Bezpłatna linia autobusowa 03 z Rumi do TESCO

autobus do tesco, linia 03 rumia, aubotus rumia, komunikacja rumia
Reklama
Reklama

Czy pamiętacie bezpłatną linię autobusową o numerze „03”? Teoretycznie miała służyć jako połączenie z Rumi do Hipermarketu TESCO w Gdyni Cisowej, ale w praktyce okazała się linią…turystyczną. Szczególnie w okresie, gdy obsługiwał ją piętrowy autobus, niczym z Londynu.

Początki funkcjonowania

Obecnie ciężko znaleźć informacje na temat konkretnej daty, od której linia 03 rozpoczęła funkcjonować. Jeśli wierzyć internetowi, połączenie zostało uruchomione w okolicach 2001 roku, jeszcze gdy hipermarket funkcjonował pod nazwą „HIT”.  Linia obsługiwana była przez autobusy MAN NG272.

Reklama
Reklama

W lipcu 2002 roku na rynku zadebiutowała firma Tesco Polska, a niedługo potem na trasie zaczął kursować charakterystyczny, piętrowy autobus (widoczny na zdjęciu poniżej).

Tak wyglądał piętrowy autobus, który obsługiwał linię 03. Tutaj już „po służbie”, na Skwerze Kościuszki w Gdyni. (fot. Krzysztof Miotke, zdjęcie czytelnika)

Jak kursowała popularna „Trójka”?

Połączenia, w dniach wzmożonego handlu (tj. głównie w weekendy), odbywały się praktycznie co godzinę. Linia na swojej trasie zatrzymywała się na przystankach Pomorska, Kujawska, Filtrowa (obecnie: 25 lecia Solidarności), później przejeżdżała ulicą Dąbrowskiego w kierunku dworca i ulicą Morską zmierzała do przystanku Kcyńska.

Linia 03 na przystanku przy ul. Dąbrowskiego w Rumi.
Linia 03 na przystanku przy ul. Dąbrowskiego w Rumi. (fot. Marcin Klukacz, zdjęcie czytelnika, 21 sierpnia 2006 r.)

Ze względu na to, że korzystanie z połączeń było darmowe, autobusy często „okupowane” były przez lokalną młodzież. Stanowiły także alternatywę dla drugiej, płatnej linii łączącej Gdynię i Rumię, oznaczonej literką „R”.

Zamknięcie linii

Przewoźnik zdecydował się zakończyć funkcjonowanie popularnej „trójki” w Gdyni w styczniu 2008 roku. W tym czasie w innych miastach zainstalowano natomiast specjalne czytniki kart lojalnościowych Clubcard, które miały ograniczyć wspomnianą wcześniej „turystykę” i przypadkowe przejazdy. Urządzenia pozwoliły także oszacować frekwencję osób korzystających z linii. Jak się później okazało, nie tylko na Pomorzu ta była zbyt niska, by uznać połączenie za rentowne.

fot. viva.biz.pl

Szansa dla prywatnych przewoźników

W 2012 roku w Rumi powstało nowe połączenie do gdyńskiego hipermarketu, oznaczone numerem 815 (pojazd: MAN NÜ263). Linia obsługiwana była przez prywatną firmę Alfa Travel. Podobna sytuacja ma miejsce w Gdyni, gdzie połączenia były organizowane przez firmę Przewozy Autobusowe „Gryf”.

2015 rok, przypadkowo uchwycony autobus „TESCO”. (fot. Paweł Jałoszewski)

Obecnie Tesco wycofało się z Polski, więc żadne połączenie nie jest już realizowane. Zresztą, w międzyczasie w Rumi również doczekaliśmy się supermarketu tej marki. Obecnie w lokalu po nim znajduje się inna „sieciówka”.

W styczniu 2023 roku deweloper Atal zapowiedział, że na terenie byłego supermarketu Tesco w Gdyni przy ul. Kcyńskiej powstanie osiedle mieszkalne.

Co jeszcze słychać w Rumi?:

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

4 Comments

  1. Kuba

    Linia 815 już dawno nie kursuje.

    • Wiesz co, no taka jest specyfika wpisów w dziale HISTORIA RUMI. Większość wpisów faktycznie dotyczy tematów sprzed lat…;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *