Rumia. Przynieśli śmieci, odebrali za to sadzonkę lub gadżety!

Rumia. Przynieśli śmieci, odebrali za to sadzonkę lub gadżety!
Reklama
Reklama

Miejska akcja „Sadzonki za odpady” za nami! W ramach przedsięwzięcia mieszkańcy mogli nie tylko bezpłatnie pozbyć się śmieci, ale i pobrać sadzonki oraz ekologiczne gadżety.

Tony makulatury oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, które latami zalegały w domach i piwnicach rumian, w końcu trafiły do recyklingu. Wszystko dzięki miejskiej zbiórce, która odbyła się w czwartek 29 kwietnia na parkingu MOSiR-u w Rumi.

Reklama
Reklama
Miejska akcja „Sadzonki za odpady” w Rumi (fot. Urząd Miasta Rumi)

Elektrośmieci zawierają trujące substancje, takie jak: rtęć, freon, azbest, ołów, chrom czy związki bromu. Po wydostaniu się z uszkodzonego sprzętu przenikają one do gleby, wód gruntowych i powietrza. Powoduje to zanieczyszczenie środowiska naturalnego i stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Większość spośród tych niebezpiecznych substancji można jednak ponownie wykorzystać w celach przemysłowych. Z tego powodu elektrośmieci muszą być zbierane, utylizowane i poddawane recyklingowi.

Miejska akcja „Sadzonki za odpady” w Rumi (fot. Urząd Miasta Rumi)

Akcja „Sadzonki za odpady” w Rumi

Właśnie dlatego władze Rumi zorganizowały akcję „Sadzonki za odpady”. Wystarczyło przynieść elektrośmieci – takie jak: pralki, lodówki, odkurzacze, komputery, kosiarki, telefony komórkowe, suszarki, baterie czy świetlówki – do punktu wymiany, który na jeden dzień stanął pod Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Rumi. Przy okazji można było też przekazać do recyklingu makulaturę. Rekordziści zostawiali w punkcie po kilka pralek lub lodówek czy też kilkaset kilogramów niepotrzebnych już wyrobów papierniczych.

Darmowa sadzonka lub ekologiczne gadżety

Miejska akcja „Sadzonki za odpady” w Rumi (fot. Urząd Miasta Rumi)

W zależności od ilości i łącznej masy odpadów uczestnicy akcji otrzymywali w zamian roślinę bądź ekologiczne gadżety. Za co najmniej 5 kilogramów makulatury można było otrzymać sadzonkę krzaku (porzeczki, aronii, agrestu, borówki amerykańskiej) lub rośliny jednorocznej. Natomiast „nagrodami” za przekazane elektroodpady były sadzonki drzew owocowych, krzaków i roślin jednorocznych. W ten sposób ponad 500 sadzonek trafiło w dobre ręce. Wszyscy uczestnicy akcji mogli też otrzymać ekologiczne gadżety oraz worek kompostu, który przyda się podczas sadzenia.

Miejska akcja „Sadzonki za odpady” w Rumi (fot. Urząd Miasta Rumi)

Gratis – wiedza o ekologii 🙂

Miejska akcja „Sadzonki za odpady” w Rumi (fot. Urząd Miasta Rumi)

Przedsięwzięcie miało również wymiar edukacyjny. Osoby odwiedzające miejski punkt mogły się dowiedzieć, jak poprawnie segregować odpady oraz dlaczego jest to tak istotne. Uczestnicy akcji chętnie wymieniali się ogrodniczymi doświadczeniami oraz dzielili wiedzą na ten temat. Porad udzielali także przedstawiciele Urzędu Miasta Rumi, którzy na co dzień dbają o zieleń znajdującą się w publicznej przestrzeni.

Czy będą kolejne edycje akcji „Sadzonki za odpady” w Rumi?

Była to pierwsza tego typu miejska akcja, której celem jest nie tylko rozwiązanie problemu zalegających w domach odpadów, ale i propagowanie wśród rumian zachowań przyjaznych środowisku – w tym recyklingu, czyli rozsądnego gospodarowania ograniczonymi zasobami naturalnymi Ziemi. Partnerami organizowanego przez Urząd Miasta Rumi wydarzenia byli: Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki”, Eko Dolina, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Rumi oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rumi.

(źródło: Urząd Miasta Rumi)

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *