Remont skrzyżowania Starowiejska – Wybickiego – Roszczynialskiego. Będą utrudnienia w ruchu.

Remont skrzyżowania Starowiejska – Wybickiego – Roszczynialskiego. Będą utrudnienia w ruchu.
Reklama
Reklama

Wygląda na to, że w końcu się doczekaliśmy. 🙂 Niebezpieczne skrzyżowanie ulic Starowiejskiej, Wybickiego i Roszczynialskiego w Rumi przejdzie do historii. Jak zapewniają urzędnicy, tamtejsza infrastruktura zmieni się nie do poznania, dzięki środkom własnym samorządu oraz wsparciu finansowemu urzędu marszałkowskiego.Skrzyżowanie Starowiejska – Wybickiego – Roszczynialskiego to obecnie jedno z najbardziej kolizyjnych skrzyżowań w Rumi. Jego przebudowę pierwotnie zaplanowano na 2018 rok. Wówczas się to nie udało ze względu na nieplanowane wydatki spowodowane rządowymi obciążeniami.

Reklama
Reklama

– Inwestycja została przesunięta w czasie ze względu na to, że rząd obciążył nas dodatkowymi kosztami oświaty, a matematyki nie da się oszukać. Albo rezygnuje się z działań społecznych, albo przekłada się planowane inwestycje. Niemniej cieszę się ogromnie, że w końcu uda się tę inwestycję zrealizować – podkreśla Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

– Realizacja tej inwestycji jest możliwa, dzięki współpracy z urzędem marszałkowskim. Jej łączny koszt to około 1,3 miliona złotych, z czego wkład finansowy miasta wynosi 670 tysięcy – dodaje wiceburmistrz Piotr Wittbrodt.

W ramach inwestycji przewidziana jest m.in. :

  • przebudowa nawierzchni skrzyżowania,
  • montaż sygnalizacji świetlnej,
  • wykonanie oznakowania pionowego i poziomego,
  • wycinka dwóch kolidujących drzew.

– Można powiedzieć, że będzie to inteligentne skrzyżowanie, ponieważ pojawią się tam pętle indukcyjne. Czujniki będą wykrywać nadchodzących pieszych i nadjeżdżające rowery, jednocześnie regulując sygnalizację świetlną. Dzięki temu rozwiązaniu ruch nie będzie się bezsensownie tamować – wyjaśnia burmistrz Michał Pasieczny.

Termin remontu i utrudnienia w ruchu

Zgodnie z założeniami prace budowlane mają się rozpocząć 2 września br. (poniedziałek) i będą się wiązać m.in. z koniecznością wprowadzenia ruchu wahadłowego na ulicy Starowiejskiej. Remont ma potrwać dwa miesiące.

– To jedna z trzech inwestycji, które chcemy zrealizować wspólnie z urzędem marszałkowskim. Kolejne, oczekujące, to przebudowa ronda Jana Pawła II oraz budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego aż do granicy z Kazimierzem – podsumowuje burmistrz Rumi.

Zmienione trasy autobusów

W związku przebudową skrzyżowania ulic Starowiejskiej i Wybickiego w Rumi i brakiem możliwości wyjazdu z ul. Wybickiego w ul. Starowiejską (w obu kierunkach) od 2 września (poniedziałek) na okres około 2 miesięcy, obowiązują zmienione trasy autobusów linii 84, 86, 87 i 173.

Linie 84 i 86

W kierunku Dworca PKP w Rumi obowiązuje objazd: od przystanku Derdowskiego – Przychodnia 01 do przystanków Rumia Dworzec PKP ul. Derdowskiego, Wybickiego, Piłsudskiego, Dąbrowskiego i Starowiejską. Na trasie objazdu obowiązują przystanki:
•    tymczasowy Wybickiego 91, przy ul. Derdowskiego, przed skrzyżowaniem z ul. Wybickiego;
•    Dąbrowskiego – Most 01, przy ul. Dąbrowskiego.

W kierunku CH „Port Rumia” i Dębogórza-Wybudowania obowiązuje objazd: od przystanków Rumia Dworzec PKP do przystanku Wybickiego 02 ul. Starowiejską, Dąbrowskiego, Piłsudskiego, Wybickiego i Derdowskiego. Na trasie objazdu obowiązuje przystanek Dąbrowskiego – Most 02, przy ul. Dąbrowskiego.

Linie 87 i 173

W kierunku Chyloni i Janowa obowiązuje objazd: od przystanku Rondo Jana Pawła II 02 do przystanku Starowiejska – Poczta 01 ul. Dębogórską (z zawróceniem na rondzie Płażyńskiego) i Starowiejską. Na trasie objazdu obowiązuje wyłącznie przystanek tymczasowy Żeromskiego 91 (n/ż) przy ul. Starowiejskiej, przed skrzyżowaniem z ul. Żeromskiego (na wysokości hotelu Falko).

W kierunku Redy i Placu Kaszubskiego obowiązuje objazd: od przystanku Starowiejska – Poczta 02 do przystanku Rondo Jana Pawła II 01 ul. Starowiejską i Dębogórską (z zawróceniem na rondzie Płażyńskiego). Na trasie objazdu obowiązuje wyłącznie przystanek Żeromskiego 02 (n/ż) przy ul. Starowiejskiej.

W rejonie ronda Jana Pawła II, autobusy linii 87 i 173 będą zatrzymywać się na przystankach właściwych dla kierunku trasy (tak jak do tej pory).

Źródło: informacja prasowa Urzędu Miasta Rumi / opracowanie własne


Reklama
Reklama
Cześć! Jestem Paweł, a Tymczasem w Rumi to moja strona tworzona przez mieszkańca, dla mieszkańców, gości i fanów miasta Rumi. Swoimi wpisami na blogu wnoszę do “rumskiego internetu” autentyczność i humor. Tymczasem w Rumi to także żywiołowa, zżyta i ciekawa świata społeczność, do której zwracam się jako kolega i sąsiad. Warto do niej dołączyć!

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *