Rumia. Wyższe stawki czynszu za dzierżawę i najem [2023 r.]

Rumia. Wyższe stawki czynszu za dzierżawę i najem [2023 r.]
Reklama
Reklama

W 2023 roku w Rumi będą obowiązywały wyższe stawki czynszu za dzierżawę i najem. Zarządzenie, które je zmienia, wchodzi w życie 1 lutego.

– Referat Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Rumi, na podstawie zawartych umów dzierżawy i najmu, uprzejmie informuje, że zgodnie z komunikatem prezesa GUS-u z 13 stycznia 2023 r. – stawki czynszu za dzierżawę i najem zostaną zwaloryzowane o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w 2022 r., co oznacza wzrost cen o 14,4%. – zapowiada w komunikacie miasto.

Reklama
Reklama

Kwestię tą reguluje zarządzenie Nr 1776/19/2023 Burmistrza Miasta Rumi z dnia 19 stycznia 2023 roku w sprawie ustalania stawek czynszu za dzierżawę gruntów stanowiących własność Gminy. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lutego 2023 roku. W uzasadnieniu do zarządzenia czytamy:

„Na podstawie zawartych umów dzierżawy raz do roku czynsz dzierżawny może być podwyższany o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w danym roku w stosunku do roku poprzedniego. Zgodnie z Komunikatem Prezesa GUS z dnia 13 stycznia 2023r. średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w 2022r. w stosunku do 2021r. wynosi 114,4 (oznacza to wzrost cen o 14,4%)”

 O 14,4% zostaną zatem podniesione następujące stawki czynszu za dzierżawę:

  • handel, gastronomia, usługi, przemysłowe, składowe, dojazd do nieruchomości, parking, miejsce postojowe, garaż, sport i rekreacja, zieleń urządzona, zabudowa gospodarcza, rolne..

Natomiast stawki czynszu za dzierżawę o charakterze sezonowym:

  • wesołe miasteczka, sprzedaż kwiatów i zniczy w okresie Święta Wszystkich Świętych, sprzedaż artykułów pirotechnicznych – typu fajerwerki, sprzedaż choinek w okresie przed Świętami Bożego Narodzenia, pod urządzenia automatyczne

zostaną ustalone w oparciu o analizę rynku lokalnego z uwzględnieniem planów budżetowych Gminy Miejskiej Rumia.

Inwestycje i biznes w Rumi

Co buduje się w mieście Rumia? Sprawdź kategorię INWESTYCJE, gdzie znajdziesz wiadomości o przetargach, remontach, modernizacjach i nowych miejscach biznesowych w Rumi.

(wpis opracowałem na podstawie informacji Urzędu Miasta Rumi, zdjęcie tytułowe: Paweł Jałoszewski)

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *