Rumia i Rëmiô, czyli sprawa rozstrzygnięta!

Rumia i Rëmiô, czyli sprawa rozstrzygnięta!
Reklama
Reklama

W Rumi zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące ustalenia dodatkowej nazwy miasta w języku kaszubskim. Niemal 66% głosujących chce, aby na tablicach z nazwą miejscowości pojawił się również napis Rëmiô. Teraz sprawą zajmą się miejscy radni.

Społecznymi inicjatorami tego przedsięwzięcia są przedstawiciele rumskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Jak podkreślają, Rumia jest kaszubskim miastem, a jej nazwa (Rëmiô) wywodzi się prawdopodobnie od starosłowiańskiego lub starogermańskiego słowa raum, co oznacza miejsce, przestrzeń.

Reklama
Reklama

Konsultacje trwały od 20 marca do 3 kwietnia włącznie. Zagłosować mógł każdy mieszkaniec Rumi. Wystarczyło odpowiedzieć na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za ustaleniem dodatkowej nazwy miasta w języku kaszubskim (Rëmiô), obok używanej urzędowo nazwy Rumi w języku polskim?” oraz wpisać swoje dane osobowe.

Ankieta była dostępna w wersji elektronicznej na stronie internetowej rumia.wdialogu.pl/konsultacje oraz w formie papierowej karty, którą można było pobrać i wypełnić na terenie miejskich jednostek.

Łącznie wypełnionych zostało 1014 kart. Za wprowadzeniem kaszubskiej nazwy miasta opowiedziało się niespełna 66% głosujących (652 głosy), natomiast przeciwnych inicjatywie było 33,3% głosujących (329 głosów). Zaledwie 7 osób wstrzymało się od głosu, a 26 papierowych kart zostało uznanych za nieważne.

Napis: „Rumia”, a pod spodem „Rëmiô”. Tak mogą wyglądać tablice z nazwą naszego miasta. Wszystko zależy od wyników konsultacji. (fot. Urząd Miasta Rumi)

Konsultacje stanowią pierwszy krok w kierunku ustanowienia pomocniczej nazwy miasta. Następnym etapem będzie przygotowanie uchwały i poddanie jej pod głosowanie radnych.

Ustawienie takich tablic jest dla miasta bezpłatne. Jeśli większość przedstawicieli Rady Miejskiej Rumi będzie na tak, urzędnicy zwrócą się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o przygotowanie i sfinansowanie tablic z dodatkową nazwą Rëmiô, które miałyby się pojawić na granicach miasta.

Społecznymi inicjatorami trwających konsultacji są przedstawiciele rumskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Warto przypomnieć, że w lipcu 2019 roku o postawieniu tablic z dodatkową nazwą miasta w języku kaszubskim zadecydowali nasi sąsiedzi z Redy. Ustawiono je od strony Połchowa, Rekowa, Wejherowa, Gniewowa, Rumi oraz gminy Kosakowo.

(wpis opracowałem na podstawie informacji prasowej Urzędu Miasta Rumi. Zdjęcie tytułowe: Paweł Jałoszewski, archiwum własne)

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *