Dlaczego w stawie w Parku Starowiejskim (prawie) nie ma wody?

Dlaczego w stawie w Parku Starowiejskim (prawie) nie ma wody?
Reklama
Reklama

Dlaczego w stawie w Parku Starowiejskim spuszczana jest woda? Czy to regularne działanie? Informacje zebrałem poniżej.

Zdjęcie tytułowe: Pit Majk (materiały od czytelnika)
Uwaga! Wpis został pierwotnie opublikowany na blogu 29 marca 2021 roku. Ostatnia edycja: 12.02.2023 r.

Staw w Parku Starowiejskim – dlaczego czasami nie ma w nim wody?

Mówiąc krótko: ponad walory estetyczne, stawiane jest bezpieczeństwo mieszkańców. Woda w stawie jest spuszczana ze względów bezpieczeństwa przeciwpowodziowego.

Staw w Parku Starowiejskim w Rumi, autor: PitMajk (materiały nadesłane przez czytelnika)

Aby staw wodny w Parku Starowiejskim zachował swoje walory, urząd regularnie go oczyszcza, a stan zbiornika jest monitorowany. Co jakiś czas odbywa się zarybianie zbiornika oraz umacnianie jego linii brzegowej. Zdarza się również, że konieczne jest całkowite spuszczenie wodyzarówno zimą, jak i latem.

„Ekosystemy wodne, które znajdują się w sąsiedztwie terenów zabudowanych, mają wpływ na różne sfery. (…) [Zagórska Struga] oraz zasilany przez nią staw, który mijamy podczas spacerów po parku Starowiejskim, są doceniane przede wszystkim za walory rekreacyjno-turystyczne. Ten atrakcyjny element krajobrazu pełni jednak znacznie ważniejsze funkcje – zwiększa wilgotność powietrza, jest siedliskiem dla licznych gatunków fauny i flory, a także może być źródłem wody w przypadku pożaru.”

fragment komunikatu Urzędu Miasta Rumi z sierpnia 2021 roku.

Bez podejmowanych działań, spiętrzona woda mogłaby zalać budynki mieszkalne zlokalizowane po obu stronach rzeki – pomiędzy stawem, a ulicą Wybickiego, a nawet jeszcze wyżej, w kierunku torów kolejowych. Po unormowaniu się pogody, woda jest na powrót wpuszczana do zbiornika poprzez regulację zastawek. 

Staw w Parku Starowiejskim w Rumi. Zdjęcia archiwalne, marzec 2021 r.
Staw w Parku Starowiejskim w Rumi. Zdjęcia archiwalne, marzec 2021 r.
Staw w Parku Starowiejskim w Rumi. Zdjęcie archiwalne, sierpień 2021 r. (źródło: Urząd Miasta Rumi)

Czy brak wody w stawie to częsty widok?

Wypowiedź Ariela Sinickiego, wiceburmistrza Rumi, z sierpnia 2021 roku:

– W ciągu pięciu ostatnich lat odnotowaliśmy w Rumi cztery deszcze stuletnie, czyli o prawdopodobieństwie wystąpienia raz na sto lat. Jednocześnie, pomijając epizody burzowe, susza znacząco postępuje, przez co w 2021 roku zabrakło wody dla koła młyńskiego i potoku. Poziom wody wynosi około 1,2 metra, czyli 10 centymetrów mniej niż oczekiwaliśmy. Dlatego też chcemy w najbliższym czasie przerobić koło, aby do jego napędzenia potrzebne były znacznie mniejsze ilości wody. Pusty staw ma jednak swoje plusy, jest to świetna okazja do posprzątania zalegających na dnie śmieci, których niestety nigdy nie brakuje – podsumowuje wiceburmistrz Rumi.

Jak zauważają przedstawiciele urzędu miasta, widok pustego stawu w parku Starowiejskim prawdopodobnie będzie coraz częstszy. Wynika to ze zwiększającej się częstotliwości występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak: upały, susze i gwałtowne ulewy.

– Najważniejsze jest bezpieczeństwo mieszkańców. Dlatego, kiedy tylko otrzymujemy ostrzeżenia o skrajnie dużych opadach deszczu, weryfikujemy prognozy i podejmujemy decyzję, czy opróżnić staw. Robimy to po to, by woda, która przyjdzie, mogła bez przeszkód przepłynąć przez zbiornik. W połowie lipca [2021 roku], pojawiło się dość poważne ostrzeżenie meteorologiczne, dlatego spuściliśmy wodę ze stawu. U nas ta prognoza się nie sprawdziła, chmura przeszła nad Niemcy, gdzie wyrządziła ogromne straty. Lepiej więc od razu opróżnić zbiornik, niż później płakać po szkodzie – mówił ubiegłego lata Ariel Sinicki, wiceburmistrz Rumi.

Park Starowiejski, a śmieci w stawie

Brak wody to także okazja dla służb do posprzątania zalegających śmieci, których niestety nie brakuje. Możesz o tym przeczytać we wpisie: Park Starowiejski i śmieci w stawie – problemy mieszkańców

O czym jeszcze mówi się w Rumi?

Więcej tematów, o których poruszenie proszą mnie czytelnicy i o których mówi się Rumi znajdziecie w dziale: “Problemy mieszkańców”. Swoje propozycje możecie przesyłać na fanpage’u Tymczasem w Rumi oraz mailowo, na adres: tymczasemwrumi@gmail.com.

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *