Mistrzostwa Polski w Duathlonie (25.04.2021)

W niedzielę (25 kwietnia) w Rumi odbyły się Mistrzostwa Polski w Duathlonie. Była to jubileuszowa, piąta edycja imprezy. Ulicami naszego miasta przebiegli i przejechali na rowerach, zgodnie z kategoriami wiekowymi, najlepsi zawodnicy z całego kraju.

Uroczystego otwarcia zawodów dokonali: dyrektor MOSiR-u Jolanta Król, wicestarosta wejherowski Jacek Thiel oraz wiceburmistrz Rumi Ariel Sinicki.

– Duathlon to wspaniałe sportowe emocje i wysoki poziom uczestników – podkreśla Jolanta Król. – Widać, że zawodnicy mimo pandemii ciężko trenowali i mogą pochwalić się doskonałą formą. Cieszymy się, że możemy u nas gościć elitę w tej dyscyplinie sportu, profesjonalistów z całej Polski – dodaje.

Program zawodów obejmował cztery wyścigi. Punktualnie o godz. 10:00 rozpoczęły się mistrzostwa kraju w 12 grupach wiekowych – co 5 lat na dystansie sprinterskim, w konwencji bez draftingu (czyli z obowiązkową jazdą indywidualną na czas). Wyścig ten ukończyło 240 zawodniczek i zawodników. W klasyfikacji generalnej kobiet zwyciężyły: Katarzyna Kaczkowska (CTS Straszyn), przed Magdaleną Lenz (Tri Starogard Gdański) oraz Karliną Jahnz (Go2Tri Stargard). W klasyfikacji generalnej mężczyzn wygrali: Sergiusz Sobczyk (Trinergy Warszawa), przed Pawłem Ochalem (FCNB Tri Klub – TEAMOCHAL Bydgoszcz) oraz Janem Popławskim z UKS Manta Warszawa.

Starty młodzików (13-14 lat)

Drugim wyścigiem dnia była rywalizacja młodzików (13-14 lat) ze startem wspólnym – oddzielnie dla chłopców, oddzielnie dla dziewcząt, którą ukończyło 38 z 45 zgłoszonych osób. Zwyciężczyniami wśród młodziczek zostały: Emilia Kaca z UKS TRS Susz, przed Martyną Gajdą z MLUK Koło i Karoliną Łostowiecką z KS Barrakuda Mińsk Mazowiecki. Wśród młodzików zwyciężyli: Kacper Serwiński ze Swim Tri Rzeszów, przed Aleksandrem Turowskim z Delfa Gryfino i Michałem Jańczakiem z Dwójka Morena Gdańsk. Czternaste miejsce zajął 13-letni Mateusz Wasilewski z UKS Tri-Team Rumia, który na co dzień specjalizuje się w pływaniu.

Zawody juniorów młodszych (15-17 lat)

Trzecim punktem programu były zawody juniorów młodszych (15-17 lat) z rekordową obsadą na starcie: 85 zawodniczek i zawodników. Zwyciężyły: Maja Wąsik (Sportvise Kraków), przed Aleksandrą Ferchmin (AZS UAM Poznań) oraz Joanną Pietruszyńską (Ironman Szczecin). Czwarte miejsca zajęła Karolina Szalast z UKS Tri-Team Rumia. Wśród juniorów zwyciężyli: Jakub Gajda (MLUK Koło), przed Bartoszem Majorczykiem z GST Gniezno oraz Janem Brzóską z Akweduktu Kielce. Natomiast 23. miejsce zajął 15-letni Maciej Netter z UKS Tri-Team Rumia.

Kategoria juniorów, młodzieżowców i seniorów

Ostatnim akordem Mistrzostw Polski w Rumi był wyścig główny kobiet i mężczyzn w kategorii juniorów, młodzieżowców i seniorów. W klasyfikacji generalnej kobiet zwyciężyły: Marta Łagownik z UKS Dwójka Morena Gdańsk, przed Pauliną Klimas (AZS AWF Katowice) oraz Joanną Wożniak KS Ironman Szczecin. Marta Łagownik pobiła rekord trasy, ustanowiony przez olimpijkę Marię Cześnik, i rekord pierwszego 5-kilometrowego odcinka biegu. W klasyfikacji generalnej mężczyzn zwyciężyli: Kacper Stępniak z KS GVT Świebodzice, przed Maciejem Bruździakiem z UKS CityZen Poznań oraz Pawłem Najmowiczem z Olsztyna.

W kategorii młodzieżowej kobiet zwyciężyły: Joanna Woźniak z CS Ironman Szczecin, przed Zuzanną Sudak oraz Magdą Sudak (obie z UKS G8 Bielany Warszawa). Wśród juniorek zwyciężyły: Józefina Młynarska (Sportvise Kraków), przed Weroniką Ptaszyńską (Unia Oświęcim) i Roksaną Pruchnik (Litwin Triathlon Elite Wrocław). Wśród juniorów triumfował w świetnym stylu Kamil Kulik (UKS Tri-Team Rumia), przed Maksymilianem Kopiczko (Medyk Giżycko) i Piotrem Brudło (CS Ironman Szczecin). Z kolei 9. miejsce wśród juniorek zdobyła Zuzanna Tomczak z UKS Tri-Team Rumia.

Organizatorami Rumia Lotto Duathlon Energy – Mistrzostw Polski w Duathlonie był UKS Tri-Team Rumia przy współpracy z: Energy Events, Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Rumi oraz Polskim Związkiem Triathlonu.

– Były to zawody pod każdym względem rekordowe – podkreśla Piotr Netter, prezes i trener UKS Tri-Team Rumia. – Zarówno w kontekście frekwencyjnym, ponad 400 zawodniczek i zawodników ukończyło mistrzostwa, ale przede wszystkim w kwestii poziomu sportowego. Do Rumi przyjechali niemal wszyscy najlepsi triathloniści i duathloniści z kraju. Te bardzo udane mistrzostwa Polski mogły się odbyć dzięki wsparciu finansowemu miasta Rumi, samorządu województwa pomorskiego, Starostwa Powiatowego w Wejherowie, partnerowi tytularnemu Lotto i Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych w Rumi – podsumowuje.

Pełne wyniki można znaleźć pod tym linkiem.

(wpis opracowałem na podstawie informacji Urzędu Miasta Rumi)

Cześć! Jestem Paweł, a Tymczasem w Rumi to moja strona tworzona przez mieszkańca, dla mieszkańców, gości i fanów miasta Rumi. Swoimi wpisami na blogu wnoszę do “rumskiego internetu” autentyczność i humor. Tymczasem w Rumi to także żywiołowa, zżyta i ciekawa świata społeczność, do której zwracam się jako kolega i sąsiad. Warto do niej dołączyć!