Śmieci na łąkach przy ul. Pomorskiej i Dębogórskiej (Problemy mieszkańców Rumi)

Śmieci na łąkach przy ul. Pomorskiej i Dębogórskiej (Problemy mieszkańców Rumi)
Reklama
Reklama

Przeglądając rumski internet™ natrafiłem na ciekawy post Pana Krzysztofa. Mieszkaniec zwraca w nim uwagę na śmieci zalegające na łąkach przy ul. Pomorskiej*.

(* – miasto, na poczet przyszłej inwestycji, nazywa te tereny Janowskimi Błoniami)

Reklama
Reklama

Oto wpis jednego z mieszkańców Rumi, zamieszczony na facebookowej grupie Mieszkańcy Rumi! Newsy, wydarzenia, opinie, wsparcie lokalne:

„Wejście na Błonia Janowskie koło Lidla, przy ul. Pomorskiej. [zdjęcie poniżej] Szlag człowieka trafia kiedy widzi takie coś. Miasto sprząta tylko przy samej ulicy i chodniki, ale już [nie] 20 metrów od ulicy. Sprzątałem to miejsce z żoną wiele razy i zostawialiśmy worki, by do nich wrzucali [śmieci], a później zabierali ze sobą. Nie będę wyręczać miasta za każdym razem. Mają na to kasę i firmy od tego” – komentuje Pan Krzysztof.

fot. Krzysztof (grupa na FB „Mieszkańcy Rumi! Newsy, wydarzenia, opinie, wsparcie lokalne„)

Łąki przy ul. Dębogórskiej / Pomorskiej w Rumi:

Śmieci w Rumi. Opinie mieszkańców

Zaniepokojenia sytuacją nie kryją inni mieszkańcy Rumi, którzy na co dzień przechodzą przez lub w okolicach łąk przy ul. Pomorskiej/Dębogórskiej.

– Mieszkam tu od niedawna, ale uważam, że (niestety) jest wiele takich zaśmieconych miejsc. Sama staram się z tym walczyć i wielokrotnie wracałam ze spaceru z psem z siatką pełną śmieci, bo zwyczajnie aż mi przykro na to patrzeć. Dzielnica mocno się rozrasta, jest wiele bloków w budowie i niestety panowie, którzy na nich pracują, mocno się do tego przyczyniają. Po pracy stoją piją i rzucają butelki i puszki za siebie – odpowiada Pani Małgorzata.

– Błonia to tylko jedno z wielu miejsc na osiedlu, w którym praktycznie codziennie alkoholicy spożywają nie niepokojeni alkohol. Butelki w każdym stanie rozpadu, kapsle, pety i obszczana okolica. Codziennie (jeżeli tylko pogoda na to pozwoli) i w tych samych punktach. To nie problem miasta tylko systemu, który nie przeszkadza im w chlaniu. Mi też zdarza się pójść na spacer na Błonie z piwkiem, ale jakoś nie mam problemu, aby tą butelkę ze sobą zabrać i wyrzucić w śmietniku czy kipować do pustej butelki – opowiada Pan Krzysztof (imiennik autora posta).

Od siebie zaznaczę, że praktycznie przy każdym wejściu na łąki znajduje się śmietnik, do którego można wyrzucić odpady. Ta konkretna sytuacja ma jednak swój happy end. W kilkanaście godzin po opublikowaniu posta, śmieci zostały sprzątnięte.

fot. Krzysztof (grupa na FB „Mieszkańcy Rumi! Newsy, wydarzenia, opinie, wsparcie lokalne„)

Nie wiem czy to siła oburzonych ludzi w tym poście tak podziałała, ale jestem pod wrażeniem. Jest czysto i przyjemnie. Dzisiejszy spacer z psem o poranku. Dziękuję wszystkim!

Mam jednak (ciche) przeczucie, że sam problem śmieci w Rumi będzie jeszcze bardzo często powracał. We wcześniejszych wpisach na blogu czytelnicy zwracali uwagę między innymi na śmieci w stawie w Parku Starowiejskim, śmieci przy sklepie Netto w Rumi czy śmieci na ul. Apolinarego Formeli. Przy tej ostatniej lokalizacji mieszkańcy oraz radni urządzili nawet dodatkowe sprzątanie okolicy. Po kilku miesiącach, miejsce znowu zakryło się odpadami. 😉

To zresztą nie jest mój pierwszy wpis na blogu, jaki poświęcam śmieciom na łąkach przy ul. Dębogórskiej/Pomorskiej. W kwietniu 2020 roku jedna z czytelniczek, Pani Monika, pisała:

„Dzień dobry! Dziś Dzień Ziemi, piękna pogoda i w końcu można wyjść na spacer. “Janowskie Błonia”, łąka i…jedyne co się ciśnie na język to same niecenzuralne słowa! Ewidentnie widać, że ktoś te butelki przywiózł i wyrzucił. Złapać takiego i rzucać tymi butelkami w niego. Jak tak można robić? Brak słów!”

wiadomość na fanpage’u Tymczasem w Rumi, 22.04.2020 r.
rumia-smieci-na-lace-problemy-czytelnikow-tymczasem-w-rumi-3
Śmieci na łąkach przy ul. Dębogórskiej i Pomorskiej, zdjęcie czytelnika – archiwum, kwiecień 2020 rok.

Z kolei w 2021 roku łąki zostały sprzątnięte z okazji obchodów Dnia Ziemi w Rumi.

Mieszkańcy po raz kolejny posprzątają Łąki przy ul. Dębogórskiej / Pomorskiej

W najbliższy weekend (sobota) zaplanowana jest kolejna społeczna akcja (wspierana przez miasto), polegająca na ponownym uprzątnięciu łąk przy ul. Dębogórskiej i Pomorskiej.

– Teren Błoni Janowskich należy do PEWIK [Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – dop. TwR]. Dlatego też akcje sprzątania organizują sami mieszkańcy, przy wsparciu miasta. Najbliższa akcja [odbędzie się] 7 maja, o godz 12.00. My jako mieszkańcy korzystamy, to i nam zależy, aby było czysto – przekonuje Radna Rady Miejskiej Rumi Liliana Bareła-Palczewska:

Rękawiczki i worki będą wydawane mieszkańcom podczas zbiórki, przy rondzie im. rotmistrza Witolda Pileckiego.

Mieszkańcy, którzy w dowolnym terminie organizują oddolne akcje sprzątania nienależących do gminy przestrzeni (m.in. lasów czy terenów przyrzecznych), mogą się zgłaszać do urzędu po specjalne worki na śmieci. Informacje o takim zapotrzebowaniu należy skierować na adres mailowy: zielen@um.rumia.pl. Pracownicy urzędu pomogą ustalić niezbędną liczbę worków oraz formę odbioru śmieci przez miejskie służby.

Łąki przy ul. Pomorskiej/Dębogórskiej (Błonia Janowskie) w Rumi

Co wiadomo o budowie Janowskich Błoń w Rumi? Kiedy łąki przy Pomorskiej i Dębogórskiej zostaną zabudowane? Zbieram i publikuje informacje na ten temat w osobnym wpisie.

O czym jeszcze mówi się w Rumi?

Więcej tematów, o których poruszenie proszą mnie czytelnicy i o których mówi się Rumi znajdziecie w dziale: “Problemy mieszkańców”. Swoje propozycje możecie przesyłać na fanpage’u Tymczasem w Rumi oraz mailowo, na adres: kontakt@tymczasemwrumi.pl.

Reklama
Reklama
Cześć, jestem Paweł Jałoszewski. Od 2016 roku opowiadam innym o Rumi za pomocą tekstów, zdjęć, filmików oraz memów. Czasem na poważnie, a czasem z lekkim przymrużeniem oka. 😉 Więcej o mnie w rubryce: Kontakt.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *