorów


Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *