Pierwsza kobieta za kierownicą autobusu zaczynała…w Rumi!

Reklama
Reklama

Na łamach bloga TymczasemWRumi.pl, oprócz komunikatów i wydarzeń współczesnych, staram się Wam przedstawić sylwetki osób związanych z historią naszego miasta i jego okolic. Jedną z nich jest pani Wiesława Fobke – pierwsza kobieta za kierownicą autobusu.Swoją przygodę z miejską komunikacją Pani Wiesława Fobke zaczynała niecałe 40 lat temu, jako dyspozytor oraz kierowca trolejbusu na pół etatu w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Gdyni. Cały czas jednak z zazdrością patrzyła na kierowców autobusów i to właśnie „za kółkiem” tego pojazdu planowała swoją przyszłość. Problem stanowiły ówczesne przepisy Kodeksu Pracy, które nie zezwalały na prace kobiet przy ultradźwiękach z silnika wysokosprężonego. Trudności nie powstrzymały Pani Wiesławy, która postanowiła zawalczyć z „systemem” i zdobyć odpowiednie uprawnienia, co po długim czasie i dziesiątkach wniosków, finalnie jej się udało. 🙂

Reklama
Reklama

Swoje pierwsze kursy jako kierowca autobusu Pani Wiesława odbywała w Rumi, pracując dla przedsiębiorcy prowadzącego małą firmę świadczącą usługi dla komunikacji miejskiej. – Po cichutku jeździłam u niego linią 56, w Rumi. Wykorzystywałam w tym celu urlop albo brałam bezpłatny, żeby siedzieć za kółkiem autobusu jak najczęściej – opowiada Pani Wiesława w rozmowie z Gazetą Wyborczą. Jak oceniał jej współczesny szef, w niczym nie ustępowała facetom.

Pani Wiesława po raz pierwszy legalnie usiadła za kółkiem autobusu w 1997 roku, po nowelizacji kodeksu pracy. W późniejszym czasie przez lata jeździła m.in. popularną „Rką”, na trasie Gdynia Kacze Buki – Rumia Dworzec Główny PKP. Obecnie, po prawie 20 letniej karierze jako kierowca, przebywa już na emeryturze. 🙂

O Pani Wiesławie Fobke powstało już kilkanaście artykułów, dlatego bez sensu, żebym je tutaj dublował. Jeśli chcielibyście zapoznać się ze szczegółami jej historii, szczególnie polecam reportaże:

zdjęcie tytułowe: archiwum prywatne Wiesławy Fobke / Gazeta Wyborcza


Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *