„Sobótka”, czyli przywitanie lata w Rumi Janowie

„Sobótka”, czyli przywitanie lata w Rumi Janowie
Reklama
Reklama

W tym roku lato i wakacje znów przywitamy w Janowie! Do Parku Żelewskiego powraca „Sobótka”, czyli festyn pełen atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i starszych mieszkańców Rumi. Znamy pełen program i „gwiazdę wieczoru”.

Jeśli przybyłeś tu z fanpage’u Tymczasem w Rumi – wpisy na blogu (WWW) pojawiają się jeszcze częściej, niż te na Facebooku! Zachęcam do regularnych odwiedzin!

„Sobótka” w Rumi. Bezpłatne atrakcje dla dorosłych i dla dzieci

„Sobótka”, zwana Wigilią św. Jana Chrzciciela, to święto obchodzone w nocy z 23 na 24 czerwca. W tradycji wschodniosłowiańskiej sobótka nazwana była świętem Kupały i symbolizowała najkrótszą noc w roku.

„Sobótka” to także coroczne wydarzenie w Parku Żelewskiego w Rumi Janowie. 🙂 Jego stałym elementem jest przemarsz orkiestry dętej w asyście straży pożarnej, a także dmuchańce, spektakle, konkursy i inne atrakcje dla najmłodszych. Podczas imprezy można posłuchać muzyki, skorzystać ze stoisk gastronomicznych, a także upiec kiełbaskę na rozpalonym w centralnym miejscu ognisku.

Piana Party w Parku Żelewskiego w Rumi, fot. Anita Zanita

Sobótka 2019 w Rumi

Ostatnim festynem w „tradycyjnym” wydaniu był ten w 2019 roku. Wówczas gwiazdą wieczoru był polski zespół Reggaeside, czyli półfinalista programu „Mam Talent” i uczestnik show „Must be the music”. Grupa gra muzykę reggae z elementami rocka, popu, funky i ska.

Występy muzyczne są stałym elementem rumskiej „Sobótki” (fot. Paweł Jałoszewski)

Sobótka 2020 w Rumi

Rok później, ze względu na pandemię koronawirusa, impreza miała charakter przejazdu samochodowego ulicami miasta. Wzięły w nim udział wozy bojowe straży pożarnej, Orkiestra dęta Gminy Wejherowo, grupa perkusyjna Tremolo, tancerki samby oraz zabytkowe pojazdy.

Parada na powitanie lata w Rumi, czerwiec 2020 r. Galeria zdjęć:
Nagranie wideo:

Sobótka 2021

Z kolei w 2021 roku wydarzenie odbyło się w zupełnie zmienionej formule. „Sobótka” przeniosła się do Parku Starowiejskiego i można powiedzieć, że była tematem jednej z edycji wydarzenia „Letni house i zimne lody”. Mieszkańców tanecznymi rytmami relaksowali DJ Lone i Bari Sax Live.

Sobótka 2022, czyli festyn na powitanie lata w Rumi

W tym roku „Sobótka” powraca już w swojej tradycyjnej wersji – stacjonarnie, do Parku Żelewskiego w Rumi Janowie. Poznaliśmy datę imprezy – wydarzenie odbędzie się 24 czerwca, od godziny 17.00 do 22.00.

Na scenie letniej zobaczymy między innymi zespół wokalny MUZAika, grający w Rumi od 2011 roku. Wokalistów mieliśmy okazję poznać m.in. przy okazji koncertów okolicznościowych, organizowanych w Stacji Kultura i Miejskim Domu Kultury. Gwiazdą wieczoru został ogłoszony Jerzy Kryszak, prawdziwa legenda polskiego showbiznesu – satyryk, aktor teatralny i filmowy, a także prezenter telewizyjny. Ponadto: pokaz sprzętu strażackiego, ognisko, food trucki, strefa kreatywna Biblioteki Janowo i MDK w Rumi, a więc coś, co najmłodsi lubią najbardziej. 🙂

Sobótka 2022 w Rumi Janowie. Kto wystąpi? Program i atrakcje:

 • 17:00 Teatrzyk dla dzieci: „Ranczo Brudnego Garego” Teatr Qfer;
 • 17:30 Koncert zespołu wokalnego MUZAika (MDK Rumia);
 • 18:00 Przemarsz Orkiestry Dętej Gminy Wejherowo;
 • 19:00 Na bluesową Nutę – zespół Bluszcz Lubawa;
 • 20:00 Konkursy strażackie;
 • 20:30 Gwiazda wieczoru: Jerzy Kryszak – program kabaretowy;
 • 21:30 Przeboje z przytupem – zespół Bluszcz Lubawa;
 • 22:30 Fireshow;

Wstęp bezpłatny!

Gdzie w Rumi legalnie rozpalić ognisko?

Przed nami najcieplejsze miesiące w roku i coraz przyjemniejsze warunki do przebywania na świeżym powietrzu. 🙂 Sprawdź miejsca w Rumi, gdzie można legalnie i bezpiecznie rozpalić ognisko.

Imprezy, wydarzenia i kultura w 2022 r. w Rumi

O tym, gdzie w Rumi (i bliskiej okolicy) warto spędzać wolny czas i jakie są najważniejsze wydarzenia kulturalne i rozrywkowe w Rumi dowiecie się w kategorii: Impreza, wydarzenia i kultura (kliknij, aby przejść).

Jeśli przybyłeś tu z fanpage’u Tymczasem w Rumi – wpisy na blogu (WWW) pojawiają się jeszcze częściej, niż te na Facebooku! Zachęcam do regularnych odwiedzin!

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *