Piosenka o Rumi nowym hitem? Wygenerowałem ją z pomocą AI

Piosenka o Rumi nowym hitem? Wygenerowałem ją z pomocą AI
Reklama
Reklama

Czy o mieście Rumia powstała już jakaś piosenka? Jak powinien brzmieć hymn miasta Rumia? I jak brzmiałby zaśpiewany przez piosenkarkę, która nie istnieje? Sprawdziłem, a efekt jest co najmniej ciekawy.

Szczerze powiedziawszy, nie znam żadnej piosenki, której bohaterem byłoby miasto Rumia. YouTube i Google podpowiadają, że istnieje wideo „rapera” Young Weedson, ale raczej nie kwalifikowałbym go jako pełnoprawnego utworu.

Reklama
Reklama

Jak zatem brzmiałaby piosenka poświęcona mieście Rumia?

Szukając odpowiedzi na to pytanie, zrobiłem coś, co jest ostatnio bardzo popularne – zwróciłem się do sztucznej inteligencji.

Trafiłem na generator Suno. Jako gatunek piosenki wybrałem melodyjny pop – w końcu utwór powinien trafić w gusta jak największej ilości osób. Podałem także botowi kilka słów kluczowych (w tym „blog Tymczasem w Rumi”).

Automat wygenerował mi kilka wersji utworu – wybrałem tą, która brzmiała najbliżej do skocznego, letniego utworu. Pozostało mi „na szybko” domontować teledysk i…voilà. Efekt możecie podziwiać poniżej:

[Zwrotka nr 1] Tymczasem w Rumi, o tym się mówi
Polskie miasto, z sercem mocnym
Kolory, dźwięki, piękne widoki
Zaglądaj na blog, to się nie zgubisz

[Zwrotka nr 2] Spaceruj ulicami malowniczymi
Wśród ludzi uśmiech, serdeczne rozmowy
Kawiarenki pełne ciepła i pysznych ciasteczek
Ruma wita, zapraszamy do siebie

[Refren] Tymczasem w Rumi, o tym się mówi
Przeczytaj blog, to się nie zgubisz
Kolory, dźwięki, serce Twoje bije mocniej
Rumia cię kocha, serdecznie Cię wita

Co tu dużo mówić. Myślę, że AI generując tekst „dała z siebie całe 30%”. Wymaga on mocnego dopracowania.

Jeśli zaś chodzi o wokal i śpiew – czy może się podobać? Gdy wrzuciłem piosenkę do mediów społecznościowych, w ciągu tygodnia została odtworzona ponad 15 tysięcy razy.

W komentarzach na fanpage’u Tymczasem w Rumi niektórzy z Was pisali nawet, że utwór brzmi jak „piosenka Kayah”. „Pociągnijmy” to dalej. Załóżmy, że miałaby powstać dużo lepsza, pełnoprawna wersja utworu. Gdybym to ja miał mocno zmrużyć oczy i wybrać polskich artystów do jej zaśpiewania, „vibe” utworu skojarzył mi się z duetem: Monika Lewczuk i Andrzej „Piasek” Piaseczny. Może dlatego, że występowali już na koncertach w Rumi, w 2017 i 2023 roku. Absolutnie nie dlatego, że śpiewają na co dzień tak, jak zaśpiewała sztuczna inteligencja.

Efekt końcowy podsumował (już w innym w komentarzu) śpiewak operowy, dyrygent chórów i orkiestry – Krzysztof Brzozowski:

Po wysłuchaniu tej „piosenki” jestem absolutnie spokojny o jakiekolwiek zagrożenia ze strony AI 😀

Panie Krzysztofie, to w sumie jak w większości zawodów. Na razie wygląda to tak, jak wygląda, ale technologia bardzo mocno się rozwija. Wrócmy do tego wpisu za jakiś czas i skonfrontujmy, jak źle lub dobrze się zestarzał. A do tego czasu – czytelniku, pamiętaj, że „Rumia cię kocha, serdecznie Cię wita”. 🙂

O czym mówi się w Rumi?

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *