Sezon rowerowy w pełni. Zadbajmy o nasze bezpieczeństwo!

wypadek, rowerzysta, kolizja, rumia
Reklama
Reklama

Dla sporej części osób jazda rowerem jest sposobem na aktywne spędzanie wolnego czasu i rekreację. Dla innych, jest to przede wszystkim środek komunikacji, którym dojeżdżają do pracy, szkoły czy po zakupy. Należy jednak pamiętać, że niezależnie w jakim celu korzystamy z roweru, to poruszając się tym pojazdem należymy do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego.


Na bezpieczeństwo rowerzystów znaczący wpływ ma ich zachowanie w ruchu drogowym, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, ale też właściwie wyposażony rower. Policja między innymi przypomina i uświadamia rowerzystom, że sami w dużej mierze mają wpływ na swoje bezpieczeństwo na drogach.

Reklama
Reklama

Uwaga na kradzieże!

W związku z trwającym sezonem rowerowym, zwiększa się także zagrożenie kradzieży jednośladów. Doświadczenie pokazuje, że można w znacznym stopniu je ograniczyć, zachowując się po prostu…rozsądnie. Aby zapobiec utracie naszych dwóch kółek, warto je odpowiednio zabezpieczyć. Komenda Powiatowa Policji w Wejherowie przypomina:

 • NIGDY, nawet na kilka minut, nie zostawiaj roweru bez zabezpieczenia!
 • Nie pozostawiaj roweru na klatce schodowej, suszarni, piwnicy itp., nawet, jeżeli używasz zabezpieczeń antykradzieżowych, a wejście do klatki zabezpieczone jest domofonem.  To właśnie w tych miejscach najczęściej dochodzi do kradzieży.
 • Można w znacznym stopniu utrudnić kradzież roweru, a nawet zniechęcić do niej, stosując odpowiednie zabezpieczenia – specjalnych łańcuchów, zamków czy kabłąków. Ważne jest także odpowiednie założenie łańcucha – nie może to być szprycha, gdzie sprawca może zdjąć koło, ani też linka hamulcowa, którą łatwo można przeciąć.
 • Jeżeli musisz pozostawić rower w miejscu ogólnodostępnym, w miarę możliwości wybieraj te objęte zasięgiem monitoringu. To może odstraszyć złodzieja, lub w przypadku utraty jednośladu pomóc Policji ustalić sprawcę czynu.
 • Postaw na profesjonalne zabezpieczenie, warto skorzystać z mocnych i profesjonalnych blokad, nawet najprostsze zabezpieczenie może utrudnić kradzież,
 • Dwa zabezpieczenia są lepsze niż jedno. Im więcej czasu zabierze czasu złodziejowi pokonanie zabezpieczeń, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że stracisz swój rower,
 • Stosujmy linki rowerowe zawsze – odchodząc nawet na chwilę przypnijmy rower do nieruchomej części otoczenia. Linka powinna trzymać nie koło, które łatwo zdjąć, ale ramę z kołem, dobrym zabezpieczeniem jest tzw. „U-LOCK” –blokada w kształcie literki U.
 • Zadbajmy o jak najlepsze zabezpieczenia naszej piwnicy – złodzieja goni czas, więc dobrze zabezpieczone piwnice będzie omijał,
 • Miejmy oczy otwarte na to, kto wchodzi do naszej klatki schodowej.

Zdarzenia na terenie Rumi z udziałem rowerzystów

Jak informuje Ochotnicza Straż Pożarna w Redzie, w ostatnim czasie na terenie Rumi doszło do dwóch incydentów z udziałem cyklistów. W minioną środę (8 maja) około godziny 10:00 strażacy otrzymali zgłoszenie dotyczące potrącenia rowerzysty przez samochód osobowy na ul. Dębogórskiej. Z kolei dzień później, w czwartek (9 maja), rowerzysta jadący ul. Włókienniczą uderzył w samochód osobowy. W obu przypadkach na miejscu, oprócz straży pożarnej, działała policja i pogotowie ratunkowe.

źródło: KPP Wejherowo / https://www.facebook.com/osp.reda/


Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *