Remont parkingu przy cmentarzu komunalnym w Rumi

Remont parkingu przy cmentarzu komunalnym w Rumi
Reklama
Reklama

Parking przy cmentarzu komunalnym na ul. Górniczej w Rumi przechodzi modernizację. Wykonawca rozpoczął prace pod koniec września 2022 roku. W okolicy cmentarza wprowadzone zostały zmiany w organizacji ruchu.

Wpis został pierwotnie opublikowany: 14 września 2022 roku i zaktualizowany: 04.02.2022 roku.

Remont parkingu przy cmentarzu w Rumi

Co zmienia się na parkingu przy cmentarzu komunalnym w Rumi? Zakres prac obejmuje m.in.:

 • budowę kanalizacji deszczowej,
 • wykonanie nowej nawierzchni, budowę zatoki postojowej dla autobusów oraz pętli do zawracania,
 • przebudowę istniejącego placu manewrowego,
 • budowę chodników, miejsc postojowych oraz zjazdów do posesji, a także montaż oświetlenia.

Koszt inwestycji to blisko 1,9 mln złotych (część pokryje dofinansowanie zewnętrzne).

Remont przy cmentarzu komunalnym w Rumi
Remont pętli i parkingu przy cmentarzu komunalnym w Rumi, grudzień 2022 r. (fot. Urząd Miasta Rumi)

Zmiany w ruchu i na trasie autobusów ZKM Gdynia

Na czas prowadzonego remontu, zmianie uległa lokalizacja przystanku w ciągu ul. Hutniczej. Został on przyniesiony na skrzyżowanie z ulicą Górniczą. Wykonawca robót zajął lewą stronę jezdni w kierunku cmentarza na potrzeby prowadzenia prac sieciowych i drogowych. Nie jest możliwy wjazd na parking przy budynku zarządu cmentarza. Ruch pieszych odbywa się po stronie prawej w kierunku cmentarza.

W związku z przebudową pętli Cmentarz Komunalny w Rumi i brakiem możliwości przejazdu dla autobusów, od dnia 27 września 2022 r. zmienione zostały trasy autobusów linii 86 i 288. Autobusy linii 86 i 288 od przystanku Górnicza 02 do przystanku Górnicza 03 kursują objazdem ul. Górniczą, Hutniczą, Włókienniczą i Górniczą. Przystanek Cmentarz Komunalny jest przeniesiony z dotychczasowej pętli, do tymczasowej lokalizacji na ul. Hutniczą, za skrzyżowanie z ul. Górniczą. Poza tym przystankiem, na trasie objazdu nie obowiązują inne przystanki.

Kiedy zakończy się remont?

Według pierwotnych planów, parking miał być gotowy w grudniu 2022 roku, już po Uroczystości Wszystkich Świętych. Wybór takiego, a nie innego terminu miasto tłumaczy przyznanym dofinansowaniem na inwestycje, które musiało zostać wykorzystane jeszcze w 2022 roku.

Aktualizacja, 04.02.2023 r.:

Ostatecznie, otwarcie pętli Cmentarz Komunalny w Rumi i przywrócenie ruchu pojazdów oraz stałych tras autobusów odbędzie się 7 lutego 2023 r. Tym samym, autobusy linii 86 oraz 288 ponownie, w obu kierunkach, kursować będa ul. Górniczą, z pominięciem Hutniczej i Włókienniczej. Przystanek Cmentarz Komunalny w Rumi usytuowany jest teraz w nowym miejscu, bliżej wyjścia z bramy cmentarza.

Informację zamieścił w komunikacie Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni.

fot. Paweł Kowalski, zdjęcie od czytelnika.

Co jeszcze buduje się w Rumi?

Jakie inwestycje zaplanowano w Rumi? Co buduje się w mieście Rumia? Sprawdźcie wiadomości o inwestycjach, przetargach, remontach, modernizacjach i nowych miejscach biznesowych w Rumi.

(zdjęcie tytułowe: Urząd Miasta Rumi)

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

4 Comments

 1. zniesmaczony

  Brawo za planowanie i świetnie dobrany termin. W prawdzie na 1 listopada i tak nie można tam wjechać samochodem, ale tam właśnie zawracają autobusy. I teraz Ci wszyscy staruszkowie będą musieli zasuwać pod górkę jeszcze dalej, tak jakby to w tej chwili nie było dla nich trudne. Kto wydaje takie decyzje, to jest żałosne.

  • Karol

   Zniesmaczony weź czytaj ze zrozumieniem. Przystanek jest w pobliżu na ul. Hutniczej. Staruszkowie te parę metrów dadzą radę. Po cmentarzu muszą sporo więcej przebyć. Było napisane że muszą być wykorzystane w tym roku środki. Czego nie rozumiesz???

 2. zniesmaczony

  Czytam ze zrozumieniem, w przeciwieństwie do Ciebie. Remont jest parkingu przy cmentarzu, autobusy będą dojezdzć niżej. Nie mierz wszystkich swoją miarą, bo to parę metrów dla staruszka moze być dojść lub nie dojść. zapytam w Twoim stylu, Czego nie rozumiesz, Karolu?

 3. lusin3

  Podczas prac związanych z rewitalizacją Góry Markowca zostały zdewastowane ulice Podgórska i Wałowa. My mieszkańcy czekamy na naprawę tych ulic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *