Trąba wodna nad Zatoką Pucką [WIDEO]

Trąba wodna nad Zatoką Pucką [WIDEO]
Reklama
Reklama

W niedzielę (25 kwietnia) nad Zatoką Pucką można było dojrzeć rzadko spotykane zjawisko atmosferyczne – trąbę wodną. Jedna z czytelniczek bloga Tymczasem w Rumi przesłała mi nagranie – sprawdźcie poniżej.

Pani Barbara Lewińska, mieszkanka Rumi, od wielu lat przesyła mi bardzo ciekawe materiały dotyczące naszego miasta i okolicy. Tym razem otrzymałem od niej nagranie trąby wodnej nad Zatoką Pucką (niedaleko Plaży w Rumi). Nagranie zostało wykonane 25 kwietnia (niedziela) podczas spaceru po Rezerwacie Przyrody Beka. Trąba pojawiła się krótko po godzinie 19:00.

Reklama
Reklama

Czym jest trąba wodna?

Jak podaje Wikipedia, trąba wodna (trąba morska) to zjawisko meteorologiczne polegające na formowaniu się pionowego chmurzastego wiru w kształcie leja, występującego nad powierzchnią wody, połączonego z chmurą kłebiastą. Pod tą postacią jawi się jako nadwodne tornado, które wznosi wodę. Jest znacznie słabsza od swego lądowego odpowiednika.

Trąby wodne są w dużym stopniu przezroczyste i w początkowej fazie można je zauważyć tylko dzięki śladowi jaki pozostawiają na powierzchni wody. Kiedy lej zwykłej trąby powietrznej dociera nad morze, także staje się trąbą wodną. Powstaje spłaszczony środek („ciemna plama”), w którym wewnętrzny prąd zstępujący dotyka wody. Trąby morskie nie należą do rzadkości, ale większość rozprasza się, kiedy dojdzie do lądu.

Oto nagrania trąby, które otrzymałem od Pani Barbary.

Trąba wodna nad Zatoką Pucką (Autor filmu: Barbara Lewińska)

Trąba wodna nad Zatoką Pucką – nagranie 2 (Autor filmu: Barbara Lewińska)

Trąba wodna widziana…z Rumi 🙂 (autor: Ewelina Gusiaka)

A tak wyglądało to zjawisko z nieco dalszej odległości, bo okolic ul. Grunwaldzkiej w Rumi. Zdjęcie otrzymałem od czytelniczki, Eweliny – dziękuję! 🙂

Zdjęcia i nagrania wideo

Zdjęcia i nagrania wideo z Rumi oraz jej okolic znajdziecie w osobnej kategorii na blogu Zdjęcia i wideo. Jeśli chcecie podzielić się swoimi materiałami, zachęcam do kontaktu.

Koniecznie podziel się linkiem ze znajomymi!  Zachęcam do regularnego czytania wpisów na https://tymczasemwrumi.pl/, żeby być na bieżąco. Wkładam w blog i fanpage naprawdę dużo serca, więc myślę, że warto. 🙂

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *