Pokonał tysiące kilometrów kajakiem. Wszystko, by wesprzeć Dom Samotnej Matki!

jacek palbicki rumia kajakiem rekord polski 00001
Reklama
Reklama

 (Wpis został opublikowany na blogu 14 września 2020 r. i zaktualizowany 28 kwietnia 2021 r.)

Reklama
Reklama

Mieszkaniec Rumi Jacek Pałubicki we wrześniu 2020 r. zakończył swoją 62-dniową wyprawę kajakową. W tym czasie, płynąc pod prąd, pokonał ponad 2000 kilometrów, by propagować zbiórkę pieniędzy na remont Domu Samotnej Matki w Matemblewie. Teraz ma szansę na nagrodę od National Geographic!

Samotna wyprawa Jacka Pałubickiego zakończyła się w 12 września 2020 r. na terenie tczewskiej przystani kajakowej. Młodego podróżnika witali „na mecie” przyjaciele, rodzina, przedstawiciele Domu Samotnej Matki w Gdańsku Matemblewie oraz Piotr Wittbrodt, wiceburmistrz Rumi.

– Ponieważ byłem na starcie tej podróży, nie mogło mnie zabraknąć również na mecie. Nie ukrywam, że kiedy żegnałem pana Jacka i życzyłem mu powodzenia, odczuwałem spore obawy. Nie martwiłem się o jego wytrzymałość czy tężyznę fizyczną, ale o warunki pogodowe i inne okoliczności, których nie da się przewidzieć. Na szczęście udało się dotrzeć do celu, czego ogromnie gratuluję. Możemy być dumni, że mamy takiego mieszkańca – mówił zastępca burmistrza Rumi.

Mieszkaniec Rumi Jacek Pałubicki zakończył swoją 62-dniową wyprawę kajakową. (fot. Urząd Miasta Rumi)

7 rzek, 11 województw i ponad 2000 kilometrów

Podróż mieszkańca Rumi rozpoczęła się 13 lipca 2020 r. na terenie Nadleśnictwa Woziwoda. Student miał wówczas przed sobą 7 rzek, 11 województw i ponad 2000 kilometrów do przepłynięcia kajakiem – i to pod prąd. Motywacją do takiego wysiłku było promowanie rodzinnych wartości oraz charytatywnej zbiórki, co ostatecznie zostało zwieńczone sukcesem.

– Ta wyprawa, ani żadna inna, nie odbyłaby się bez mojego dziadka. Kiedy byłem mały, to dziadek chodził ze mną na spacery po Chyloni, zarażał ciekawością świata, razem też łowiliśmy w małej rzeczce kijanki na pończochę babci. Dlatego też całą wyprawę chciałem zadedykować przede wszystkim dziadkowi, na którego zawsze mogę liczyć i którego naprawdę bardzo kocham – przyznał na mecie Jacek Pałubicki. – Wiem, że na cały remont Domu Samotnej Matki potrzebne jest bodajże 100 tysięcy złotych, tak więc kwota, którą uzbieraliśmy, to jest jakaś tam cegiełka. Cieszę się jednak, że mogłem pomóc. Nie są to moje pieniądze, tylko wszystkich osób, które wsparły tę akcję – dodał.

Jacek Pałubicki z Rumi (po lewej), nowy rekordzista Polski . (fot. Urząd Miasta Rumi)

Podróż „Na Otwartym Nurcie”

Pochodzący z Rumi podróżnik na co dzień studiuje prawo i kryminologię na Uniwersytecie Gdańskim. Jest wieloletnim uczestnikiem Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK. W wolnych chwilach przemierza Polskę. Jego ostatnią podróż, dzień po dniu, można prześledzić na facebookowej stronie „Na Otwartym Nurcie”.

– Codziennie wstawiałem wpisy z podróży. Tam dokładnie widać, jak przebiegała wyprawa kajakowa. Czasami, gdy byłem zmęczony, posty były krótkie. Gdy byłem w dobrym humorze, we wpisach pojawiały się żarty. Zdarzały się też poważniejsze nastroje, refleksje. Był entuzjazm, niepewność i trochę kryzysów, a im bliżej końca, tym większe odprężenie. Sam będę chciał to prześledzić, żeby raz jeszcze odbyć tę podróż, tak w głowie – opowiada Jacek Pałubicki.  

Zdjęcie po zakończeniu wyprawy. (fot. Urząd Miasta Rumi)

Mieszkaniec Rumi nowym rekordzistą Polski

Dobijając do kajakowej przystani w Tczewie, rumianin stał się drugim człowiekiem w historii, któremu udało się przepłynąć kajakiem Wartę pod prąd oraz pierwszym, który połączył to z przepłynięciem prawie całej Wisły. Jednocześnie Jacek Pałubicki ustanowił rekord Polski w przepłynięciu największej pętli kajakowej.

Szansa na nagrodę od National Geographic!

Jacek Pałubicki ma aktualnie szansę zdobyć nagrodę od… National Geographic! Mieszkaniec Rumi został nominowany w 15. edycji konkursu Travelery, w kategorii „Podróż roku”. Aby pomóc podróżnikowi sięgnąć po tę nagrodę, wystarczy kilka kliknięć. Głosować można codziennie do 17 maja 2021 r., na stronie: https://travelery.national-geographic.pl

Zbiórka na remont Domu Samotnej Matki w Matemblewie trwa!

Zbiórkę pieniędzy nadal można wesprzeć na stronie internetowej Caritasu Archidiecezji Gdańskiej.

(Wpis został opublikowany na blogu 14 września 2020 r. i zaktualizowany 28 kwietnia 2021 r. Opracowałem go na podstawie informacji prasowej Urzędu Miasta Rumi)

Reklama
Reklama
Cześć! Jestem Paweł, a Tymczasem w Rumi to moja strona tworzona przez mieszkańca, dla mieszkańców, gości i fanów miasta Rumi. Swoimi wpisami na blogu wnoszę do “rumskiego internetu” autentyczność i humor. Tymczasem w Rumi to także żywiołowa, zżyta i ciekawa świata społeczność, do której zwracam się jako kolega i sąsiad. Warto do niej dołączyć!

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *