Trwa budowa węzła integracyjnego w Rumi!

wezel rumia janowo tunel w janowie inwestycje rumia tymczasem w rumi 2
Reklama
Reklama

Myślę, że mogę spokojnie zaryzykować i stwierdzić, że obecny rok upływa w Rumi pod znakiem budowy węzła integracyjnego w Janowie. Sami urzędnicy określają inwestycję jako „epokową i historyczną”. Jej celem jest połączenie dwóch części miasta i rozładowanie ruchu na drodze krajowej numer sześć.Jak wyglądały dotychczasowe prace związane z budową tunelu w Rumi Janowie? W skrócie, tak jak lubicie:

Reklama
Reklama
  • luty 2020 r. – wyburzenie dawnej siedziby Ogniska Wychowawczego im. Kazimierza Lisieckiego „Dziadka” (kliknij, aby przejść do wpisu na ten temat). Równolegle dobiegła końca analiza propozycji złożonych w ramach przetargu. Spośród pięciu potencjalnych wykonawców, którzy przedstawili oferty opiewające na kwoty od niespełna 61 do 91 mln zł, wybrany został Budimex. Zwieńczeniem tych przygotowań było uroczyste podpisanie umowy, w którym uczestniczyli dyrektor zespołu projektów Wojciech Kołacki oraz burmistrz Michał Pasieczny.
Prace związane z wyburzeniem dawnej siedziby Ogniska Wychowawczego im. Kazimierza Lisieckiego „Dziadka” (fot. Urząd Miasta Rumi)
  • 23 marca – rusza realizacja węzła integracyjnego z tunelem w Rumi Janowie. Od tego czasu udało się między innymi wybudować fragmenty ul. Oliwskiej, Łużyckiej, Kolejowej i Obrońców Westerplatte, a także częściowo zrealizować kładkę dla pieszych łączącą ul. Gdańską z przystankiem kolejowym oraz fragmentarycznie przygotować parkingi w rejonie ul. Kolejowej oraz przy ul. Jana III Sobieskiego.
Trwa budowa węzła integracyjnego w Rumi Janowie! (fot. Urząd Miasta Rumi)


Budowa tunelu w Rumi Janowie – kolejne utrudnienia w ruchu

Wykonawca przystąpił już do prac związanych z budową tunelu pod torami kolejowymi, a na ul. Gdańskiej realizuje system kanalizacji deszczowej. Równolegle trwają przygotowania do rozpoczęcia budowy skrzyżowania u zbiegu ul. Sobieskiego, Gdańskiej i Polnej. W związku z tym od początku września zmienia się tymczasowa organizacja ruchu na ul. Sobieskiego (kliknij, aby przejść do informacji na ten temat) .

wezel rumia janowo tunel w janowie inwestycje rumia tymczasem w rumi 2
Trwa budowa węzła integracyjnego w Rumi Janowie! (fot. Urząd Miasta Rumi)

Węzeł integracyjny z tunelem w Rumi Janowie. Czego jeszcze możemy się spodziewać?

W ramach budowy węzła integracyjnego z tunelem na terenie Rumi Janowa powstaną również m.in. ścieżki rowerowe, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz wiaty autobusowe. Nie zabraknie też oświetlenia ulicznego i kanalizacji deszczowej. Projekt przewiduje również znaczącą przebudowę infrastruktury wokół dworca kolejowego w Rumi przy ulicy Starowiejskiej, gdzie przybędzie m.in. miejsc parkingowych i ścieżek rowerowych.

Trwa budowa węzła integracyjnego w Rumi Janowie! (fot. Urząd Miasta Rumi)

Inwestycja nie tylko pozytywnie wpłynie na ruch drogowy w Rumi, ale też znacząco poprawi komunikację z Trójmiastem. Zgodnie z głównymi założeniami projektu, droga krajowa numer sześć zostanie odciążona, ponieważ rumianie będą mogli dojechać do swoich domów „na skróty”. To z kolei spowoduje, że mieszkańcy Redy, Wejherowa i okolic szybciej dotrą do swoich miejscowości – komentuje Urząd Miasta Rumi w oficjalnej informacji prasowej.

Kiedy zakończy się budowa węzła i tunelu w Rumi Janowie?

Na efekt końcowy i zakończenie budowy węzła integracyjnego wraz z tunelem trzeba będzie poczekać najprawdopodobniej do października 2022 roku. Do tej pory na realizację przedsięwzięcia Urząd Miasta Rumi zdobył unijną dotację w wysokości ponad 17 mln zł. Wspomniana kwota może się jeszcze zwiększyć.

wezel rumia janowo tunel w janowie inwestycje rumia tymczasem w rumi 4
Trwa budowa węzła integracyjnego w Rumi Janowie! (fot. Urząd Miasta Rumi)

Inne tego typu inwestycje na Pomorzu

Węzeł w Rumi Janowie jest jednym z 26 tego typu obiektów realizowanych na Pomorzu w ramach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Wartość wszystkich węzłów to ponad 693 mln zł, z czego unijne dofinansowanie stanowi 285 mln zł.

(wpis opracowałem na podstawie materiałów udostępnionych przez Urząd Miasta Rumi)


Reklama
Reklama
Cześć! Jestem Paweł, a Tymczasem w Rumi to moja strona tworzona przez mieszkańca, dla mieszkańców, gości i fanów miasta Rumi. Swoimi wpisami na blogu wnoszę do “rumskiego internetu” autentyczność i humor. Tymczasem w Rumi to także żywiołowa, zżyta i ciekawa świata społeczność, do której zwracam się jako kolega i sąsiad. Warto do niej dołączyć!

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *