Jubileusz I Liceum Ogólnokształcącego w Rumi i otwarcie nowego gmachu

Jubileusz I Liceum Ogólnokształcącego w Rumi i otwarcie nowego gmachu
Reklama
Reklama

I LO w Rumi im. Książąt Pomorskich obchodzi w tym toku jubileusz 70-lecia! Z tej okazji 19 października (w sobotę) odbędzie się specjalna gala, na którą zaproszeni są wszyscy absolwenci i sympatycy szkoły.

Budynek Liceum przy ul. Starowiejskiej, stanowi charakterystyczny punkt domniemanego centrum naszego miasta i dla większości tutejszych mieszkańców jest tam „od zawsze”. Nic dziwnego – powstało w czasach, gdy Rumia była jeszcze wsią. O historii szkoły świetnie opowiadał Pan Jerzy Hoppe, były dyrektor I LO:

Reklama
Reklama

Jako instytucja Liceum jest od miasta starsze o 5 lat i pierwszym rocznikom uczniów kojarzy się ono ze skromniejszym z wyglądu, zwłaszcza wtedy, budynkiem obecnej Szkoły Podstawowej nr 4. Zatem cofnijmy się jeszcze o parę lat. W czasie okupacji budynek „czwórki” był wykorzystywany do celów produkcyjnych Luftwaffe, jednak po działaniach wojennych 1945 r. okazało się, że mimo dużej dewastacji wnętrza tylko on spośród obiektów szkolnych Gminy nadawał się do nauczania, i tak tu, na uboczu, wśród janowskich pól i nieużytków, mając za sąsiada jedynie magazyn zbożowy, schodziły się dzieci w wieku szkolnym z Rumi, Zagórza, Janowa. Te z Białej Rzeki skierowano do Redy. Ta jedyna w ok. 10 – tysięcznej miejscowości szkoła miała ponad 1000 uczniów, a w klasach tłoczyło się po 50 – 60 osób.

Akt utworzenia I LO w Rumi
Akt utworzenia liceum, 1958 r. (fot. I LO w Rumi)

W czasie okupacji budynek „czwórki” był wykorzystywany do celów produkcyjnych Luftwaffe, jednak po działaniach wojennych 1945 r. okazało się, że mimo dużej dewastacji wnętrza tylko on spośród obiektów szkolnych Gminy nadawał się do nauczania, i tak tu, na uboczu, wśród janowskich pól i nieużytków, mając za sąsiada jedynie magazyn zbożowy, schodziły się dzieci w wieku szkolnym z Rumi, Zagórza, Janowa. Te z Białej Rzeki skierowano do Redy. Ta jedyna w ok. 10 – tysięcznej miejscowości szkoła miała ponad 1000 uczniów, a w klasach tłoczyło się po 50 – 60 osób.

Uczniowie i nauczyciele I LO w Rumi podczas wycieczki do Wieliczki, 1949 rok. (fot. I LO w Rumi)

Po wyremontowaniu szkoły w Zagórzu i odbudowie szkoły w Starej Rumi zrobiło się w Janowie przestronniej i już w roku szkolnym 1948/49 utworzono niewielką, 18-osobową klasę ósmą o programie ponadpodstawowym, w tym z jęz. angielskim i francuskim. Jednak po uzyskaniu promocji uczniowie ci musieli szukać możliwości kontynuowania nauki w innych liceach. Był to swoisty poligon doświadczalny dla grona pedagogicznego, gdyż w kolejnym roku szkolnym 1949/50 powstała nowa, już „rozwojowa” ósma klasa, tym razem aż 39 – osobowa, i od jej utworzenia datuje się początek Liceum. Jeszcze wtedy kierownikiem całej „Państwowej Szkoły Ogólnokształcącej Rozwojowej w Rumi – Janowie” był p. Ignacy Lisewski, a wychowawczynią licealnej klasy ósmej – p. Anna Stefanowska (Hartun).”

Konkurs wiedzy o świecie współczesnym, 1973 r. (fot. I LO w Rumi)

Co ciekawe, przez wiele lat, bo od 1967 roku do 1990 roku, pełna nazwa placówki brzmiała: I Liceum Ogólnokształcące im. Rewolucji Październikowej. 🙂 Więcej na temat dziejów szkoły znajdziecie pod linkiem: http://www.lo1.rumia.pl.

Rozbudowa za 5 milionów złotych

Z uwagi na to, że placówka cały czas się rozwija i poszerza ofertę edukacyjną, potrzebne było opracowanie planu rozbudowy szkoły, by zapewnić uczniom lepsze warunki lokalowe do nauki. Na skutek reformy edukacyjnej, w roku szkolnym 2019/2020, placówka musiała przyjąć podwójną liczbę absolwentów, ponieważ do szkoły zgłoszą się uczniowie wygaszanych gimnazjów i jednocześnie absolwenci klas ósmych szkól podstawowych.

Pod koniec 2018 roku obiekt Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Rumi, w którego skład wchodzi I Liceum Ogólnokształcące im. Książąt Pomorskich, został przebudowany. Inwestycja kosztowała blisko 5 mln zł, a środki na ten cel pochodziły z budżetu Powiatu Wejherowskiego. W ramach przedsięwzięcia nad małą halą sportową powstały dwie nowe kondygnacje z pięcioma salami lekcyjnymi oraz wielofunkcyjne poddasze, przeznaczone dla multimedialnej czytelni. Uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego odbyło się pod koniec listopada 2018 roku roku.

Jubileusz 70. lecia i Bal Absolwentów i Przyjaciół Szkoły

Świętowanie uroczystości 70. lecia I Liceum Ogólnokształcącego w Rumi rozpocznie msza święta o godzinie 10:00 w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Rumi. Nieco później, bo o godzinie 12:00 (już w murach szkoły) odbędzie się gala jubileuszowa, połączona z otwarciem nowego gmachu. Z kolei o godzinie 20:00 zaplanowano Bal Absolwentów i Przyjaciół Szkoły, w hotelu Faltom w Rumi. Wzięcie udziału wymaga dokonania wpłaty 200zł/os (do 11 października 2019 r.). Rejestracja dla uczestników obchodów 70-lecia szkoły odbywa się za pomocą formularza na stronie: https://forms.gle/mAgETJzZ1FHX3wuz9.

(Wykorzystano materiały Starostwa Wejherowskiego, I Liceum Ogólnokształcącego im. Książąt Pomorskich w Rumi oraz materiały własne.)

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *