To oni najlepiej śpiewają w Rumi!

Piosenkarz podczas śpiewu, konkurs Rumski Wokal 2023
Reklama
Reklama

Za nami finał VII edycji projektu Rumski Wokal! Miejski Dom Kultury w Rumi zaprosił mieszkańców do Parku Starowiejskiego, pod Scenę Letnią.

Projekt Rumski Wokal powstał w 2016 roku. Jego twórczynią, pomysłodawczynią oraz tegoroczną
instruktorka przygotowującą finalistów do występu jest Agnieszka Skawińska – dyrektor MDK Rumia, wokalistka, aktorka i terapeutka.

Reklama
Reklama

W konkursie (na drodze castingu) wybrano 8 osób, które w trakcie warsztatów szlifowały interpretację tekstu, pracę z akompaniatorem, mikrofonem, radzenie sobie z tremą, a także ruch sceniczny.

Finał Rumskiego Wokalu odbył się w 11 czerwca (w niedzielę), w Parku Starowiejskim. Piosenkarze wykonywali w nim utwory musicalowe. Wokalistom akompaniował profesor Zbigniew Kosmalski – instrumentalista współpracujący z Teatrem Muzycznym w Gdyni oraz Akademią Muzyczną w Gdańsku.

Poziom konkursu był wysoki, dlatego postanowiono przyznać trzy równorzędne nagrody. Zwycięzcami Rumskiego Wokalu 2023 są: Aneta Tkacz, Maja Budniewska i pochodzący z Brazylii, od 8 miesięcy mieszkający w Rumi, Vinicius Santos Linhares. Nagrodą dla zwycięzców jest występ podczas listopadowego Koncertu z okazji Odzyskania Niepodległości.

Finał konkursu Rumski Wokal 2023 (fot. MDK Rumia)

Festiwal o’Polski w Rumi

W drugiej części wydarzenia na scenie występowali uczestnicy Festiwalu o’Polskiego. Projekt powstał w 2017 roku, jako odpowiedź na kłopoty z organizacją Festiwalu w Opolu. Zgodnie z intencją organizatorów, Festiwal o’Polski ma być wydarzeniem łączącym ludzi, którzy w duchu przyjaźni (bez pobierania profitów) zaprezentują polską muzykę i inne dziedziny sztuki – wiersz, obraz, taniec.

Podczas Festiwalu o’Polskiego 2023 w Rumi wystąpili:

  • zespoły pracujące w MDK Rumia, pd dyrekcją Marzeny Graczyk: Chór Kaszubski Rumianie, Zespoł Vox Universum oraz Żeński Zespół Wokalny Muzaika.
  • Krzysztof Brzozowski wystąpił z Międzyszkolnym Chórem Dziecięco-Młodzieżowym oraz najstarszym rumski chórem – Zespołem Śpiewaczym św. Cecylia.
  • Pod okiem Anny Pawlak – historyka sztuki odbył się pokaz Tańca Dworskiego.
  • Na scenie śpiewały również uczestniczki poprzednich edycji projektu Rumski Wokal oraz dzieci z Ukrainy, które zaprezentowały w j. polskim utwór Zbigniewa Wodeckiego „Zacznij od Bacha”.

Co dzieje się latem w Rumi? Jak spędzić fajnie czas?

Co robić latem w Rumi? Poznaliśmy atrakcje przygotowane przez MDK Rumia, Bibliotekę Rumia i MOSiR Rumia podczas wakacji 2023! Sprawdź zaplanowane koncerty, pokazy filmów, wycieczki i warsztaty: Lato 2023 w Rumi. Koncerty, pikniki, wycieczki i inne atrakcje.

(we wpisie wykorzystałem materiały promocyjne i prasowe organizatora wydarzenia, MDK Rumia)

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *