Zabytkowe zabawki w Porcie Rumia

Odwiedzający galerię od 20 maja do 1 czerwca będą mieli okazję obejrzeć wystawę unikatowych modeli zabawek, które można obecnie oglądać w muzeach lub prywatnych kolekcjach. Najstarszy eksponat – wykonany z naturalnych materiałów koń na biegunach ma blisko 160 lat!
Reklama
Reklama

Konia na biegunach z 1860 roku, rowerek dziecięcy z 1890 roku, a także zabawki z lat PRL czy okresu międzywojennego będzie można obejrzeć podczas wyjątkowej wystawy zabytkowych zabawek w Centrum Handlowym Port Rumia. Ekspozycja złożona z unikatowych eksponatów będzie dostępna do 1 czerwca. Wstęp bezpłatny!Centrum Handlowe Port Rumia zaprasza wszystkich w sentymentalną podróż do świata starych zabawek. Odwiedzający galerię do 1 czerwca będą mieli okazję obejrzeć wystawę unikatowych modeli zabawek, które można obecnie oglądać w muzeach lub prywatnych kolekcjach. Najstarszy eksponat – wykonany z naturalnych materiałów koń na biegunach ma blisko 160 lat!

Reklama
Reklama

Wśród eksponatów znajdą się zabawki z XIX wieku, okresu międzywojennego oraz lat PRL. Zainteresowanie mogą budzić polskie lalki celuloidowe z lat 40., czy niemiecka, wyprodukowana przez „Herman Pensky” w latach 1911-1930. Starsi goście galerii rozpoznają wśród modeli zabawki znane z dzieciństwa, czyli samochodziki typu AZAK z lat 70. i 80., różnej wielkości metalowe samochody, zabawki mechaniczne nakręcane na kluczyk czy misie trociniaki. Nie zabraknie starych rzutników do wyświetlania bajek, dziecięcych maszyn do szycia oraz maszyn do pisania.

Ekspozycję urozmaicą stare zdjęcia dzieci z zabawkami oraz znane starszym pokoleniom kultowe gazetki dla dzieci, takie jak „Koziołek Matołek”, „Świerszczyk” czy „Miś”. 1 czerwca, w ostatni dzień wystawy, na dzieci odwiedzające Centrum czekają specjalne zabawy, w tym przejażdżki samochodzikami na pedały, drewnianą drezyną, tricyklem z 1890 roku czy metalowym koniem na pedały. Nie zabraknie popularnych gier, takich jak piłkarzyki oraz zabawy na ręcznie malowanym koniu na biegunach. Przez cały okres trwania wystawy goście będą mogli zajrzeć do unikatowego, projektora na świeczkę z 1900 roku, w którym umieszczone jest szklane przeźrocze ukazujące scenkę ze starej bajki.

Wystawa zabytkowych zabawek potrwa do 1 czerwca. Ekspozycję będzie można oglądać w godzinach pracy galerii handlowej. Gry i zabawy dla dzieci odbędą się w Dzień Dziecka od godz. 13.00 do 18.00. Wstęp wolny.

źródło: informacja prasowa CH Port Rumia, zdjęcie tytułowe: pixabay.com


Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *