Galeria Rumia

Galeria Rumia, centrum handlowe, historia rumi, kartka z kalendarza, blog, opis, informacje, utworzenie
Reklama
Reklama

5 lutego 2008 r., poprzez wmurowanie kamienia węgielnego, rozpoczęła się budowa Galerii Rumia. Koszt inwestycji, czyli budowę siedmiopoziomowego budynku, oszacowano wówczas na 32 mln euro.

Galeria Rumia powstała na ponad 1,6 ha działce w rejonie ulic Sabata i Jana III Sobieskiego. Powierzchnia całkowita obiektu to 39 tys. mkw, z czego pod wynajem przeznaczono 15,3 tys. mkw. Za realizację inwestycji odpowiadała amerykańska spółka Polimeni International LLC, dla której był to drugi (po Słupsku) taki projekt w regionie.

Reklama
Reklama

Budową centrum handlowego wiązała się także z przebudowaniem mieszczące się w pobliżu skrzyżowania. Jak wyliczał ówczesny wiceburmistrz Rumi, Ryszard Grychtoł: usprawniono wyjazd z ul. Sabaty w kierunku centrum miasta i Wejherowa, przeniesiono przejście dla pieszych zlokalizowane na ul. Jana III Sobieskiego czy zmieniono ustawienia sygnalizacji świetlnej.

Okolica ulic Sabata i Jana III Sobieskiego, sierpień 2007 roku. (fot. Paweł Jałoszewski)

Galeria Rumia. Kiedy odbyło się otwarcie?

Według planów, budynek miał powstać w około 22 miesiące i tak też się stało. Obiekt został oficjalnie otwarty 19 listopada 2009 roku.

„Po drodze” nie obyło się oczywiście bez problemów. Okoliczni mieszkańcy mieli zastrzeżenia co do sposobu wykonywania prac budowlanych przy galerii. Twierdzili, że nie został wyznaczony plac budowy, w efekcie czego robotnicy rozstawili się z narzędziami na chodnikach i ulicy. W rozmowach z dziennikarzami obawiali się także, że życie będą im uprzykrzać dziesiątki przejeżdżających tędy aut i samochody ciężarowe, dowożące zaopatrzenie do sklepów.

Moment przełomowy: otwarcie Multikina w Rumi (20.04.2011 r.)

Prawdziwym hitem, który pozwolił galerii „rozwinąć skrzydła”, było otwarcie pierwszego kina w Rumi od czasów zlikwidowanej 20 lat wcześniej „Aurory” (przy ul. Wybickiego). 🙂 Wzrost gości odwiedzających Galerię między rokiem 2010, a 2011 wyniósł aż…45% (!). Jak chwalił się dyrektor Multikina w Galerii Rumi Michał Kobiela, w przeciągu pierwszego roku działania kino odwiedziła „ogromna liczba widzów”, a „wyniki przekroczyły oczekiwania właścicieli”, które oscylowały w okolicach od 250 do 320 tysięcy widzów.

Zachęceni dobrymi wynikami, w Galerii Rumia w końcu pojawili się mocno wyczekiwani…najemcy. 🙂 W 2012 roku (blisko 3 lata po uruchomieniu) zarządcy pochwalili się zapełnieniem powierzchni na poziomie 88 proc.

Galeria Rumia, czy Pomerania Outlet?

We wrześniu 2018 roku zapowiedziano, że w miejscu obecnej Galerii Rumia powstanie centrum wyprzedażowe – Pomerania Outlet. Firma BOIG na zlecenie DNB Assets Holdco miała zająć się przebudową obiektu i jego rekomercjalizacją. Zgodnie z zapowiedziami, proces miał się zakończyć w IV kwartale 2019 roku. Nie doczekalismy się. 🙂 Więcej na ten temat w artykule: Pomerania Outlet jeszcze w tym roku.

W październiku 2021 roku zmienił się za to właściciel Galerii, którym została firma GT. Inwestor już teraz zapowiada przebudowę oraz zmiany w funkcjonowaniu obiektu. Więcej na ten temat we wpisie: Galeria Rumia z nowym właścicielem

Zdjęcie tytułowe: ambgroup.com.pl

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *