Gdzie na rower w Rumi? 🚴‍♀️ Może po nowej ścieżce! ⚡️

Gdzie na rower w Rumi? 🚴‍♀️ Może po nowej ścieżce! ⚡️
Reklama
Reklama

Od kilku tygodni mieszkańcy Rumi mogą skorzystać z nowej, bitumicznej ścieżki rowerowej biegnącej wzdłuż ul. Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego w Rumi. W środę przetestowali ją wspólnie marszałek Mieczysław Struk, burmistrz Michał Pasieczny oraz lokalni miłośnicy dwóch kółek.

Jeśli przybyłeś tu z fanpage’u Tymczasem w Rumi – wpisy na blogu (WWW) pojawiają się jeszcze częściej, niż te na Facebooku! Zachęcam do regularnych odwiedzin! 🙂

Ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego w Rumi

Prace budowlane rozpoczęły się 12 lipca 2021 roku, a zakończyły 31 maja tego roku. Celem inwestycji było stworzenie ścieżki rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej numer 100 na odcinku od ul. Przyrzecznej do granicy z gminą Kosakowo. Zakres robót obejmował również wykonanie odwodnienia, przebudowę sieci gazowej i elektroenergetycznej, a także budowę kładki pieszo-rowerowej nad Zagórską Strugą. Wykonawcą było konsorcjum firm Kruszywo sp. z o.o. oraz Bituminium sp. z o.o. Koszt inwestycji to 4,4 mln zł.

Pinezka na Google Maps:

Pierwsze przejazdy już za nami

W środę 20 lipca na nowej ścieżce odbyło się symboliczne przecięcie wstęgi, w którym uczestniczyli marszałek Mieczysław Struk, burmistrz Michał Pasieczny, a także członkowie Klubu „Sama Rama” i Grupy Rowerowej „Szprychy”. Po krótkiej uroczystości uczestnicy wydarzenia przejechali się wspólnie niedawno oddanym do użytkowania 1,5-kilometrowym odcinkiem.

(fot. UM Rumia)

Przepiękna ścieżka asfaltowa, bardzo bezpieczna, oddzielająca od pasa intensywnego ruchu samochodowego, który odbywa się na drodze wojewódzkiej numer 100. Rowerzyści w każdym wieku, od maluchów po seniorów, mogą tu spokojnie jeździć. Ta ścieżka jest również piękna ze względów krajobrazowych, bo wokół mamy łąki, unosi się też zapach skoszonej trawy, co robi ogromne wrażenie – przyznaje Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Ten 1,5-kilometrowy fragment, który powstał niedawno w Rumi, to tylko element ponad 600 kilometrów ścieżek rowerowych, które zbudowaliśmy na Pomorzu w ciągu ostatnich kilku lat przy zaangażowaniu środków europejskich, budżetów lokalnych i funduszy wojewódzkich. Ponadto, z powodu wzrastających cen paliw, coraz więcej osób odstawia samochód, przesiada się na rower i chce się poruszać takimi ścieżkami. Jeśli nadal będziemy namawiać sąsiednie gminy do realizacji podobnych zadań, to będziemy mogli tutaj stworzyć najgęstszą sieć ścieżek rowerowych w całym województwie, a myślę, że ten piękny teren na to zasługuje – dodaje.

Jechałem tą nową ścieżką już nieraz, ale za każdym razem wrażenia są fantastyczne. Była ona niesamowicie potrzebna. Przekonałem się o tym nawet wczoraj, przejeżdżając tu około godziny 17:00, spotykając ponad 40 rowerzystów – podkreśla Michał Pasieczny, burmistrz Rumi. – Jako samorząd mamy nadzieję, że w przyszłości, z kolejnych perspektyw unijnych, uda się zrealizować remont następnych nawierzchni lokalnych. Mamy ogromne wsparcie marszałka województwa, który bardzo ceni rowerową turystykę i codzienne przemieszczanie się jednośladem. Tak że walczymy dalej o ścieżki rowerowe i cieszymy się, że ta nowa droga jest tak uczęszczana przez rowerzystów, rolkarzy, wrotkarzy i spacerowiczów – podsumowuje.

Warto przypomnieć, że nowa ścieżka rowerowa powstanie również wzdłuż ul. Dębogórskiej w Rumi.

Co buduje się w Rumi? Sprawdź inwestycje, remonty i przebudowy w lipcu 2022

Inwestycje i budowy na terenie Rumi

Jakie inwestycje zaplanowano w Rumi? Co buduje się w mieście Rumia? Sprawdźcie wiadomości o inwestycjach, przetargach, remontach, modernizacjach i nowych miejscach biznesowych w Rumi.

(wpis opracowałem na podstawie informacji prasowej UM Rumi)

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *