„Kakehashi – połączenie”. Wernisaż wystawy i wykład Joanny Zakrzewskiej

„Kakehashi – połączenie”.  Wernisaż wystawy i wykład Joanny Zakrzewskiej
Reklama
Reklama

Stacja Kultura zaprasza 13.05. o godzinie 18:00 na wernisaż wystawy Joanny Zakrzewskiej: „Kakehashi – połączenie”, wykład o kaligrafii japońskiej oraz promocję książki pt. „Prze-myśleć piękno”.

Wystawa „Kakehashi – połączenie” w Rumi

Prace, które już wiszą w Stacji Kultura, można oglądać do 31.05., w godzinach otwarcia placówki.

Wystawa poświęcona jest „budowaniu mostów” czyli połączeń pomiędzy kaligrafią japońską a łacińską, jako metafory wymiany kulturowej pomiędzy Polską a Japonią. Pismo, jako materialny obraz języka, który jest integralną częścią danej kultury, wyraża ją poprzez swój fizyczny ślad.

Kaligrafia japońska posługuje się ideogramami, czyli pewnego rodzaju obrazami słów oraz malarskimi przyborami tj.: pędzel, czarny tusz, woda. Kaligrafia łacińska oparta jest na literach, które same w sobie nie niosą treści, dopiero połączone tworzą słowa realizowana jest przy pomocy narzędzi „twardych”, tj.: pióro, stalówka, patyk.

Przedstawienie tych dwóch, skrajnie różnych sposobów myślenia o piśmie, jak również połączenie ich na jednej przestrzeni pracy stanowi główny temat wystawy.

Joanna Zakrzewska – japonistka, kaligraf i iluminator, wykładowca Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, uzyskała doktorat na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Naukowo zajmuje się estetyką sztuki japońskiej (monografie: „Sakuteiki – zapiski o zakładaniu ogrodów”, „Prze-myśleć piękno. Estetyka kaligrafii japońskiej”).

W dziedzinie kaligrafii japońskiej jest mistrzem w stopniu V dana Szkoły Kaligrafii Japońskiej Seifū. Fascynuje ją pismo różnych kultur: japońskiej, arabskiej, hebrajskiej, ruskiej, chińskiej, no i oczywiście łacińskiej. Prowadzi warsztaty pokazy kaligrafii łacińskiej i japońskiej. Ma na swoim koncie liczne publikacje naukowe i wystawy artystyczne.

Wernisaż wystawy i wykład Joanny Zakrzewskiej „KAKEHASHI – połączenie”. 13.05.2022 r, godz. 18.00. Stacja Kultura w Rumi. Wstęp wolny!

Co jeszcze dzieje się w Rumi?

Więcej informacji na temat warsztatów, imprez, koncertów i wydarzeń w Rumi znajdziecie w kategorii bloga: “Imprezy, kultura i rozrywka”.

(źródło: Informacja prasowa Stacji Kultura w Rumi)

Reklama
Reklama
Cześć! Jestem Paweł, a Tymczasem w Rumi to moja strona tworzona przez mieszkańca, dla mieszkańców, gości i fanów miasta Rumi. Swoimi wpisami na blogu wnoszę do “rumskiego internetu” autentyczność i humor. Tymczasem w Rumi to także żywiołowa, zżyta i ciekawa świata społeczność, do której zwracam się jako kolega i sąsiad. Warto do niej dołączyć!

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *