Jest pomysł na poprawę segregacji śmieci w Rumi. Czy się sprawdzi?

Śmietniki w mieście, segregacja odpadów.
Reklama
Reklama

Jeszcze w tym roku na wybranych rumskich osiedlach zamontowane zostaną inteligentne śmietniki. Nowoczesne zbiorniki będą obsługiwane w ramach centralnego Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów (SISO) pozwalającego przypisać ilość i rodzaj generowanych odpadów do konkretnego lokalu. Dzięki nowej technologii rumski system gospodarki odpadami ma być „wydajniejszy, tańszy i bardziej ekologiczny”.

(mat. prasowe UM Rumia)

Reklama
Reklama

W ramach pilotażowej inwestycji na terenie Rumi zainstalowanych zostanie sześć tzw. gniazd z inteligentnymi pojemnikami. Problemy z segregacją odpadów nie dotyczą zabudowy jednorodzinnej, dlatego nowoczesne śmietniki pojawią się w rejonach zabudowy wielorodzinnej – pięć gniazd stanie przy budynkach administrowanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Janowo”, która obsługuje tysiące osób, a jedno przy budynkach zarządzanych przez miasto.  

Jak działają „inteligentne śmietniki” w Rumi?

Objęci programem mieszkańcy otrzymają komplet spersonalizowanych naklejek z kodami kreskowymi odpowiednimi dla każdego lokalu i rodzaju odpadów. Na wypełniony posegregowanymi śmieciami worek trzeba będzie nanieść właściwą naklejkę, a następnie zeskanować ją przy pojemniku. Klapa podniesie się automatycznie, chyba że naklejka nie będzie pasować do gromadzonych w nim odpadów.

Dzięki Systemowi Indywidualnej Segregacji Odpadów (SISO) po wrzuceniu worka i zamknięciu się pojemnika śmieci zostaną zważone, a dane o ich wadze i frakcji przypisywane odpowiedniemu gospodarstwu domowemu. Inteligentne śmietniki będą również wyposażone w czujniki monitorujące poziom ich zapełnienia, co umożliwi firmie obsługującej dokładne zaplanowanie wywozu odpadów. Szczelnie zamknięte moduły pomogą również w utrzymaniu porządku na osiedlu, a dzięki monitoringowi będzie można zidentyfikować nieprawidłowe zachowania, takie jak podrzucanie odpadów.

System pozwala więc nie tylko kontrolować na bieżąco masę wytwarzanych odpadów z podziałem na frakcję, ale i likwiduje anonimowość oraz zbiorową odpowiedzialność, przez co skutecznie motywuje do prawidłowego sortowania odpadów. Tym samym miasto i mieszkańcy unikną płacenia kar z tytułu nieosiągnięcia wymaganych prawem poziomów segregacji. Dla gospodarstw domowych jest to też szansa na niższe opłaty za wywóz śmieci.

Ile to będzie kosztować?

Nowoczesne śmietniki pojawią się w Rumi najpóźniej w grudniu tego roku. Koszt realizacji tej inwestycji to blisko 5,4 mln zł. Miasto zdobyło na ten cel dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład (Programu Inwestycji Strategicznych) w wysokości 4,75 mln zł.

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

1 Comment

  1. RUmianin

    Kolejny kretynizm urzędasów, za taką kwotę miasto mogłoby zbudować własną sortownie i jeszcze na tym zarabiać, jednocześnie dając zatrudnienie. Ale nie lepiej siedzieć na du** i wydawać nie swoją kasę. Poza tym wystarczyłoby w regionach gdzie aktualnie jest problem podnieść opłatę za śmieci i ludzie szybko nauczą sie zamykać śmietniki na klucz Co niektórym to te muszki i krawaty chyba odcinają dopływ krwi do mózgów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *