Czy Rumia ma własną plażę? Gdzie znajduje się plaża w Rumi?

Reklama Reklama

„Jak dotrzeć na rumską plażę?”, „Czy to prawda, że w Rumi jest plaża?” – te i inne komentarze, autorstwa zdezorientowanych mieszkańców i turystów, bardzo często pojawiają się na Facebooku i „rumskim internecie”. W tym wpisie przedstawię Wam jak powstała i rozwinęła się przez kolejne lata. 🙂

Gdzie jest Plaża w Rumi?

Na wstępie, powyższe wątpliwości pozwolę sobie rozwiązać dowcipem-sucharem: Wiecie co łączy Rumską Plażę i Pszczółkę Maję? „Jest gdzieeeś, lecz nie wiadomo gdzie”. 🙂

Plaża w Rumi to tak naprawdę…stan umysłu. Nie ma jednoznacznego miejsca na mapie, które moglibyśmy tak nazwać. Część mieszkańców po pewnym czasie zaczęła wymieniać Park Starowiejski i obecny tam staw jako punkt z największym potencjałem.

Ja jednak nigdy nie uważałem, że powinniśmy ograniczać się do jednej lokacji. Rumska plaża jest tam, gdzie sami tego chcemy. Raz zobaczysz, nigdy nie zapomnisz.

To trochę jak w tym memie z Robertem Lewandowskim.

Jak powstała Plaża w Rumi?

Skąd wziąłem pomysł na założenie Plaży w Rumi? 18 lipca 2017 roku aktorka i piosenkarka Julia Pietrucha opublikowała na Instagramie zdjęcie z plaży w Rewie, oznaczając lokalizację jako Rumię. Natrafiłem na niego przypadkiem, przeglądając inne posty opublikowane tego dnia.

Zakładam plażę w Rumi!

Zrzut ekranu wrzuciłem na fanpage Tymczasem w Rumi, z opisem:

Reklama Reklama

„Trwa sezon letni, nic więc dziwnego, że na plaży w Rumi można spotkać celebrytów. ☀️⛱️ Listę sław w tym roku otwiera Julia Pietrucha #Blondynka #MiastoZMorza. Pozdrawiamy gorąco! 😎”

Później tego samo dnia stworzyłem także alternatywną mapę regionu, na której wskazałem jako dotrzeć na Plażę w Rumi. 🙂

Humorystyczna grafika, dokumentująca powstanie Plaży w Rumi. Autor: Paweł Jałoszewski (2017 r.)

Pani Julia z dystansem podeszła do sprawy i po kilku wzmiankach w komentarzach o popełnionej pomyłce, oczywiście zmieniła lokalizację posta na tą poprawną: Rewę. W zamian za swój „wkład”, stała się zresztą honorowym członkiem Alei Gwiazd Tymczasem w Rumi. 🙂

Rumianie lubią się opalać!

Idea Plaży w Rumi szybko przyjęła się w mieście i rumskim internecie. 🙂

Projekt co jakiś czas powracał, zarówno na Tymczasem w Rumi jak i na łamach mojego drugiego fanpage’u, Rumskie Memy. Koniec końców, w ramach żartu utworzyłem wydarzenie na Facebooku:W 2018 roku opalę się na plaży w Rumi„. Od 16 maja do 29 sierpnia 2018 roku na fikcyjnej #RumskaPlaza (hashtag przewodni) opalało się ponad 350 osób. 🙂

Rok później kontynuowałem nową „tradycję” i założyłem wydarzenie: „W 2019 roku opalę się na plaży w Rumi. Wzięło w nim udział cztery razy więcej plażowiczów, niż w poprzedniej edycji – ponad 1500 uczestników! Wspólne prażenie się w słońcu odbywało się w każdą środę, do końca sierpnia. Podsumowanie znajdziecie we wpisie: Ponad 1,5 tysiąca plażowiczów opalało się na rumskiej plaży.

Grafika, którą często używałem przedstawiając Plażę w Rumi. W oryginale pochodzi z serwisu pexels.com.

Plaża w Rumi w mediach

Materiał w telewizji Twoja Telewizja Morska (TTM)

Ze względu na duże zainteresowanie mieszkańców, w temat plaży w Rumi opisała Twoja Telewizja Morska. Powiedziałem dla niej kilka słów w materiale pt. „Plażę w MTK masz na… kliknięcie”, wyemitowanym w serwisie informacyjnym z 4 lipca 2019 r. Materiał możecie obejrzeć pod adresem: https://www.telewizjattm.pl/dzien/2019-07-04/50778-plaze-w-mtk-masz-na-klikniecie.html.

Artykuł na portalu Nadmorski24.pl:

Artykuł w podobnym tonie został także opublikowany na portalu Nadmorski24.pl: https://www.nadmorski24.pl/aktualnosci/40418-udowadniaja-ze-plaza-moze-byc-w-dowolnym-miejscu.

Co dalej dzieje się z rumską plażą?

Od momentu założenia, miejsce cały czas żyje w świadomości mieszkańców. W 2019 roku w social mediach do rumskiej plaży nawiązywała chociażby lokalna Stacja Kultura, która organizowała letni cykl wydarzeń Biblioteka w walizce.

Plaża doczekała się osobnego fanpage’u Plaża w Rumi. Obserwuje go już ponad tysiąc użytkowników, a liczba systematycznie rośnie – dołącz, żeby niczego nie przegapić. 🙂

W 2022 roku Stowarzyszenie Artystów Pasjonat postanowiło przedstawić plażę w Rumi na obrazach. Na początku lipca odbył się XI Rumski Plener Malarski, a wernisaż poplenerowy zaplanowano w sierpniu.

fot. MDK Rumia

Czy (powstała jako żart) plaża w Rumi kiedykolwiek stanie się faktycznym miejscem? Cóż, trudno mi w tym momencie powiedzieć. 🙂

Mieszkańcy chętnie dzielą się ze mną swoimi zdjęciami, na których uwiecznili plażę w Rumi. Bardzo to lubię – fotografie lądują później w social mediach.

Kontakt

Jeśli ktoś Was ma własny pomysł na rozwinięcie idei Plaży w Rumi, jestem otwarty na współpracę. 🙂 Potrzebne informacje znajdziecie w rubryce „KONTAKT”.

Reklama Reklama

2 komentarze do “Czy Rumia ma własną plażę? Gdzie znajduje się plaża w Rumi?”

Dodaj komentarz