„Skrzydła nad Rumią”

„Skrzydła nad Rumią”
Reklama
Reklama

Przy Miejskim Domu Kultury w Rumi stanęła plenerowa wystawa pt. „Skrzydła nad Rumią”. Na dziesięciu planszach przedstawione zostały interesujące opowieści, nieznane dotąd źródła historyczne oraz rzadkie fotografie rumskiego lotniska.

Dzieje rumskiego lotniska to jeden z najciekawszych epizodów lokalnej historii. Był to obiekt, w którym rodziło się polskie lotnictwo sportowe i cywilne, oraz punkt spotkań przedwojennych asów lotnictwa. Blisko sto lat temu słynny Aeroklub Gdański wybrał Rumię na swoją siedzibę i zaczął szkolić tu swoich pilotów oraz organizować liczne zawody sportowe. Później uruchomiono tu cywilny port lotniczy. Z Rumi można było dolecieć do Kopenhagi czy Mediolanu. Testowano tu również najnowocześniejsze, sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych, samoloty pasażerskie.

Reklama
Reklama

Współcześnie nie pozostało zbyt wiele śladów po tych wydarzeniach. Zostały one jednak zapisane w dokumentach i ludzkiej pamięci. Celem wystawy „Skrzydła nad Rumią” jest przypomnienie o tych wyjątkowych dziejach.

  • Koncepcja merytoryczna: Dariusz Rybacki, pełnomocnik burmistrza Rumi do spraw historii miasta
  • Opracowanie graficzne: Maksymilian Bronk

(źródło: informacja prasowa Urzędu Miasta Rumi)

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *