Gdzie w Rumi...?Imprezy, kultura i rozrywkaO stroniePlaża w RumiRumia na wesoło

Czy Rumia ma własną plażę? Gdzie znajduje się plaża w Rumi?

Czy Rumia ma własną plażę? Gdzie znajduje się plaża w Rumi?
Reklama Reklama

“Jak dotrzeć na rumską plażę?”, “Czy to prawda, że w Rumi jest plaża?” – te i inne komentarze, autorstwa zdezorientowanych mieszkańców i turystów, bardzo często pojawiają się na Facebooku i “rumskim internecie”. Z okazji drugich urodzin tego miejsca, spróbujmy poznać jego genezę!

Gdzie jest Plaża w Rumi?

Na wstępie, powyższe wątpliwości pozwolę sobie rozwiązać dowcipem-sucharem: Wiecie co łączy Rumską Plażę i Pszczółkę Maję? “Jest gdzieeeś, lecz nie wiadomo gdzie”. 🙂

Plaża w Rumi to tak naprawdę…stan umysłu. Nie ma jednoznacznego miejsca na mapie, które moglibyśmy tak nazwać. Część mieszkańców wymienia Park Starowiejski i obecny tam staw jako punkt z największym potencjałem. Ja jednak nigdy nie uważałem, że powinniśmy ograniczać się do jednej lokacji. Rumska plaża jest tam, gdzie sami tego chcemy. Raz zobaczysz, nigdy nie zapomnisz. To trochę jak w tym memie z Robertem Lewandowskim.

Jak powstała Plaża w Rumi?

Skąd pomysł? Tak naprawdę, podziękowania należą się dla aktorki i piosenkarki Julii Pietruchy, bez której nasze miasto nigdy nie “doczekałoby się” dostępu do morza. Wszystko zaczęło się od tego wpisu, opublikowanego przez artystkę na Instagramie 18 lipca 2017 roku:

Pani Julia z dystansem podeszła do sprawy i po kilku wzmiankach w komentarzach o popełnionej pomyłce, oczywiście zmieniła lokalizację posta na tą poprawną: Rewę. Było jednak już za późno, bo screen trafił na fanpage Tymczasem w Rumi i został szybko podchwycony przez rumskich internautów. Temat szybko doczekał się rozwinięcia i powstała alternatywna mapa regionu, na której wskazałem jako dotrzeć na #RumskaPlaza. W zamian za swoje zasługi dla mieszkańców, Pani Julia Pietrucha stała się honorowym członkiem Alei Gwiazd Tymczasem w Rumi. 🙂

Humorystyczna grafika, dokumentująca powstanie Plaży w Rumi. Autor: Paweł Jałoszewski (2017 r.)

Reklama Reklama

Rumianie lubią się opalać!

Idea dość szybko się przyjęła. 🙂 Mem co jakiś czas powracał, także na łamach nowopowstałego fanpage’u Rumskie Memy, przy różnych okazjach. Koniec końców, w ramach żartu utworzyłem wydarzenie na Facebooku: W 2018 roku opalę się na plaży w Rumi. Od 16 maja do 29 sierpnia 2018 roku na fikcyjnej #RumskaPlaza (hashtag projektu) opalało się ponad 350 osób. 🙂 To jednak był dopiero przedsmak tego, co miało nastąpić rok później. W wydarzeniu W 2019 roku opalę się na plaży w Rumi wzięło udział już ponad 1500 plażowiczów! To cztery razy więcej, niż w poprzedniej edycji! Wspólne prażenie się w słońcu odbywało się w każdą środę, do końca sierpnia. Podsumowanie znajdziecie we wpisie: Ponad 1,5 tysiąca plażowiczów opalało się na rumskiej plaży.

Plaża w Rumi w mediach

Ze względu na duże zainteresowanie mieszkańców, w lipcu 2019 roku temat plaży w Rumi podchwyciła Twoja Telewizja Morska, dla której powiedziałem kilka słów w materiale pt. “Plażę w MTK masz na … kliknięcie”, będącego częścią serwisu informacyjnego z 4 lipca 2019 r. Materiał możecie obejrzeć pod adresem: https://www.telewizjattm.pl/dzien/2019-07-04/50778-plaze-w-mtk-masz-na-klikniecie.html.

Artykuł w podobnym tonie został także opublikowany 5 lipca na portalu Nadmorski24.pl: https://www.nadmorski24.pl/aktualnosci/40418-udowadniaja-ze-plaza-moze-byc-w-dowolnym-miejscu.

Co dalej z rumską plażą?

Czy (powstała jako żart) plaża w Rumi kiedykolwiek stanie się faktycznym miejscem? Cóż, trudno w tym momencie powiedzieć. 🙂 Z tego co wiem, podmioty miejskie raczej nie są zainteresowani tego typu działaniami. Od pewnego czasu w social mediach do rumskiej plaży nawiązuje lokalna Stacja Kultura, która organizują letni cykl wydarzeń Biblioteka w walizce.

Jeśli ktokolwiek z Was ma własny pomysł na zrealizowanie tej idei, na przykład poprzez zorganizowanie rzeczywistego wydarzenia o pokrewnej tematyce, jestem otwarty na współpracę. 🙂 Potrzebne informacje znajdziecie w rubryce “KONTAKT”.

Reklama Reklama

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

3 + 2 =