„Pies twoim przyjacielem, ale również obowiązkiem”

„Pies twoim przyjacielem, ale również obowiązkiem”
Reklama
Reklama

Przez dwa tygodnie – od 27 marca do 7 kwietnia – rumscy strażnicy miejscy realizowali akcję „Pies twoim przyjacielem, ale również obowiązkiem”.

Podczas akcji mundurowi patrolowali ulice i osiedla Rumi, zwracając szczególną uwagę na psy – zarówno te wyprowadzane na smyczy, jak i biegające luzem. Kontrolowali również wybrane posesje prywatne, aby zweryfikować, czy właściciele zapewniają zwierzętom odpowiednie warunki.

Reklama
Reklama

Łącznie funkcjonariusze podjęli 28 interwencji, a zdecydowaną większość właścicieli pouczyli o prawidłowym postępowaniu, wręczając przekazane przez urząd miasta zestawy do sprzątania po czworonogu. Strażnicy skontrolowali również prywatne posesje, sprawdzając aktualne zaświadczenia o szczepieniach przeciw wściekliźnie. Trzy osoby ukarano grzywnami.

– Działania związane ze zwierzętami właścicielskimi realizujemy na co dzień, jednak podczas tej akcji zwróciliśmy na ten problem szczególną uwagę, zwłaszcza na osoby wyprowadzające swoje psy na tereny miejskie. Nadal będziemy sprawdzać i kontrolować postępowanie mieszkańców w tym zakresie – podkreśla komendant Tomasz Stachowiak. – Akcja prowadzona była jako priorytetowa, ale nie zakłócała innych interwencji, takich jak reagowanie na wykroczenia w ruchu drogowym, wykroczenia związane ze spożywaniem alkoholu w miejscach zabronionych czy zakłócanie spokoju publicznego – dodaje.

Jak podkreśla komendant, w tym roku Straż Miejska w Rumi skupia się na zapewnieniu bezpieczeństwa pieszym, rowerzystom oraz innym niechronionym uczestnikom ruchu drogowego. Jednostka współpracuje w tym zakresie z Komendą Powiatową Policji w Wejherowie.

– Realizujemy między innymi akcję „Bezpieczny pieszy”, „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, „Bezpieczne wakacje” czy „Bezpieczny powrót do szkoły”. Takie działania są przeprowadzane średnio 5-6 razy w ciągu miesiąca. Ponadto wspólnie z Wydziałem Polityki Gospodarczej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska przeprowadzona zostanie akcja sprawdzająca posesje niemające podłączenia do miejskiej sieci kanalizacyjnej i sposób pozbywania się nieczystości ciekłych z tych nieruchomości – zapowiada Tomasz Stachowiak.

W akcji „Pies twoim przyjacielem, ale również obowiązkiem” uczestniczyły jednostki należące do Prefektury Straży Gminnych i Miejskich Województwa Pomorskiego. Koordynatorem przedsięwzięcia była Straż Gminna w Kosakowie.

(źródło: Urząd Miasta Rumi)

O tym mówią mieszkańcy Rumi:

Co jeszcze dzieje się w Rumi?

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

2 Comments

 1. niestety samo zwracanie uwagi nie przyniesie efektów

  Mieszkam w domku i widzę że większość właścicieli nagminnie nie sprząta po swoich „pupilach”. Grzeczne zwracanie uwagi skutkuje awanturą, potem złośliwie obsarne jest wejście na posesję, jak pole minowe.
  Dlaczego ja mam wykonywać OBOWIĄZKI posiadaczy psów i sprzątać odchody, które znajdują się przed moim domem?
  Co będzie gdy jakieś dziecko się przewróci i wpadnie na taką niespodziankę (droga do przedszkola)? Będę ja odpowiedzialna i obciążona.
  Z drugiej strony mentalność tej części ludzi=właścicieli psów (niesprzątającej) jest na najniższym poziomie i chyba tylko dotkliwe kary czy też wyższe psie podatki poskutkują.

 2. An

  Nagminnie widzę,że ktoś spuszcza psa że smyczy,odwraca się, albo patrzy w komórkę i udaje,że nie widzi,jak jego pies się zalatwił(Park na Janowie,nie pozdrawiam Pana z beaglem i turystycznym plecakiem).Zwrócenie uwagi skutkuje awanturą.Mam wrażenie, że na całym moim osiedlu,jestem jedynym sprzątającym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *