Gdzie w Rumi legalnie zorganizować ognisko?

Gdzie w Rumi legalnie zorganizować ognisko?
Reklama
Reklama

W związku z trwającą wiosną, zbliżającym się latem i coraz przyjemniejszymi warunkami do przebywania na świeżym powietrzu, w ostatnim czasie zacząłem się zastanawiać nad miejscami w Rumi, w których można legalnie i bezpiecznie rozpalić ognisko.

(wpis został opublikowany 7 czerwca 2019 roku i zaktualizowany 22.04.2022 r.)

Reklama
Reklama

Miejsca do rozpalania ogniska w Rumi. Czy w naszym mieście są do tego wyznaczone, przygotowane i ogólnodostępne punkty? Jeśli tak, to gdzie?

W Rumi mamy wyznaczone jedno miejsce na terenie publicznym do rozpalania ogniska – w Parku Żelewskiego w Rumi Janowie, przy ul. Filtrowej. Zorganizowanie tam ogniska wymaga jednak uzgodnienia z Urzędem Miasta.

„Na terenie miasta jedynym wyznaczonym na stałe miejscem jest krąg ogniskowy zlokalizowany na skraju parku Żelewskiego, przy rogu ulic Filtrowej i Stoczniowców. Aby legalnie z niego skorzystać, trzeba dokonać zgłoszenia – najlepiej w formie telefonicznej (58 67 96 534) lub mailowej (j.sinicka@um.rumia.pl) – podając przewidywaną liczbę uczestników spotkania, termin oraz dane kontaktowe organizatora.”

fragment komunikatu Urzędu Miasta Rumi z 18.03.2022 r.
Ognisko w Parku Żelewskiego w Rumi Janowie. (fot. Paweł Jałoszewski / Tymczasem w Rumi)

Chcę rozpalić ognisko w innym miejscu. Czy mogę?

Co jednak, gdy punkt w Parku Żelewskiego jest już zajęty lub chciałbym rozpalić ognisko gdzieś indziej?

Mieszkańcy mogą również wnioskować o zorganizowanie ogniska na innym terenie należącym do gminy. Takie zgłoszenia są rozpatrywane indywidualnie, głównie pod kątem możliwości zachowania zasad bezpieczeństwa. Podobnie jak w przypadku terenu wyznaczonego przez nadleśnictwo, również w miejskiej przestrzeni należy samodzielnie przygotować drewno opałowe, a wygenerowane odpady uprzątnąć i zabrać ze sobą.

fragment komunikatu Urzędu Miasta Rumi z 18.03.2022 r.

Rozpalanie ogniska – o czym pamiętać?

Zgodnie z przepisami (Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów), niedozwolone jest:

  • rozpalanie ognia lub wysypywanie gorącego popiołu i żużla w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych,
  • używanie otwartego ognia i palenie tytoniu w odległości mniejszej niż 10 m od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych,
  • wykonywanie czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru (w tym rozniecanie ognia w miejscach nie wyznaczonych do tego celu) w lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasów.

Ognisko poza miastem, w okolicach Rumi

Dla tych, którzy chcieliby urządzić ognisko poza miastem, od siebie dodam jeszcze jedno miejsce, położone bardzo niedaleko nas, popularnie zwane: Piekiełko (od osady w pobliżu).

Piekiełko, czyli miejsce, w które warto wybrać się na wycieczkę. (fot. Paweł Jałoszewski / Tymczasem w Rumi)

Na leśnej polanie znajdziecie przygotowane trzy bądź cztery miejsca, w których spokojnie możecie rozpalić ogień. Jeśli macie szczęście i zadbało o Was Nadleśnictwo (kochani ludzie), to w pobliżu powinny nawet leżeć porąbane kłody suchego drewna. Jedyny minus – gdy jest ładnie, zaczyna się robić tłoczno. Uwaga! Tylko spróbujcie po sobie nie posprzątać, albo niszczyć stanowiska. Znajdę Was, obiecuję. :))

„Polana jest ogólnodostępna, a zamiaru rozpalenia ogniska nie trzeba zgłaszać. Drewno na ognisko należy zorganizować we własnym zakresie, nie można jednak korzystać z chrustu czy gałęzi znajdujących się w pobliskim lesie. Jeśli krąg ogniskowy jest uszkodzony bądź naruszony, powinno się go obłożyć kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Należy też mieć przy sobie sprzęt umożliwiający natychmiastowe ugaszenie ognia oraz sprawny środek łączności – na wypadek konieczności wezwania pomocy. Po wypaleniu się ogniska trzeba je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem, a wygenerowane odpady uprzątnąć i zabrać ze sobą.”

fragment komunikatu Urzędu Miasta Rumi z 18.03.2022 r.
Piekiełko w pobliżu Rumi. Na polanie znajdują się miejsca na ognisko, wiata i ławeczki. (fot. Paweł Jałoszewski / Tymczasem w Rumi)

Poniżej zamieszczam oznaczenie na Google Maps, którego możecie użyć:

Skoro nie ognisko, to może chociaż grill?

A co jeśli chodzi o używanie grillów i popularnych jednorazowych grillów turystycznych? Czy na terenie miasta (parki, laki, tereny obrzeżne – nie mówimy o środku osiedla) jest to legalne? 

–  Nie mamy miejsc wyznaczonych na rozpalanie grilla, ale w prawie polskim nie ma zakazu grillowania. Należy jednak zachować środki ostrożności związane z rozpalaniem ognia, stosować się do obowiązku utrzymania czystości. Ponadto grillowanie nie może przeszkadzać sąsiadom, innym użytkownikom terenu (np. przez zadymianie) – komentuje naczelnik Katarzyna Bielińska (wypowiedź z 2019 roku).

Za grillowanie w niedozwolonym miejscu lub stwarzanie zagrożenia pożarem można otrzymać mandat do 500 zł.

Impreza „plenerowa”, a śmieci

Na koniec chciałbym jeszcze raz zaapelować – skoro już spędzamy czas na świeżym powietrzu, nie zostawiajmy po sobie żadnych śladów w postaci śmieci czy zniszczeń. Nie jestem tu, żeby prawić nikomu morałów- robię to w swoim interesie, bo sam często wychodzę „w plener”. Wrzucenie śmieci do siatki to jakieś 30 sekund, a podobno z każdym zebranym workiem przybywa 0,5 cm do bicepsu (u panów) i ubywa 0,5 cm w pasie (u pań). 🙂 Miłej zabawy!

Sprawdź również:

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *