Podsumowanie 2017 roku wg Tymczasem w Rumi

Reklama
Reklama

STYCZEŃ 2017

Reklama
Reklama

W nowy rok wchodzimy z dobrym nastawieniem. Rumianie oddają dziesiątki litrów krwi, a w Hali MOSIR Rumia odbywa się Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, podczas której zbierane są pieniądze na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz na zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.
Z innej beczki, według pewnej mieszkanki na ulicach naszego miasta buszuje…niedźwiedź.

LUTY 2017

Pojawiają się pierwsze informacje o planowanych inwestycjach wielkopowierzchniowych w Rumi, w okolicach Portu Rumia. Mowa oczywiście o JumpCity oraz Agata Meble, z których mieszkańcy będą mogli korzystać odpowiednio od czerwca i października.
Rusza przetarg na budowę fontanny w Parku Żelewskiego w Rumi Janowie, ale to nie on budzi najwięcej emocji, a wykupienie przez miasto na własność jednego z symboli naszego miasta- Góry Markowca. Pomysłów na jej zagospodarowanie nie brakuje. Na Tymczasem w Rumi zostaje opublikowana propozycja Pani Magdaleny, która namawia do namalowania murali w rumskich tunelach. Pomysł spotyka się z bardzo pozytywnym wydźwiękiem wśród mieszkańców i jakiś czas później zostaje zrealizowany przez władze miasta.

MARZEC 2017

W sumie…dlaczego malować tylko tunele, skoro można też bloki. Miasto ogłasza konkurs na mural, który ma powstać na ścianie budynku przy ul. Krakowskiej 5. Jak wiemy, ostatecznie spośród 34 nadesłanych prac, komisja konkursowa wybrała projekt Pani Justyny Cychowskiej.
Zostaje przygotowany teren pod budowę ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż Zagórskiej Strugi. 28 marca został ogłoszony przetarg na wykonanie wycinki drzew i krzewów znajdujących się na trasie inwestycji.
Internet z kolei dowiaduje się, jak uprzejmych kierowców mamy w Rumi.

KWIECIEŃ 2017

fot. Dominik Świtoński

W Rumi może i nie powstanie pierwszy w Europie Walmart, ale za to doczekaliśmy się nowej linii ZKM Gdyni. 6 kwietnia nasze miasto obiega wiadomość roku – podczas majówki na Stadionie MOSIR wystąpi disco-polowa grupa BOYS. 😉

MAJ 2017

Trzeciego maja Stadion MOSIR w Rumi pęka w szwach, a na koncert grupy BOYS przybywa…tak, tak- ponad 250 tys. fanów z całego świata. Mocno wypominaliście mi ten żart w komentarzach, łobuziaki. 🙂

Młodzież i starsi cieszą się (z jeszcze oficjalnie nieotwartego) toru rowerowego PUMPTRACK przy ul. Sędzickiego, a płeć piękna – z zapowiedzianego treningu fitness z samą Ewą Chodakowską.

Władze miasta z kolei świętują podpisanie przez Burmistrza umowy na dofinansowanie projektu budowy węzłów integracyjnych w Rumi, wraz z trasami dojazdowymi.
Rumię odwiedzają przedsiębiorcy z Chin (branża meblowa), którzy chętnie wracają także we wrześniu – coś się święci.

CZERWIEC 2017

fot. Magdalena Malottke
Wielkie sprzątanie w Rumi! W akcji „Czysta Rumia” (Fotorelacja) Sprzątają wszyscy – zarówno mieszkańcy, jak i władza, która zleca rozebranie starej kotłowni przy ul. Starowiejskiej. Uff. 😎
Rumia powiększa się o nowego milionera. 27 czerwca w losowaniu Lotto z Plusem szczęśliwy mieszkaniec naszego miasta trafił okrągły milion złotych. Zwycięski los został zakupiony w punkcie przy ul. Grunwaldzkiej 108 (CH Port Rumia), a skreślone liczby to: 12, 15, 20, 34, 39, 48.Swoje święto obchodzi także rumska żyrafa, a z mapy miasta znika chyba najstarszy pub w okolicy – Bar Laguna. Pojawiają się pierwsze działania w sprawie Rumskiej Karty Seniora i uchwały krajobrazowej, która ograniczyłaby nachalne reklamy i bandery na terenie miasta.

LIPIEC 2017

…lub #LipiecWRumi, jak wolicie. Miesiąc rozpoczyna Zjazd Kaszubów, który kończy się wspaniałymi koncert ami Moniki Lewczuk i Kamila Bednarka. W ramach akcji odbywają się dwa plenerowe pokazy kina letniego oraz…potężna dawka ruchu, czyli treningi z Ewą Chodakowską i Marcinem Gortatem. (Fotorelacja) 
Miasto otrzymuje nowy witacz przy DK nr 6 i powiększa się o…własną plażę.

SIERPIEŃ 2017

W związku z awarią sieci wodociągowej, w Rumi od 2 do 4 sierpnia panują Rumskie Dni Bez Prysznica. W akcję zaangażowało się ponad 100 mieszkańców, a sprawę opisał portal Nadmorski24.pl. 🙂 Jak się okazuje, w firmie wodociągowej też mają poczucie humoru i sieć ponownie ulega awarii, kilka dni później.

Według doniesień mieszkańców, nad Rumią przeleciało UFO, ale kto by na to zwracał uwagę, skoro tego samego dnia „otwieramy” fontannę w Parku Żelewskiego. Inwestycja robi furorę i okazuje się jednym z hitów tego lata.

WRZESIEŃ 2017

Rumię obiega informacja z portalu retailnet.pl, zgodnie z którą do 2019 roku w sąsiedztwie Portu Rumia CH Auchan powstaną dwa nowe obiekty obiekty wielkopowierzchniowe – Food Village Port Rumia oraz Retail Park Port Rumia.

Trwa głosowanie na projekty Budżetu Obywatelskiego 2018. Po sukcesie akcji „Lipiec w Rumi”, Ewa Chodakowska powróci do naszego miasta w 2018 roku. W rumskich sklepach pojawiają się pierwsze świąteczne akcesoria, po scenie Teatru Muzycznego w Gdyni hasa rumski Wiedźmin, a miejscowy Orkan w końcu przerywa swoją „passę” 5 meczów bez zwycięstwa.

Pawilon handlowy przy ul. Stoczniowców w końcu doczekał się remontu.

PAŹDZIERNIK 2017

Rumia obchodzi swoje 63 urodziny! Świętujemy kulturalnie i z klasą, podczas Gali Operowo-Operetkowej, zaprezentowanej przez artystów pod kierownictwem Marka Gerwatowskiego (na co dzień odpowiedzialnego za Rumskie Spotkania Muzyczne).

Jak informują portal Nadmorski24.pl i Główny Urząd Statystyczny, Rumia corocznie rozrasta się o około 300 mieszkańców. Może to dobry czas na uzyskanie statusu miasta powiatowego?

Mieszkańcy są pod wrażeniem brawurowego pościgu Straży Miejskiej i ujęcia mężczyzny, który rozklejał plakaty na skrzynkach energetycznych. Internet za to pomaga wgłębić się w naszą historię. Pogoda nie dopisuje, ale co to dla nas – w końcu Orkan od dawna panuje w Rumi. 🙂

Hitem okazuje się dzielny pachołek, który strzeże mieszkańców miasta przed uszkodzeniem auta (LINK 1) (LINK 2). Rondo Pomorska – Gdańska, którego otwarcie planowane jest na listopad tego roku, będzie nosiło imię Witolda Pileckiego – rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego.

Poznajemy zwycięskie projekty Budżetu Obywatelskiego 2018 w Rumi. Na ich realizację w przyszłym roku miasto przeznaczy łącznie 1,5 mln złotych. Zostaje także opublikowana wizualizacja nowych mieszkań komunalnych przy ul. Reja i Żwirki i Wigury.

Tymczasem w Rumi jako pierwszy lokalny fanpage osiąga pułap 6000 polubień– więcej, niż oficjalna strona miasta.

LISTOPAD 2017

Rumianie wraz z całą Polską obchodzą Niepodległość (fotorelacja). W tym roku, mimo złej pogody, frekwencja jest jeszcze większa niż w poprzednim.

Rugby Club Arka Rumia zostaje mistrzem drugiej ligi. Orkan Rumia z kolei przyciąga na trubyny…jednego kibica. Na hali MOSIR trwają międzynarodowe zawody w siłowniu na rękę, Złoty Tur World Cup.

Z kilkunastoma medalami i tanecznym krokiem wracają z Mistrzostw Świata w Libercu reprezentantki dwóch rumskich klubów: Masta Dance Rumia i Stowarzyszenia Tańca SPIN MOSiR Rumia. Medal, ale już w zupełnie innych zawodach, zdobywa także Chór Cecylia Rumia.

Po ulicach Rumi pałęta się prawdziwy zwierzyniec. Służby dostają zgłoszenia m.in. do krów oraz…nutri.

GRUDZIEŃ 2017

Zostaje otwarte rondo Rotmistrza Pileckiego. Miasto wymienia monitoring na nowocześniejszy.
Wprawdzie nie ma takiej uchwały Rady Miasta, ale poprzez mem ustalamy z mocą ostateczna, że nasze miasto to nie Rumunia.

Trwa Jarmark Świąteczny w Rumi. Na placu przy skrzyżowaniu ulic Starowiejskiej i Dąbrowskiego przez cztery dni można poczuć magię świąt, mimo braku puszystego śniegu.
Rumianie wiedzą już, jak spędzą Sylwestra.

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *